1
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 листопада 2009 року м. Полтава Справа № 2а-31300/09/1670
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Л.О. Єресько,
при секретарі – М.В. Бредун
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах Полтавської області до приватного підприємця ОСОБА_1 про стягнення недоїмки по сплаті страхових внесків, -
В С Т А Н О В И В:
18 лютого 2009 року Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах Полтавської області (надалі - позивач) звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до приватного підприємця ОСОБА_1 (надалі - відповідач) про стягнення недоїмки по сплаті страхових внесків у сумі 16322 грн. 95 коп.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив те, що відповідач порушив вимоги ст.ст. 20, 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-IV, не сплативши страхові внески, нараховані за відповідний базовий період, фінансові санкції та пеню.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, хоча в матеріалах справи наявні докази, що він належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи. Надав суду клопотання про розгляд справи за відсутності представника управління.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча в матеріалах справи наявні докази, що він належним чином повідомлявся про час та місце розгляду даної справи. Клопотань про відкладення судового засідання від відповідача не надходило, про причини неявки в судове засідання не повідомив.
З огляду на викладене, суд вважає, що відповідач ухиляється від явки в суд, оскільки в матеріалах справи наявні письмові докази, що відповідач кожного разу отримував повістку із викликом до суду, проте, жодного разу не повідомив про причини неявки та не направив клопотання про розгляд справи у його відсутності чи про відкладення. Тому, суд вважає за можливе розглянути справу за даної явки та за наявними в справі матеріалами.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що приватний підприємець ОСОБА_1 є платником страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з 31.10.1997 року, що підтверджується заявою від 03.09.1997 р. про реєстрацію платником внесків та повідомленням Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах Полтавської області про взяття на облік фізичної особи - підприємця ОСОБА_1
Відповідно до статті 14 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”від 09.07.2003 № 1058-IV платниками страхових внесків на загальнодержавне пенсійне страхування є фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством.
Згідно до положень статті 15 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”від 09.07.2003 № 1058-IV, платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, які набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду.
Відповідно до пункту 6 частини другої статті 17 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”від 09.07.2003 № 1058-IV, страхувальники зобов’язані нараховувати, обчислювати та сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Розмір страхових внесків встановлений Законом України “Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування”від 26.06.1997 р. № 400 та розділом 4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1, а саме: 33,2 % від фонду оплати праці та 0,5 –2 %, що утримуються із заробітної плати працюючих.
Частиною другою статті 20 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” № 1058-VI від 09.07.2003 встановлено, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до зазначеного Закону нараховуються страхові внески.
Відповідач надав до органів Пенсійного фонду розрахунки суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2008 року, відповідно до яких загальна сума страхових внесків складає 9584 грн. 55 коп.
Відповідно до частини шостої статті 19 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”№ 1058-VI від 09.07.2003 та відповідно до пункту 5.1.3 та 5.1.4 розділу 5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1 страхові внески нараховуються незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати. Нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.
Судом встановлено, що відповідачем самостійно розраховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується розрахунками сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за березнь-грудень 2008 року, загальний розмір яких становить 9534 грн. 51 коп.
В установлені частиною шостої статті 20 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”від 09.07.2003 № 1058-IУ строки, страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не сплачені, що підтверджується картками особового рахунку, які наявні в матеріалах справи.
Згідно до пункту 3.1 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження платежів зі збору на обов’язкове державне пенсійне страхування та інших платежів затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 19.01.2002 №2-4, з метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до Пенсійного фонду України на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки для суб'єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднань, бюджетних, громадських та інших установ й організацій, об'єднань громадян та інших юридичних осіб, філій, відділень та інших відокремлених підрозділів платників податків, що не мають статусу юридичної особи і розташовані на території іншої, ніж платник збору, територіальної громади, для фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, адвокатів, їх помічників, приватних нотаріусів, інших осіб, які не є суб'єктами підприємницької діяльності і займаються діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу. Особові рахунки платників відкриваються районним (міським) органом Пенсійного фонду України щорічно.
Статтею 106 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” № 1058-VI від 09.07.2003 передбачено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених зазначеним законом. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно; 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Частиною 13 статті 106 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” встановлено, що про нарахування пені та накладення штрафів посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику.
Відповідно до ч. 17 ст. 106 Закону від імені виконавчих органів Пенсійного фонду розглядати справи про правопорушення і накладати фінансові санкції та адміністративні стягнення мають право директор виконавчої дирекції Пенсійного фонду, його заступники, начальники головних управлінь Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та їх заступники, начальники управлінь Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах, а в разі їх відсутності - заступники начальників цих управлінь, на підставі документів, що свідчать про вчинення правопорушення.
Судом встановлено, що позивачем прийнято рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків за несвоєчасну сплату страхових внесків № 551 від 21.08. 2008 року, № 562 від 26.08.2008 року, № 689 від 29.10.2008 року, № 615 від 27.09.2008 року, № 152 від 17.04.008 року, № 399 від 24.96.2008 року, № 477 від 24.07.2008 року, № 482 від 28.07.2008 року.
Таким чином, за період з березня по грудень 2008 року позивачем нараховано фінансові санкції приватноиу підприємцю ОСОБА_1 в загальному розмірі 3803 грн. 89 коп. та пеню в сумі 2984 грн. 55 коп.
Вказані рішення отримані відповідачем, що підтверджується відміткою про отримання у повідомленнях про вручення рекомендованого поштового віправлення, копії яких наявні у матеріалах справи.
Згідно з п.2 ч.13 ст. 106 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” суми пені та штрафів підлягають сплаті страхувальником протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку.
Як вбачається із картки особового рахунку приватного підприємця ОСОБА_1, на момент розгляду справи сума заборгованості у добровільному порядку відповідачем не погашена, доказів на підтвердження того, що вказані рішення оскаржувались відповідачем суду не надавались.
Абзацом 8 частини третьої статті 106 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” передбачено право органу Пенсійного фонду на звернення до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.
З огляду на викладене, позовні вимоги є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 11, 14, 15, 17, 19, 20, 106 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-ІV, статтею 4 Закону України „Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування” від 26.06.1997 № 400/97-ВР, Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.04 від № 64/8663, статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах Полтавської області до приватного підприємця ОСОБА_1 про стягнення недоїмки по сплаті страхових внесків задовольнити.
Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_1 АДРЕСА_1, р/р НОМЕР_2 в АППБ "Аваль", МФО 331605, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах Полтавської області (м. Лубни Полтавської області, провул. Комунарівської, 19/1, р/р 25609312305 в ОПЕРВ Ощадбанк м. Полтава, МФО 331467, код ЄДРПОУ 22529675) заборгованість в сумі 16322 грн. 95 коп. (шістнадцять тисяч триста двадцять дві гривні дев'яносто п'ять копійок).
Постанова, відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний термін з дня складання постанови в повному обсязі та подачі апеляційної скарги у 20-денний термін після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 16 листопада 2009 року.
Суддя Л.О. Єресько