ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
"17" травня 2007 р. | Справа № 9/22-607 |
УХВАЛА
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Кропивної Л.В.
Розглянув матеріали справи
За позовом Відкритого акціонерного товариства "Укртелеком" бульв. Т. Шевченка, 18, м.Київ 1, в особі Тернопільської дирекції Відкритого акціонерного товариства "Укртелеком" вул. Чорновола, 1, м.Тернопіль.
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Стар Софт" вул. Шашкевича, 3/71.
За участю представників сторін:
позивача: Олійник Т.П., довір.
відповідача: Кудінова Т.І., довір. ,Паронов С.В. керівник
Суть справи:
Позивач –Відкрите акціонерне товариство „Укртелеком”, в особі Тернопільської дирекції ВАТ , звернувся до господарського суду Тернопільської області 09.02..2007 р. з позовом до Відповідача –ТОВ „Стар Софт”, м. Тернопіль, для розв’язання переддоговірного спору, який виник між сторонами при укладенні договору про надання телекомунікаційних послуг на місцевому рівні.
За клопотанням Позивача в порядку ст. 81-1 ГПК України здійснюється технічна фіксація судового засідання на диск СD- R , серійний номер CIC -01-27125.
З позовної заяви , з урахуванням зроблених Позивачем уточнень ( заява від 04.05.2007р.) та пояснень представника Позивача , з яким погоджується Відповідач , випливає, що Позивачем передано на вирішення господарського суду розбіжності, які залишилися неврегульованими ними, при укладенні договору про надання телекомунікаційних послуг на місцевому рівні , укладення якого передбачено Порядком взаєморозрахунків між операторами телекомунікацій за послуги доступу до телекомунікаційних мереж при наданні послуг телефонного зв’язку , затвердженого рішенням Національної комісії з питань регулювання зв’язку від 06.09.2006 р. № 351 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.10.2006 р. за № 1082/12956, і який набрав чинності 01.01.2007 р. , у зв’язку із чим Позивач просить винести рішення ,яким прийняти спірні пункт 2.2.1. та додатки 3, 7 договору № 18/06-432/18 від 08.12.2006 р. у редакції Позивача, а саме:
„пункт 2.2.1 забезпечувати якісний доступ мережі Оператора 1000 номерів з номерним ресурсом від 55-00-00 до 55-09-99 до мережі Укртелекому та ТМЗК”, додаток № 3 „розрахунком такси за послуги доступу до телекомунікаційних мереж Сторін при наданні послуг місцевого телефонного зв’язку
Вид з'єднання | Розрахункова такса (грн. за хвилину без ПДВ) |
Завершення з'єднання (у т.ч. транзит) під телекомунікаційної мережі Оператора на телекомунікаційній мережі Укртелекому та ТАНК через точки взаємо з”єднання | 0.015 на користь Укртелекому |
Завершення з'єднання від телекомунікаційної мережі Укртелекому на телекомунікаційній мережі Оператора через точки взаємоз 'єднання | 0,01 на користь Оператора |
Примітка. Загальна тривалість успішно встановлення місцевих телефони з’єднань визначається шляхом додавання тривалості кожного з’єднання в секундах, діленням на 60 та заокругленням до найближчої повної кількості хвилин. Сума, що підлягає оплаті, визначається шляхом множення отриманої загальної кількості хвилин на відповідну розрахункову таксу.
*Додатково нараховується податок на додану вартість згідно з чинним законодавством України.
додаток № 7
„Акт здачі –приймання наданих послуг завершення з’єднання від телекомунікаційної мережі Оператора через точки взаємоз’єднання
до договору № __від _____________ 2006 р.
Оператор –Товариство з обмеженою відповідальністю „Стар Софт”, в особі директора Паро нова С.В., який діє на підставі Статут, з однієї сторони, та Укртелеком, в особі в.о. директора Тернопільської філії ВАТ „Укртелеком” Костогриза В.Г., який діє на підставі довіреності ВСР № 15089 від 13.03.2006 р., з іншої сторони, склали цей акт про те, що послуги ,які передбачені договором_____________, надані у _______місяці 200_ року належним чином та Сторони не мають взаємних претензій.
Найменування послуги доступу | Кіль- | Обсяг | Розрахун- | Вартість |
кість | послуг, | кова | послуг, |
послуг, | хв. | такса, | грн. |
шт. | грн./хв. (безПДВ) | (без ПДВ) |
Завершення з 'єднання від телекомуніка- |
ТКМЗ Укртелекому на |
телекомунікаційній мережі Оператора | 0,01 |
через точки взаємоз 'єднання |
Плата за послуги доступу, надані Оператором Товариством з обмеженою відповідальністю
„Стар Софт” за __________місяць 200)р. становить
без ПДВ : _____________(сума прописом);
20% ПДВ:_____________(сума прописом)
з ПДВ: _______________ (сума прописом).
Від Укретелекому: Від Оператора
Вмотивовуючи передання розбіжностей на вирішення суду , Позивач зазначає, що розробив проект договору № 18/06-432/18 та 08.12.2006 р. направив його разом з додатками з 1-8 , до Відповідача.
Між тим, Відповідач 19.01.2007р. повернув згідно із супровідним листом № 7, підписані ним примірними додатків №№ 3 та 7 з протоколом розбіжностей , який просив рахувати доповненням до тексту договору , направленого раніше згідно із супровідним листом № 193 від 11.12.2006р. При цьому Відповідач вказує, що підписав текст договору.
Позивач, передаючи розбіжності при укладенні договору, у тому числі ті, які стосуються істотних умов основного тексту письмового договору , викладених у п. 2.2. 1. , а також розбіжностей , викладених у додатках №№ 3,7 ,як складових частин договору, звертає увагу суду на те, що предмет договору стосується надання сторонами взаємних телекомунікаційних послуг доступу до телекомунікаційних мереж на місцевому рівні, що взаємоз”єднуються у м. Тернополі відповідно до договору про взаємоз’єднання телекомунікаційної мережі оператора з телекомунікаційною мережею ВАТ „Укртелеком” № 7/06-116/178 від 19.05.2005 р. , а обов’язковість його укладення ґрунтується на обов’язковому для обох сторін ,які є операторами зв’язку, законі України „Про телекомунікації” та Порядку взаєморозрахунків між операторами телекомунікацій за послуги доступу до телекомунікаційних мереж при наданні послуг телефонного зв’язку , затвердженого рішенням Національної комісії з питань регулювання зв’язку від 06.09.2006 р. № 351 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.10.2006 р. за № 1082/12956, і який набрав чинності 01.01.2007 р.
Додатково, на обґрунтування звернення до суду за вирішенням переддоговірного спору Позивачем наведено норми ст.ст. 181, ч.1,2 ст. 187, ч. 6 ст. 180 ГК України та ст. 13 Закону України „Про захист економічної конкуренції”, п . 1 ч.1.ст. 57 Закону України „Про телекомунікації” та п.5.1. Додатку 1 Порядку взаєморозрахунків між операторами телекомунікацій за послуги доступу до телекомунікаційних мереж при наданні послуг телефонного зв’язку , затвердженого рішенням Національної комісії з питань регулювання зв’язку від 06.09.2006 р. № 351. ( надалі - Порядок)
Заперечуючи можливість укладення договору на умовах, запропонованих Відповідачем , який не погоджується із розміром розрахункової такси за завершення з’єднання ( у т.ч. транзит) від телекомунікаційної мережі Укртелекому на телекомунікаційній мережі ТОВ „Стар Софт” через точки взаємоз’єднання у сумі 0,015 грн. ( без ПДВ) і пропонуючи, аби така розрахункова такса становила 0,01 грн. ( без ПДВ ) , Укртелеком вказує на те, що запропонована Товариством вартісна складова послуги є економічно невигідною Укртелекому, оскільки не враховує витрат Укртелекому при забезпечені ним доступу Товариства до телекомунікаційної і відомчої мережі міста при кількості 83,543 тис. номерів та витрат на утримання та обслуговування Укретелекомом власної мережі, які ,вважає Позивач, неспіврозмірні з витратами, які несе Товариство по обслуговуванню 1 тис. номерів.
Не погоджуючись із запропонованою Товариством редакцією пункту 2.2.1 , щодо збільшення кількості номерів з 1000 до 5000 , Укртелеком вказує, що така редакція суперечить умовам договору про взаємоз’єднання , укладеного сторонами 19.05.2005 р.
Відповідач просить суд у позові відмовити і тим самим прийняти договір у його редакції , спираючись на те, що доводи Укртелекому неправомірні і не обґрунтовані, не враховує вимог Порядку, яким передбачено , що розмір розрахункової такси за послуги за завершення з’єднання від телекомунікаційної мережі приватного оператора до ТКМЗ Укртелекому не є фіксованої і визначається на договірних засадах з Укртелекомом , але не може бути меншою від 0,01 грн. за хвилину без ПДВ.
Заслухавши доводи представників сторін, проаналізувавши норми матеріального та процесуального права, з’ясувавши характер правовідносин сторін, суд дійшов до висновку, що переддоговірний спір не належить до розв’язання у господарських судах України , у зв’язку із чим провадження підлягає припиненню за п. 1 ст. 80 ГПК України, виходячи з такого.
Відповідно до частини 1 пункту 1 статті 12 ГПК України господарським судам підвідомчі, зокрема, справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім спорів про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги (виконання робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін.
За загальним правилом, викладеним у частинах 1 та 2 ст. 187 ГК України, спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.
Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору. День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.
Частиною 2 статті 649 ЦК України, яка регулює питання вирішення переддоговірних спорів, до предмету розгляду судів додатково відносить переддоговірні спори щодо розбіжностей, що виникли між сторонами при укладенні договору не на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, у разі коли про звернення до суду за вирішенням розбіжностей існує домовленість сторін або таке передбачене законом.
Правову основу діяльності у сфері телекомунікацій, повноваження держави щодо управління та регулювання зазначеної діяльності, права, обов'язки та засади відповідальності фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у даній діяльності або користуються телекомунікаційними послугами , а також особливості укладення, зміни та розірвання договору про взаємоз'єднання телекомунікаційних мереж регулюється спеціальним законом України - „Про телекомунікації” від 18 листопада 2003 року N 751-2003-р з наступними змінами та доповненнями.
Так статтею 60 Закону України від 18 листопада 2003 року N 751-2003-р, встановлено, що укладення договору про взаємоз'єднання телекомунікаційних мереж здійснюється операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до обов'язкових вимог до договору про взаємоз'єднання, які встановлює НКРЗ.
Таким чином, істотні умови та вимоги до договору визначаються НКРЗ.
Водночас, як випливає із ст. 57 цього закону, взаємоз'єднання телекомунікаційних мереж , а відтак , укладення договору щодо цього предмету повинно здійснюватися на встановлених законом принципах.
Іншими словами , договір про взаємоз'єднання телекомунікаційних мереж направлений на безпосереднє оформлення технічних , організаційних , економічних та комерційних взаємовідносин операторів телекомунікацій , з урахуванням того, що технічні, організаційні та комерційні умови взаємопідключення з операторами телекомунікацій, які займають монопольне (домінуюче) становище на ринку телекомунікацій регулюються НКРЗ і нею ж встановлюються розрахункові такси за доступ до телекомунікаційних мереж операторів телекомунікацій, що займають монопольне (домінуюче) становище на ринку телекомунікацій.
Як випливає з матеріалів справи, 19.05.2005 р. ВАТ „Укртелеком” в особі директора його Тернопільської філії, та Товариством з обмеженою відповідальністю „Стар Софт” був укладений договір і № 7/06-116/18 про взаємоз”єднання телекомунікаційної мережі ТОВ „Стар Софт ” і телекомунікаційної мережі ВТ „Укртелеком” у м. Тернополі та надання платних послуг з доступу до телекомунікаційної мережі загального користування (ТМЗК) у м. Тернополі.
Цим договором передбачено не лише організаційні взаємозв’язки учасників договору, технічні передумови ( наявність у операторів сертифікаційного комутаційного обладнання , яке відповідає певним технічним нормам і правилам , підтверджених актами приймальної комісії про їх готовність ( пункти 2.3.2., 3.1. ) , визначені економічні права та обов’язки сторін , визначено плату за взаємоз'єднання та порядок її внесення ( 3.2. -3.3., 3.5. ), але й погоджено , що у разі зміни системи розрахунків Державним комітетом зв’язку та інформатизації України сторони вносять відповідні зміни до цього договору ( п.3.6. )
Пунктами 8.3.та 8.8. договору від 19.05.2005 р. встановлено умови, відповідно до яких всі документи , на підставі яких виконується договір (додатки, акти, додаткові угоди та листи), є його невід’ємною частиною і в процесі взаємодії в межах даного договору , в усьому , що не передбачено цим договором, Сторони керуються законодавством України та чинними нормативними актами державного комітету зв’язку та інформатизації України.
У випадку прийняття повноважними державними органами нормативних актів, яким не будуть відповідати положення цього договору, сторони у 20-денний термін з моменту набрання чинності нормативно-правового акту повинні внести відповідні зміни (доповнення) до цього договору.
Рішенням Національної комісії з питань регулювання зв’язку (НКРЗ) від 06.09.2006 р. № 351 затверджено Порядок взаєморозрахунків між операторами телекомунікацій за послуги доступу до телекомунікаційних мереж при наданні послуг телефонного зв’язку . Рішення зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02.10.2006 р. за № 1082/12956, а Порядок набрав чинності з 01.01.2007 р.
Отже, з огляду на пункти 3.6, 8.3, 8.8. договору від 19.05.2005 р. , рішення НКРЗ з 01.01.2007 р. є тим актом компетентного державного органу , який є підставою для внесення сторонами відповідних змін (доповнень) до цього договору .
Між тим, Позивач 08.12.2006 р. звернувся до Відповідача з пропозицією укладення угоди „Про надання телекомунікаційних послуг на місцевому рівні”, мотивуючи необхідність укладення такого договору затвердженим НКРЗ Порядком, яким регулюються питання взаєморозрахунків між операторами телекомунікацій за послуги доступу до телекомунікаційних мереж при наданні послуг телефонного зв’язку, не зважаючи на те, що сам Порядок набрав чинності з 01.01.2007 р. і спрямований на врегулювання взаєморозрахунків між операторами при взаємоз”єднанні їх телекомунікаційних мереж .
Разом з тим, непідтвердженими документально залишилися твердження Відповідача про підписання ним тексту запропонованого проекту договору „Про надання телекомунікаційних послуг на місцевому рівні”, оскільки печатки та підпису зі сторони оператора ТОВ „Стар Софт” переданий суду Позивачем проект договору не містить.
Крім того, не були враховані Позивачем також умови договору від 19.05.2005 р. та норми Закону „Про телекомунікації”.
Так, відповідно до пункту 7.4. договору від 19.05.2005 р. окремо визначено, що внесення змін та доповнень до договору викладається та оформлюється додатковою угодою .
Водночас, сторони повинні були враховувати визначені у статтях 60 та 61 Закону „Про телекомунікації” особливості щодо укладення, зміни та розірвання договору про взаємоз'єднання телекомунікаційних мереж , якими, зокрема , передбачено встановлення 20-ти денного (календарного ) строку для відповіді на письмову пропозицію з дня її одержання, та порядок досудового врегулювання спорів між операторами телекомунікацій у разі , якщо ними не досягнуто згоди щодо укладення, зміни чи розірвання договору, що регулює взаємоз'єднання телекомунікаційних мереж, чи неодержання відповіді в установлений строк , а саме: розгляд переддоговірного спору НКРЗ.
Частинами 2- 5 статті 61 Закону України „Про телекомунікації” передбачено, що для вирішення спору оператор, який вважає свої права порушеними, надсилає до НКРЗ звернення, до якого додається проект договору, пропозиції стосовно умов взаємоз'єднання, з яких сторони не досягли домовленості, а також завірені копії всіх документів та матеріалів, необхідних для розгляду спору.
НКРЗ за участю представників зацікавлених сторін, фахівців у сфері телекомунікацій та експертів розглядає надані матеріали, заслуховує сторони та приймає відповідне рішення. Рішення НКРЗ є обов'язковим для виконання учасниками взаємоз'єднання телекомунікаційних мереж.
Порядок розгляду звернень, дослідження матеріалів, винесення рішення щодо спору між сторонами встановлює НКРЗ.
У разі прийняття НКРЗ рішення, яке не задовольняє одну із сторін, зацікавлена сторона має право звернутися до суду.
З матеріалів справи вбачається, що сторони не дотрималися встановленого законом порядку досудового врегулювання спорів про взаємоз'єднання телекомунікаційних мереж , адже жодна із сторін до НКРЗ не зверталася, тому остання не приймала будь-якого рішення на користь однієї із сторін .
В силу п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України Господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
При таких обставинах справи провадження у справі підлягає припиненню .
Державне мито відповідно до ст.ст. 44, 48 ГПК України слід повернути Позивачу у справі.
Керуючись ст.ст. 22, 33, 34, 44 ,48, п. 1 ст. 80, 86 , Господарського процесуального кодексу України, суд
Ухвалив :
1. Провадження у справі припинити.
2.Повернути з державного бюджету 85 грн. державного мита , сплаченого ТФ ВАТ „Укртелеком”, ( м. Тернопіль, вул.. В.Чорновола, 1, р/р 26002313 в ТОД ВАТ „Райффайзен Банк Аваль”, м. Тернополя , МФО 338501, код 011888052) , платіжним дорученням № 1232 від 08.02.2007 р. .
Довідку видати .
Ухвала підлягає оскарженню до суду апеляційної інстанції через місцевий господарський суд.
Суддя Л.В. Кропивна