ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ___________________________________________________________________________________________ |
П О С Т А Н О В А ІМЕНЕМ УКРАЇНИ |
"25" липня 2006 р. | Справа № 2701/1 (2/184) |
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Разюк Г.П.
суддів: Колоколова С.І.,
Петрова М.С.
при секретарі Гудимі І.Б.
за участю представника від відповідача: Авраменка Г.В. за довіреністю № 412/2286 від 21.12.05р.
/позивач та ВДВС повідомлені про час та місце розгляду апеляційної скарги належним чином (див. повідомлення про вручення поштового відправлення № 140920 від 07.07.2006р. та №140919-2 від 10.07.06р. ), але в судове засідання не з’явилися /
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації „Миколаївгаз”
на ухвалу № 2701/1 господарського суду Миколаївської області від 24 травня 2006 по справі № 2/184-03
за позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації /далі по тексту ВАТ/ „Миколаївгаз”, м.Миколаїв
до Державної акціонерної холдінгової компанії „Чорноморський суднобудівний завод” /далі по тексту ДАХК/, м. Миколаїв
про стягнення 148 995,71 грн.
Орган ДВС: Заводський відділ ДВС Миколаївського міського управління юстиції
В С Т А Н О В И В:
Рішенням господарського суду Миколаївської області від 30 жовтня 2003 року задоволено позов скаржника та стягнуто з відповідача 33505,30 грн. збитків від інфляції, 2842,70 грн. річних відсотків, 1700 грн.. держмита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Рішення суду сторонами не оскаржувалося, набрало законної сили та звернуто до виконання.
Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 22.09.05р., залишеною без змін постановами Одеського апеляційного господарського суду від 29.11.05р. та Вищого господарського суду України від 16.03.06р., ВАТ «Миколаївгаз»відмовлено в задоволені скарги на бездіяльність Заводського відділу державної виконавчої служби Миколаївського міського управління юстиції по виконанню наказу суду, виданого 10.11.03р. на виконання рішення в даній справі.
В травні 2006р. ВАТ «Миколаївгаз»звернулося до господарського суду Миколаївської області з заявою про перегляд ухвали від 22.09.05р. за ново виявленими обставинами.
Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 24.05.06р. ( суддя Горобченко Д.М.) відмовлено в прийняті означеної заяви на підставі п.1 ст.62 та ст.113 ГПК України. Ухвала мотивована тим, що нормами ГПК України не передбачено перегляд ухвали суду, ухваленої за ст.12-2 ГПК України за ново виявленими обставинами.
Не погоджуючись із зазначеною ухвалою ВАТ «Миколаївгаз» звернулося до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційної скаргою, в якій просить скасувати ухвалу місцевого господарського суду від 24.05.06р. та розглянути заяву про перегляд ухвали господарського суду від 22.09.05р. за ново виявленими обставинами по суті та винести нову ухвалу.
Скаржник вважає, що суд помилково застосував приписи ст.62 ГПК України та в порушення ст.ст. 112,113,114 ГПК України необґрунтовано дійшов до висновку про неможливість перегляду за ново виявленими обставинами ухвали суду.
Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, вислухавши пояснення представника відповідача, судова колегія прийшла до висновку про обґрунтованість апеляційної скарги виходячи із наступного.
Відповідно до ст. 112 ГПК України господарський суд може переглянути прийняте ним судове рішення, яке набрало законної сили, за нововиявленими обставинами, що мають істотне значення для справи і не могли бути відомі заявникові. Визначення поняття судове рішення міститься в ст.4-5 ГПК України, згідно до якої господарські суди здійснюють правосуддя шляхом прийняття обов'язкових до виконання на усій території України рішень, ухвал, постанов.
Крім того, в ст.114 ГПК України прямо зазначено, що рішення і ухвали, що набрали законної сили і прийняті судом першої інстанції, переглядаються господарським судом, який прийняв ці судові рішення. Перегляд за нововиявленими обставинами постанов і ухвал апеляційної і касаційної інстанції, якими змінено або скасовано судове рішення суду першої інстанції, здійснюється судом тієї інстанції, яким змінено або прийнято нове судове рішення. Заява, подання прокурора про перегляд рішення, ухвали, постанови за нововиявленими обставинами розглядаються господарським судом у судовому засіданні у місячний строк з дня їх надходження.
Таким чином, ухвала господарського суду є судовим рішенням, яке може переглядатися за ново виявленими обставинами на загальних підставах, а отже наведені в оскарженій ухвалі господарського суду мотиви відмови в прийнятті відповідної заяви скаржника не ґрунтуються на чинних процесуальних нормах.
За викладених обставин, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а ухвала господарського суду Миколаївської області від 24.05.2006 р. - скасуванню.
Решта вимог апеляційної скарги не може бути задоволена, оскільки відповідно до ст.106 ГПК України при скасуванні ухвали про відмову в прийняті заяви, остання надсилається на розгляд господарського суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст.49, 99, 101-106 ГПК України, колегія суддів, -
Постановила:
Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації „Миколаївгаз” задовольнити частково, ухвалу господарського суду Миколаївської області від 24.05.2006 року по справі № 2/184-03 (2701/1) скасувати.
Заяву Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації „Миколаївгаз” про перегляд за ново виявленими обставинами ухвали від 22.09.05р. з матеріалами справи направити на розгляд до господарського суду Миколаївської області.
Постанова в порядку ст.105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття. Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку.
Головуючий суддя Г.П. Разюк
Суддя М.С.Петров
Суддя С.І. Колоколов