Справа 2 -205/09
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 листопада 2009 року
Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу
у складі: головуючого судді Грищенко Н.М.
при секретарі Мельниченко К.В.
за участю позивача ОСОБА_1
відповідачів ОСОБА_2., ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Дзержинського райсуду в м. Кривому Розі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання угоди дійсною та визнання права власності,
В С Т А Н О В И В:
До Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу 13.12.2005 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 в якій він просить визнати дійсною угоду купівлі-продажу квартири АДРЕСА_1, укладену між ним та відповідачкою ОСОБА_3, від імені якої діяв відповідач ОСОБА_2 23.09.2005 року, та визнати за ним право власності на зазначену квартиру. В ході судового засіданні позовні вимоги уточнювалися.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що 23.09.2005 р. він та ОСОБА_3, від імені якої на підставі довіреності, посвідченої 22.05.2004 р. у приватним нотаріусом Криворізького міського нотаріального округу, та термін дії якої становив три роки, виступав ОСОБА_2, досягли згоди щодо укладання договору купівлі-продажу належної ОСОБА_3 на праві власності квартири АДРЕСА_1.
За результатами домовленості вони уклали договір купівлі-продажу від 25.09.2005 року у простій письмовій формі, де продавцем виступала відповідачка ОСОБА_3, від імені якої діяв ОСОБА_2
Згідно умов договору ОСОБА_2 зобов’язувався протягом одного місяця після укладання договору вжити заходів до його нотаріального посвідчення. Зазначену у договорі суму 7000 грн. позивач виплатив 23.09.2005 р.
В зв’язку з тим, що відповідач ОСОБА_2 став ухилятися від нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу від 23.09.2005 р., він вимушений звертатися до суду за захистом своїх прав.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 свої позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Суду пояснив, що він та ОСОБА_2, який діяв від імені ОСОБА_3, на підставі довіреності від 22.05.2004 р., що уповноважувала його розпоряджатися належною на праві власності ОСОБА_3 квартирою АДРЕСА_1, домовилися про купівлю-продаж зазначеної квартири за 7000 грн. Довіреність була посвідчена нотаріально та діяла до 22.05.2007 року.
На виконання умов договору він передав довіреній особі ОСОБА_2 7000 грн., проте всупереч умов договору купівлі-продажу щодо вжиття продавцем заходів протягом десяти днів після укладання угоди для нотаріального її посвідчення, відповідач ОСОБА_2 через втрату свого паспорту не мав можливості оформити договір нотаріально. Згодом він заявив, що ОСОБА_3 скасувала довіреність вже після укладання письмової угоди. Сама ОСОБА_3 також стала уникати зустрічі та нотаріального оформлення договору купівлі-продажу, посилаючись на те, що відносно неї порушено кримінальну справу і вона виїхала до м. Дніпропетровська. Крім того, вона пояснила, що свідомо анулювала всі довіреності, так як вважала, що квартира вже давно переоформлена.
Зі свого боку він виконав всі умови договору: передав довіреній особі передбачену договором суму коштів, також вони домовилися щодо всіх істотних умов договору і ці всі умови ним були виконані.
Так як відповідачі своїми діями ухиляються від нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу, чим створюють йому перешкоди у набутті права власності на придбане ним 23.09.2005 року майно, він звернувся за захистом своїх прав до суду.
Він просить суд визнати договір купівлі-продажу квартири, розташованої за адресою – АДРЕСА_1, укладений між ним і ОСОБА_3, від імені якої діяв ОСОБА_2 – дійсним. Визнати за ним право власності на вказану квартиру. Зобов’язати Комунальне підприємство Кріворізьке Бюро технічної інвентаризації зареєструвати право власності на квартиру.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні проти позову не заперечував. Пояснив, що у травні 2004 р. ОСОБА_3 уповноважила його оформити договір купівлі-продажу квартири АДРЕСА_1 на позивача ОСОБА_1, пояснюючи це тим, що ОСОБА_1 для неї придбав квартиру в м. Дніпропетровську, а тому квартиру, яку він також купив за свої кошти але на її ім’я, вона вважає за необхідне оформити на його ім’я. При цьому, суму продажу оговорили у розмірі 7000 грн., яку позивач передав йому, а він в свою чергу грощі передав ОСОБА_3 В той день угоду не оформляли, так як необхідно було отримати довідку з БТІ, потім він часто виїжджав по роботі у відрядження, і тільки 23.09.2005 року позивач настояв на тому, щоб вони уклали угоду у простій письмовій формі. На цьому також наполягала і ОСОБА_3
До нотаріальної контори у призначений день він не зміг з’явитися, так як загубив паспорт. Проти позову не заперечує, так як вважає, що всі істотні умови договору були виконані, гроші за продану квартиру ОСОБА_3 отримала.
Відповідачка ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_1 не визнала , та пояснила, що 22 травня 2004 р. нею була видана довіреність, посвідчена приватним нотаріусом Криворізького міського нотаріального округу ОСОБА_4 за № 3809 гр-ну ОСОБА_2 Довіріність була видана йому на право розпорядження ( в тому числі і продажу за ціну на умовах, йому відомих, обміну, передачі в іпотеку, здачі в аренду) квартирою, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, в зв’язку з її переїздом до м. Дніпропетровська, де вона працювала на той час., та неможлівостю оплати утримання квартири і, як слід, необхідностю її продажу. Продаж вказаної квартири повинен бути здійснитися за домовленістю з гр. ОСОБА_2 у найкоротший термін за ринковими цінами та повідомленням їй про вчинені дії і отримані від продажи кошти. Разом з довіреністю нею були передані ОСОБА_2 правовстановлюючі документі на квартиру, належну їй на праві особистої приватної власності на підставі договору купівлі – продажу від 20.10.1995 р., укладеного приватним нотаріусом Криворізького міського округ.
В зв’язку з тим, що ОСОБА_2 протягом з 22.05.2004 р. по 02.11.2005 р. не вчинив ніяких дій, що були визначені довіреністю та домовленістю, азагалі не виходив на зв’язок, вона скасувала видану довіреність.
Вона ОСОБА_2 не передавала прав продажи спірної квартири от її имені тілько ОСОБА_1 і такої домовленості у них не було.
Свідок ОСОБА_5 в судовому засіданні пояснив, що він працює адвокатом. Десь у вересні місяці 2005 р. до нього звернувся ОСОБА_1 с просьбою, щоб він був присутнім при укладенні угоди між ОСОБА_1 і ОСОБА_2 , який представляє інтересі ОСОБА_3 Він дав свою згоду і в його присутності ОСОБА_1 передав ОСОБА_2 7000 грн. і був укладений в письмовій формі договір купівлі-продажу квартири АДРЕСА_1. Претензій ніяких не було. При укладенні угоди з ними також був і адвокат ОСОБА_6., який сказав, що цю угоду треба оформити у нотаріуса, але ж ОСОБА_2 сказав, що у нього немає паспорта, тому вони не можуть піти до нотаріусу.
В судовому засіданні був допрошений тілько один свідок ОСОБА_5 Свідок ОСОБА_6. не був опрошений в зв’язку з його смертю.
Суд, вислухавши сторони, свідка, дослідивши письмові матеріали справи, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що 23.09.2005 р. сторони досягли згоди щодо укладання договору купівлі-продажу належного відповідачці ОСОБА_3 на праві власності 2-х кімнатної квартири за адресою АДРЕСА_3 (а.с.8).
Зазначена квартира належить відповідачці ОСОБА_3 згідно договору купівлі-продажу від 20.10.1995 р., посвідченого приватним нотаріусом Криворізького міського нотаріального округу, зареєстрованого в реєстрі за № 2733 та в КП «Криворізьке БТІ» 05.03.1997 року в реєстровій книзі № 3 стор. 307, запис № 1582 (а.с.20,21).
Як вбачається з копії довіреності від 22.05.2004 р., виданої ОСОБА_3 на ім’я ОСОБА_2., посвідченої приватним нотаріусом Криворізького міського нотаріального округу ОСОБА_4, зареєстрованої в реєстрі за № 3809 (а.с.7), відповідачка уповноважила ОСОБА_2. розпоряджатися (в тому числі продати за ціну та на умовах, йому відомих, обміняти, передати в іпотеку, здати в оренду тощо) належну їй на праві приватної власності квартирою, що знаходиться за адресою АДРЕСА_3. Для цього йому надавалося право вільного входу до квартири, представляти її інтереси у відповідних уповноважених органах нотаріату, інших організаціях, зокрема в бюро технічної інвентаризації, установах зв’язку, житлово-експлуатаційних організаціях, тощо, подавати та одержувати будь-які документи, в тому числі заяви про належність їй вищевказаної квартири на праві особистої приватної власності, розписуватися за неї, в тому числі на договорах цивільно-правового характеру, що укладатимуться, сплачувати належні з неї платежі, включаючи державне мито (плату), одержати належні їй гроші від продажу квартири або здачі її в оренду, а також виконувати всі інші дії та формальності, пов’язані з цією довіреністю.»
Довіреність видавалася терміном на три роки і діяла до 22.05.2007 р.
В подальшому, ОСОБА_3 своєю заявою від 02.11.2005 р. скасувала зазначену довіреність, про що нотаріус повідомила відповідача ОСОБА_2. (а.с.22).
Проте, на день укладання договору купівлі-продажу у простій письмовій формі 23.09.2005 р., зазначена довіреність діяла, а відповідач ОСОБА_2 діяв як представник ОСОБА_3. відповідно до змісту ст.238 ЦК України.
Виходячи з положень ст.ст. 208,209, 657 ЦК України, договір купівлі-продажу квартири… укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.
Стаття 220 ЦК України передбачає, що у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору, такий договір є нікчемним.
В той же час, у частині другій цієї статті зазначено, що якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.
Той факт, що позивач повністю виконав всі умови договору, підтверджується наступними доказами.
Так, сам відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні підтвердив, що він особисто передав ОСОБА_3 оговорену суму за спірну квартиру, вона особисто наполягала на тому, щоб він оформив квартиру на позивача ОСОБА_1 (такі були умови договору), проте він не зміг цього зробити через втрату паспорту.
Даний факт в судовому засіданні підтвердив і свідок ОСОБА_5
Приймаючи до уваги, що сторони повністю виконали умови договору, досягли згоди за всіма істотними умовами угоди, але нотаріально його не посвідчили з об’єктивних причин, суд на підставі досліджених доказів визнає договір купівлі – продажу квартири АДРЕСА_1, укладений 23.09.2005 року між ОСОБА_3, від імені якої діяв ОСОБА_2 та ОСОБА_1 у простій письмові формі, дійсним та визнає за позивачем право власності на зазначену квартиру.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 212, 213, 215 ЦПК України, ст.ст. 220, 238, 334, 355, 655, 657 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання угоди дійсною та визнання права власності, задовольнити в повному обсязі .
Визнати дійсним договір купівлі-продажу 2-х кімнатної квартири, загальною площею 49,60 кв. м, жилою площею 28,8 кв.м, розташованої за адресою – АДРЕСА_1, укладений 23 вересня 2005 р. , між ОСОБА_1 та ОСОБА_3, від імені якої діяв ОСОБА_2.
Визнати за ОСОБА_1 право особистої власності на 2-х кімнатну квартиру, загальною площею 49,60 кв. м, жилою площею 28,8 кв.м, розташованої за адресою – АДРЕСА_1, яка належала ОСОБА_3 на підставі договору купівлі- продажу від 20 жовтня 1995 р., посвідченого приватним нотаріусом Криворізького міського округу, який зареєстрований в КП «Криворізьке БТІ» 5 березня 1997 р. в реєстровій книзі № 3, стор. 307, запис 1582.
Зобов’язати Комунальне підприємство Кріворізьке Бюро технічної інвентаризації зареєструвати право власності на квартиру розташовану за адресою – АДРЕСА_1 – на ОСОБА_1.
Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення до апеляційного суду Дніпропетровської області через Дзержинський районний суд міста Кривого Рогу, а апеляційна скарга подається у такому ж порядку протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Рішення набирає законної сили через десять днів з дня його проголошення, якщо протягом зазначеного часу заява про апеляційне оскарження або апеляційна скарга не будуть подані.
Суддя Н.М. Грищенко
- Номер: 2-зз/552/4/17
- Опис:
- Тип справи: на заяву у цивільних справах (2-сз, 2-р, 2-во, 2-др, 2-зз,2-і)
- Номер справи: 2-205/2009
- Суд: Київський районний суд м. Полтави
- Суддя: Грищенко Наталя Миколаївна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 07.02.2017
- Дата етапу: 31.03.2017
- Номер: 2-зз/552/7/17
- Опис:
- Тип справи: на заяву у цивільних справах (2-сз, 2-р, 2-во, 2-др, 2-зз,2-і)
- Номер справи: 2-205/2009
- Суд: Київський районний суд м. Полтави
- Суддя: Грищенко Наталя Миколаївна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.03.2017
- Дата етапу: 31.03.2017