Копія
Справа № 2-а-1607
2009 рік.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 листопада 2009р. Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області
в складі: судді Стасюка М.І.
при секретарі Лисій В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хмільнику справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Хмільницької райдержадміністрації про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років за 2008 рік, -
В С Т А Н О В И В:
13 липня 2009 року позивачка звернулася в суд з позовом а в подальшому змінила позовні вимоги, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо недорахування та невиплати їй щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнути таку допомогу з відповідача за період з червня по грудень 2008 року в розмірі 2919 гр., посилаючись на те, що вона являється матір’ю малолітньої дитини і їй відповідно до ст.43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами , зумовленими народженням та похованням» повинна надаватись щомісячна грошова допомога в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років, як особі, що фактично здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Проте в порушення вимог Конституції і вказаного закону, їй в 2008 році виплачено 910 гр.. Враховуючи, що у 2008 році, відповідно до ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» затверджений прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років у розмірі: з 1 січня - 526 гр., з 1 квітня - 538 гр., з 1 липня - 540 гр., з 1 жовтня - 557 гр. їй було недораховано і не виплачено 2919 гр..
Відповідно до п.п.20,53 Постанови КМ України від 27.12.2009 року "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми", встановлено, що виплата щомісячної грошової допомоги здійснюється органом праці та соціального захисту населення, тому вона і просить визнати такі дії відповідача неправомірними та зобов’язати вчинити перерахунок щомісячної грошової допомоги за період з червня по грудень 2008 року, стягнувши з відповідача 2919 гр. недовиплаченої за вказаний період щомісячної грошової допомоги.
Відповідач – представник Управління праці та соціального захисту населення Хмільницької райдержадміністрації позов не визнав повністю, посилаючись на те, що дійсно позивачка має право на отримання щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку і отримувала таку допомогу з 1 червня 2008 року до 31 грудня 2008 року в розмірі 130 гр. щомісячно.
Проте, розмір вказаної виплати визначається не ст.43 ЗУ "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" а п.19 Постанови КМ України від 27.12.2001 року (із змінами від 22.02.2008 року) "Про затвердження Порядку призначення виплати допомоги сім'ям з дітьми" відносно до якого розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку дорівнює різниці між 50%, а з 1 січня 2009 року 75% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців але не менше 130 гривень; виплата допомоги в розмірі що перевищує мінімальний, здійснюється протягом шести календарних місяців. Якщо особа, якій призначена допомога, після закінчення зазначеного строку не підтвердила право на призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, допомога виплачується у мінімальному розмірі.
Суд, дослідивши матеріали справи і заслухавши пояснення сторін, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав:
Поясненнями сторін, довідками відповідача, довідкою Широкогребельської сільради, свідоцтвом про народження дитини - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, доведено, що на теперішній час позивачка перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею віку 3-х років, і їй як матері малолітньої дитини відповідачем надавалась у червні-грудні 2008 року грошова допомога в розмірі 130 гр. щомісяця, а всього виплачено 910 гр.
Згідно ст.1 ч.1 Конституції України громадяни України в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти мають право на державну допомогу у випадках та на умовах передбачених законодавством.
Гарантований державою рівень грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходу та віку дітей встановлений Законом України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".
Відповідно до ст. 43 ЗУ "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" позивачці має надаватись щомісячна грошова допомога у розмірі встановленого Законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років.
Відповідно до ст.58 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік", прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років затверджено у розмірі з 1 квітня 2008 року 538 гр., з 1 липня 2008 року 540 гр., з 1 жовтня 2008 року 557 гр..
Відповідно до ст. 25 розділу ІІ-му(внесення змін до деяких законодавчих актів України Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік" ст.ст.40-44 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" – виключені, а п.19 постанови КМ України від 27.12.2001 року №1751 "Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми (в редакції від 22.02.08 р.) передбачено, що розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку дорівнює різниці між 50% а з 1 січня 2009 року 75% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців але не менше 130 гривень; виплата допомоги в розмірі що перевищує мінімальний, здійснюється протягом шести календарних місяців. Якщо особа, якій призначена допомога, після закінчення зазначеного строку не підтвердила право на призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, допомога виплачується у мінімальному розмірі; п.п.20 та 53 цієї ж постанови передбачено, що вказана допомога призначається і виплачується органами соціального захисту населення за місцем проживання батьків.
З червня по грудень 2008 року ОСОБА_1 отримувала зазначену допомогу
- 2 -
у розмірі, що обчислюється відповідно до п. 19 Постанови КМ України від 27.12.2001 року (із змінами від 22.02.2008 року) "Про затвердження Порядку
призначення виплати допомоги сім'ям з дітьми" .
Згідно ст.73 ч.2 Закону України «Про Конституційний суд України» якщо акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним судом України рішення про їх неконституційність.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп /2008 р. від 22 травня 2008 року визнано, що положення Закону «Про державний бюджет України на 2008 рік», які обмежують щорічні грошові разові виплати, передбачені Законом України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", в тому числі і ст.43 є неконституційними, оскільки Законом "Про державний бюджет України" встановлюються тільки доходи та видатки і цей же Закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов’язків, пільг, компенсацій і гарантій передбаченими іншими Законами України; Кабінет Міністрів України уповноважений встановлювати порядок призначення і виплати вказаної допомоги і не має права скасовувати чи змінювати обсяг зазначеної допомоги.
Пленумом Верховного Суду України № 9 від 1.11.1996 року «Про застосування Конституції при здійсненні правосуддя» встановлено, що судам під час розгляду справ необхідно піддавати оцінці нормативно – правові акти будь-якого державного чи іншого органу, в т.ч. і акти президента України, та розпорядження Кабінету Міністрів України, акти органів місцевого самоврядування на відповідність їх як Конституції, так і закону. Якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягає застосуванню, не відповідає чи суперечить закону, суд зобов’язаний застосувати закон, який регулює ці відносини.
З урахуванням вищенаведеного, починаючи з липня 2008 року управління праці і соціального захисту населення Хмільницької райдержадміністрації повинно було виплачувати ОСОБА_1 передбачену законодавством державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому Законом України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" та відповідно до розмірів прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, затвердженого Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік».
Оскільки положення Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» стосовно обмеження соціальних виплат, в тому числі і виплат, на які має право позивачка, визнанні неконституційними, рішення Конституційного суду України є обов’язковим до виконання на території України і є преюдиційним для судів загальної юрисдикції при вирішенні позовів, які виникли внаслідок дії положень статей законів, що визнані неконституційними, суд приходить до висновку, що дії відповідача по виплаті щорічної грошової допомоги в 2008 році позивачці в заниженому розмірі є неправомірними. Його твердження про пріоритетність норм Постанови КМ України від 27.12.2001 року (із змінами від 22.02.2008 року) "Про затвердження Порядку призначення виплати допомоги сім'ям з дітьми" щодо дії норм інших законів є безпідставними – дії відповідача по виплаті допомоги не відповідали вимогам Конституції України і Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», тому відповідач зобов’язаний нарахувати і виплатити позивачці щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.43 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" в розмірі 2919 гр., що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Керуючись ст.ст.5,17-19,99-100,104,158-163,167 КАС України, ст.ст.1 ч.1,3,22 Конституції України, рішенням Конституційного суду України №10-рп від 22.05.2008 року, Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік», ст.43 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", ст.ст.19,20,53 Постанови КМ України від 27.12.2001 року "Про затвердження порядку призначення виплати допомоги сім'ям з дітьми", суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовільнити повністю.
Визнати дії управління праці і соціального захисту населення Хмільницької райдержадміністрації Вінницької області щодо недорахування і невиплати ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною, до досягнення нею трирічного віку, в обсязі, передбаченому Законом України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" неправомірними.
Стягнути з управління праці і соціального захисту населення Хмільницької міської Ради Вінницької Області на користь ОСОБА_1 2919 гр. недоплаченої щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною, до досягнення нею трирічного віку за період з 1 червня по 31 грудня 2008 року.
Постанову можна оскаржити до Київського апеляційного адміністративного суду через Хмільницький міськрайонний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення постанови та подачі апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий: /підпис/
З оригіналом вірно:
Голова
Хмільницького міськрайонного суду ОСОБА_3
Ст.секретар Н.А.Фігурська