Справа №2а-4301/2009
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
2 листопада 2009 року Краматорський міський суд Донецької області в складі:
головуючого судді Бакуменко А.В..,
при секретарі Кісточка І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Краматорську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, третя особа головне управління Державного казначейства України у Донецькій області про визнання дій неправомірними, стягнення мсатеріальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років з розрахунку прожиткового мінімуму встановленого для дитини до 6 років, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до Краматорського міського суду Донецької області з позовом про перерахунок та доплаті допомоги по догляду за дитиною до трьох років, обґрунтувавши свої вимоги тим, що 3 серпня 2005 року в неї народилась дитина ОСОБА_3. З 03.10.2005 року вона отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, однак розмір виплаченої їй допомоги за 2007 рік, був значно менший розміру допомоги встановленого за законом. Оскільки їй повинні були сплачувати виходячи з прожиткового мінімуму встановленого для дитини у віці до шести років. Просить суд визнати дій ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення по ненарахуванню положеної суми неправомірними, та зобов’язати відповідачів нарахувати та сплатити їй недоплачені суми за 2007 рік.
Позивачка в судове засідання не з`явилась, направила суду заяву в котрій просить справу розглянути за її відсутності, наполягає на задоволенні заявлених вимог.
Представник відповідача ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради в судове засідання не з`явився, надав заяви з котрих вбачається, що він позовні вимоги не визнає просить справу розгялнути зха його відсутності та відмовити в зв’язку з пропуском строку давності.
Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області свого представника в судове засідання не направили, надали суду заперечення по справі, з якого вбачається, що вони заперечують проти задоволення позовних вимог
Суд вивчивши матеріали справи набуває висновку, що заявлені вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.. 3 Конституції України - права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед Людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Конституцією України, а саме ч.2,3 ст. 22 гарантовані конституційні права і свободи, а також встановлено, що вони не можуть бути скасовані. Та при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Закон України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» № 2811-ХІІ від 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державою грошової допомоги з урахуванням складу сім`ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім`ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Частиною 1 статті 1 вказаного закону встановлено, громадяни України, в в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» № 2811-ХІІ від 21 листопада 1992 року передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Вищевказаний закон, є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов`язані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей. Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбачені ст.. 14 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.
Відповідно до ст.. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.
За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Законом України «Про державний бюджет на 2007 рік» статтею 56 передбачено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку -
у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до Рішення Конституційного Суду N 6-рп/2007 від 09.07.2007 положення абзацу третього частини другої статті 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік », щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України – було визнано неконституційним ;
У відповідності до п.3 Рішення Конституційного Суду N 6-рп/2007 від 09.07.2007 положення абзацу третього частини другої статті 56, закону України «про державний бюджет України на 2007 рік» втратив чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Згідно ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлено річний строк, який , якщо не встановлено інше, обчислюється з дня. Коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч.1 ст.100 КАС України, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Позивачка не надала заяву про відновлення пропущеного строку позовної давності.
У зв’язку з тим, що позивачем пропущено строк звернення до суду з вимогами про виплату , а відповідач наполягає на застосування вказаного строку. Суд вважає за необхідне відмовити позивачцы у її вимогах
Керуючись ст.ст.4-15,159-163,185-186 КАС України, ст.. 7,48 Бюджетного Кодексу України , Законом України «Про державний бюджет на 2007 рік» суд –
П О С Т А Н О В И В
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 – відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 186 КАС України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи Донецьким апеляційним адміністративним судом. Заяву про апеляційне оскарження постанови Краматорського міського суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Донецькому апеляційному адміністративному суду через Краматорський міський суд. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанову винесено та надруковано в єдиному примірнику у нарадчій кімнаті.
Суддя
Краматорського міського суду ОСОБА_5