Судове рішення #6869417

                                                                                                                                                         

Апеляційний суд Кіровоградської області

                                                                                                                         

Справа № 22- 2287 2009                                                      Головуючий у 1-й інстанції –  Циганаш І.А.

Категорія – 67                                                                       Доповідач – Сукач Т.О.

    УХВАЛА

    3 листопада 2009 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області в складі :

                                              головуючої судді – Бубличенко В.П.

                                              суддів                       Сукач Т.О.

                                                                                Фомічова С.Є.

                                              при секретарі           Савченко Н.В.

                                       

розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді цивільну справу за заявою ОСОБА_1, треті особи: Федорівська сільська рада  Кіровоградського району Кіровоградської області, відділ реєстрації актів цивільного стану Кіровоградського районного управління юстиції, ОСОБА_2,ОСОБА_3, ОСОБА_4 про встановлення факту спільного проживання однією сім’єю та визнання  вдовою,  за апеляційною  скаргою ОСОБА_1 на рішення Ленінського районного суду міста  Кіровограда  від  16 липня 2009 року і

в с т а н о в и л а  :

    В листопаді 2008 року ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту спільного проживання однією сім’єю та визнання  вдовою. Третіми особами вказувала: Федорівську сільську раду  Кіровоградського району Кіровоградської області, відділ реєстрації актів цивільного стану Кіровоградського районного управління юстиції, ОСОБА_2, ОСОБА_3.

      В обґрунтування  вимог ОСОБА_1 зазначала, що з 1988 року по 27 травня 2008 року вона перебувала у фактичних шлюбних відносинах та проживала однією сім’єю з ОСОБА_4. З 1988 року по 20  серпня 2006 року вони разом  проживали у селі Федорівка Кіровоградського району, а потім АДРЕСА_1 .

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 помер. Після його смерті відкрилась спадщина на земельну ділянку площею 1,65 га розташованої на території Федорівської сільської  ради Кіровоградського району та області.

Згідно ст.1264 ЦК України вона має право на спадкування за законом як особа, яка проживала зі спадкодавцем однією сім’єю не менше як п’ять років до часу відкриття спадщини.

Сестри померлого ОСОБА_2, ОСОБА_3 забрали у неї і не  віддають  свідоцтво про смерть ОСОБА_4, що є порушенням її прав.

Посилаючись на зазначені обставини заявниця  просила  встановити факт спільного проживання однією сім’єю  з ОСОБА_4 з 1988 року по 27 травня 2008 року. Визнати її вдовою померлого та зобов’язати відділ реєстрації актів цивільного стану Кіровоградського районного управління юстиції видати їй копію свідоцтва про смерть ОСОБА_4

Ухвалою від 9 червня 2009 року суд притягнув до участі у справі третьою особою доньку померлого – ОСОБА_4.

Рішенням Ленінського районного суду міста  Кіровограда  від  16 липня 2009 року  заява ОСОБА_1  залишена без задоволення.

В апеляційній скарзі заявниця ставить питання про скасування рішення суду як такого, що не відповідає вимогам норм матеріального  і процесуального права і просить ухвалити нове рішення, яким задовольнити її заяву.

Заслухавши відповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, судова колегія дійшла висновку, що скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду скасуванню з таких підстав.

    Відповідно до п.5 ч.1 ст.256 ЦПК суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без шлюбу. Такий факт може бути встановлено, якщо він  тягне виникнення безспірного права.

    Із матеріалів справи вбачається, що заявниця звернувся до суду із заявою про встановлення факту проживання однією сім’єю з ОСОБА_4  у зв’язку з тим, що сестри померлого заперечують її право на отримання спадщини.

    Згідно довідки Кіровоградської районної державної нотаріальної контори від 03.06.2009 року після смерті ОСОБА_4 нотаріальною конторою заведена спадкова справа. До  нотаріальної контори  заяву про прийняття спадщини подала ОСОБА_3. Інші заяви про прийняття чи відмову від спадщини від спадкоємців не надходили (а.с.71).

    В судовому засіданні ОСОБА_2 і  ОСОБА_3 заперечували проти задоволення заяви ОСОБА_1

 Зазначене свідчить про те, що між заявницею  та сестрами покійного - ОСОБА_2 і  ОСОБА_3  є  спір про право.

     Частиною 6 ст.235 ЦПК України передбачено, що якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір  про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз’яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.  

    Пленум Верховного Суду України в п. 2 постанови від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» роз’яснив, що справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права та обов’язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.

    За таких обставин колегія суддів вважає, що рішення суду підлягає скасуванню, а заява  ОСОБА_1 залишенню без розгляду. Роз’яснити заявниці її  право звернення до суду з позовом на загальних підставах.

Керуючись ст.ст.235 ч.6, 307 ч.1п.4, 310 ч.1, 313-315 ЦПК України колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області

у х в а л и л а :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1  задовольнити частково.

    Рішення Ленінського районного суду міста  Кіровограда  від  16 липня 2009 року скасувати.

    Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту спільного проживання однією сім’єю та визнання  вдовою залишити без розгляду.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців.

                                                   

                                                                     Головуюча :

                                                                     Судді :

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація