Копія
Справа № 2-864
2009 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 листопада 2009 року Долинський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого судді Бондарчука Р.А.,
при секретарі Олійник Г.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Долинська справу за позовом ОСОБА_1 до Долинської районної державної адміністрації про поновлення строку позовної давності та визнання права власності на земельну частку (пай), -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача, посилаючись на те, що він 09.02.1991 року був прийнятий в члени колгоспу ім. Горького Долинського району Кіровоградської області, в подальшому 01.01.1993 року колгосп був реорганізований в КСП ім. Горького. В цьому господарстві він працював механізатором, а всього з 09.02.1991 року до грудня 1996 року після чого звільнився. На загальних зборах його прийняли в члени колгоспу, також у нього була трудова книжка колгоспника в якій було зазначено про всі його роботи в колгоспі. Проте після звільнення його трудова книжка залишилася в КСП ім. Горького, на руки її не видавали, ймовірно після звільнення його виключили з членів КСП. В поточному році він звертався до бувших працівників контори з вимогою повернути трудову книжку, проте вони повідомляли, що не знають про місце знаходження та рекомендували звернутися до архіву. Звільнившись з КСП ім. Горького, залишаючись прописаним в с. Гурівка Долинського району він поїхав на роботу до м. Кривий Ріг де залишився на постійне місце проживання та працює і зараз.
28 грудня 1995 року КСП ім. Горького було видано державний акт на право колективної власності на землю серії КР № 000015, що підтверджується довідкою відділу земельних ресурсів у Долинському районі № 329/01-11 від 31.07.2009 року .
Вважає , що його помилково не було включено в списки на отримання сертифікату на земельну частку (пай), адже він під час розпаювання землі був членом КСП, а тому має право на отримання земельного паю .
Про те, що він має право на землю він дізнався у минулому році в Гурійвській сільській раді, після чого звертався до різних архівних установ, які підтвердили його членство в КСП ім.. Горького на день видачі господарству державного акту на право колективної власності на землю. В зв’язку з вказаним не зміг своєчасно звернутися з позовом до суду, оскільки за час його роботи колгоспі паювання земель не проводилось і він вважав, що це лише формально, а фактично земля не буде надаватися, крім того йому не видали трудову книжку, що могла підтвердити його членство в КСП і вже лише це було б підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.
Позивач і його представник в судовому засіданні позов підтримали, просять визнати причину пропуску строку звернення до суду поважною , визнати за першим право на отримання земельної частки (паю) та видати йому державний акт на право приватної власності на земельну частку (пай) площею 8,17 га умовних кадастрових одиниць на території Гурівської сільської ради Долинського району . Доповнили, що згідно статуту колгоспу трудодні нараховувались лише членам колгоспу.
Представник відповідача позов не визнав. Зазначив, що згідно Земельного кодексу України землями за межами населених пунктів розпоряджаються місцеві органи виконавчої влади – райдержадміністрації. Вважає, що позивач мав право на земельну частку пай, проте порушив строк позовної давності, оскільки у нього була можливість вчасно звернутися з заявою до суду про отримання сертифікату на земельну частку (пай), після звільнення з КСП. Зазначає, що в КСП ім. Горького створювався резервний фонд землі на випадок, якщо когось пропустять в списках, але після ліквідації підприємства вказаний фонд було передано до земель державного запасу.
Свідок ОСОБА_2. суду пояснив, що безпосередньо він з 06.02.1986 року по 06.02.1997 року працював на посаді голови колгоспу ім. Горького Долинського району Кіровоградської області, в подальшому 01.01.1993 року колгосп був реорганізований в КСП ім. Горького. Разом з ним робив і ОСОБА_1 який теж був членом колгоспу і працював механізатором. ОСОБА_1 постійно приймав участь в загальних зборах членів КСП, та разом з іншими членами голосував на зборах. Після звільнення з колгоспу у 1996 році ОСОБА_1 виїхав до м. Кривий Ріг. Останній неодноразово звертався до нього по питанню видачі трудової книжки, але вона була втрачена так як і він особисто не отримав трудову книжку, оскільки кадрове діловодство велося не на належному рівні. Державний акт на право колективної власності на землю КСП ім.. Горького отримало 28.12.1995 року, ОСОБА_1 на той час був членом КСП. Списки осіб, які мають право на отримання сертифікату складали члени правління КСП, при цьому ОСОБА_1 помилково пропустили. Оскільки у рядових членів КСП не було доступу до списків то він і не знав, що його пропустили, багатьом людям земельні сертифікати дали набагато пізніше. І взагалі сертифікати на земельну частку пай людям видали приблизно в 1997 році після оплати коштів, а ОСОБА_1 уже на той час звільнився з КСП. Вважає, що ОСОБА_1 заслужив право на земельну частку пай, оскільки тривалий час працював в КСП на тяжких роботах, земельні паї отримали навіть особи, які пропрацювали в КСП незначний час. Цим по суті образили людину-працівника, так як позбавили його мінімального матеріального забезпечення у вигляді можливості отримати мізерну орендну плату за пай.
Свідок ОСОБА_3 суду пояснила, що безпосередньо вона з 1993 року по 2006 року працювала на посаді бухгалтера, головного бухгалтера колгоспу ім. Горького Долинського району Кіровоградської області, в подальшому 01.01.1993 року колгосп був реорганізований в КСП ім. Горького, а пізніше у ПСП «Гурівське», яке ліквідоване у 2006 році, правонаступників немає. Дала суду аналогічні свідчення з приводу членства та роботи ОСОБА_1 в господарстві.
Свідок ОСОБА_4 пояснив, що працював інженером по газифікації в с. Гурівка, знає , що приблизно в 1994-1997 роках в колгоспі ім. Горького на фермі механізатором працював ОСОБА_1 тоді ж працював і його батько.
Вислухавши пояснення сторін, свідків, вивчивши матеріали справи , суд приходить до висновку , що заявлений позов підлягає задоволенню .
Із архівної довідки Державного архіву Кіровоградської області № Б-1204 від 21.07.2008 року слідує, що у документах архівного фонду КСП ім.. Горького Гурівської сільської ради Долинського району Кіровоградської області в протоколі загальних зборів уповноважених членів колгоспу – рішенням зборів від 09.02.1991 року ОСОБА_1 прийнятий в члени колгоспу, протокол № 1 від 09.02. 1991 року. Документи господарства за 1992-1998 роки на зберігання до архіву не надходили, тому підтвердити вихід з колгоспу ОСОБА_5 немає можливості (а.с. 9).
Згідно довідки від 23.07.2008 року № Б-83 трудового архіву Долинського району вбачається , що у документах архівного фонду колгоспу ім. Горького Долинського району Кіровоградської області у книгах обліку праці і розрахунків з членами колгоспу значиться, що ОСОБА_1 працював з листопада 1990 року по грудень 1996 року включно ( а. с. 10 ).
Вказане кореспондується також ксерокопіями витягів з книг обліку праці та розрахунками з членами колгоспу ім. Горького наданими Трудовим архівом Долинського району за № 01-12/44 від 11.11.2009 року (а. с. 31-42), за даними яких позивач працював скотарем, механізатором з відповідним певним відпрацюванням трудоднів
За даними довідки відділу земельних ресурсів у Долинському районі № 329/01-11 від 31.07.2008 року вбачається , що державний акт на право колективної власності КР № 000015 виданий КСП ім. Горького Гурівською сільською радою 28.12.1995 року .(а.с. 11).
Зі змісту довідки відділу Держкомзему у Долинському районі № 247 від 03.11.2008 року вбачається , що середній розмір паю по КСП ім. Горького на території Гурівської сільської ради становить 8.17 га. умовних кадастрових гектарів , вартість паю станом на 01.01.2008 року складає 74902, 39 грн. (а.с. 13).
Із довідки Гурівської сільської ради Долинського району № 987 від 25.09.2009 року слідує, що ОСОБА_1 зареєстрований в с. Гурівка Долинського району Кіровоградської області з 01.01.1992 року, але з 1997 року за даною адресою не проживає. (а.с.12).
Відповідно до п.2 Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» від 08.08.1995 р. № 720/95 передбачено , що право на земельну частку ( пай ) мають члени КСП відповідно до списку , що додається до державного акту на право колективної власності на землю , в тому числі пенсіонери , які раніше працювали в господарстві і залишаються членами зазначеного господарства .
Статтею 1 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) зазначено, що право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.
Таким чином, в судовому засіданні достовірно встановлено , що позивач був членом КСП ім. Горького на час видачі підприємству Державного акту на право колективної власності на землю, а тому він має право на земельну частку (пай), в зв’язку з чим позов підлягає задоволенню.
Суд вважає, що строк позовної давності для звернення до суду з позовом про визнання права на земельну частку (пай) пропущений позивачем з поважних причин і підлягає поновленню.
У відповідності зі ст. 88 ЦПК України представник позивача просить суд не стягувати з відповідача понесені судові витрати .
На підставі Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власником земельних часток (паїв), Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» від 08.08.1995 року № 720/95, ст. 131 Земельного Кодексу України та керуючись ст. ст. 10, 11, 209, 212-215, 218 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 - задовольнити, визнавши поважною причину пропуску строку та поновити йому строк на подання позову про захист права на земельну частку (пай).
Визнати право ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, на отримання земельної частки ( паю ) розміром 8.17 га. умовних кадастрових гектарів за рахунок земель запасу на території Гурівської сільської ради Долинського району Кіровоградської області.
Зобов’язати Долинську районну державну адміністрацію Кіровоградської області видати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, державний акт на право на земельну частку (пай) розміром 8,17 га. умовних кадастрових гектарів за рахунок земель запасу на території Гурівської сільської ради Долинського району Кіровоградської області.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі в 10 денний строк з дня проголошення рішення, заяви про апеляційне оскарженні і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
Головуючий суддя: (підпис).
Копія: вірна.
СУДДЯ ДОЛИНСЬКОГО
РАЙОННОГО СУДУ Р.А. БОНДАРЧУК
- Номер: 2/2407/2463/11
- Опис: про розірвання шлюбу
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-864
- Суд: Новоселицький районний суд Чернівецької області
- Суддя: Бондарчук Руслан Анатолійович
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.09.2011
- Дата етапу: 01.12.2011