П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-а-129/1908-2009 р
12 червня 2009 року Козівський районний суд
Тернопільської області
в складі: головуючого судді Боднарук Б.В.
при секретарі Сташків О.С.
за участю: позивачки ОСОБА_1.
представника управління праці та
соціального захисту населення
Козівської райдержадміністрації Перцак І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Козові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Козівської районної державної адміністрації про визнання неправомірними дій та стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,-
ВСТАНОВИВ :
Позивачка звернулася в суд з позовом до управління праці та соціального захисту населення Козівської районної державної адміністрації про визнання неправомірними дій та стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку посилаючись на те, що вона є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, і з березня 2008 року знаходиться на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Козівської районної державної адміністрації та отримувала допомогу по догляду за дитиною в середньому по 130 грн. щомісяця.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” та статті 43 Закону України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, пов’язаними з народженням та похованням” від 18.01.2001 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинна надаватися у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років.
Однак дана допомога виплачувалась в неповному обсязі, оскільки Верховна Рада України в Законі України «Про Державний бюджет на 2007 рік» призупинила дію дії положень Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” та Закону України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, пов’язаними з народженням та похованням”, а Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 року внесла зміни до Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, згідно із якими допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менше 130,00 гривень.
Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 положення статті 71 закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік”, в частині зупинення дії положень Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” та Закону України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, пов’язаними з народженням та похованням” визнані такими, що не відповідають Конституції України, а тому позивачка вважає, що має право на одержання недоотриманої суми допомоги по допомоги по догляду за дитиною за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з березня 2008 року по квітень 2009 року в розмірі 5 865 грн. 84 коп.
Просить прийняти даний адміністративний позов до розгляду, визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Козівської районної державної адміністрації щодо виплати їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі менше від прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років, стягнути з управління праці та соціального захисту населення Козівської районної державної адміністрації в її користь недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з березня 2008 року по квітень 2009 року включно в розмірі 5 865 грн. 84 коп., та зобов’язати управління праці та соціального захисту населення Козівської районної державної адміністрації призначити їй щомісячну допомогу по догляду за дитиною, до досягнення нею трирічного віку, з 01 травня 2009 року у розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років, з наступним підвищенням щомісяця, року, розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, до закінчення строку передбаченої законом виплати.
В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала, просить їх задоволити.
Представник управління праці та соціального захисту населення Козівської районної державної адміністрації позовні вимоги не визнає, просить відмовити в задоволенні позову, оскільки позивачці допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачувалася відповідно до Законів України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", "Про Державний бюджет України на 2008 рік" за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. У 2009 році виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку здійснюється відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми у розмірі, що дорівнює різниці між: 75 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивачки, приймаючи до уваги заперечення на позов відповідача, оцінивши надані докази, суд дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Як вбачається із матеріалів справи, позивачка відповідно до положень Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» має право на отримання щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, оскільки вона є мамою дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, і з 07 березня 2008 року перебуває на обліку в управління праці та соціального захисту населення Козівської районної державної адміністрації.
Рішенням Конституційного суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36,частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9,12,13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» (справа про соціальні гарантії громадян) від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», за якою щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, який дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, абз. 3 ч. 2 ст. 56 Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік" припинив свою чинність з 9 липня 2007 року. У зв'язку з вищенаведеним вимоги позивачки щодо виплати щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років підлягають задоволенню, оскільки ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Також в абзаці 6 пункту 4 Рішення Конституційного суду України від 09.07.2007 року вказано, що закон про Державний бюджет України як правовий акт, чітко зумовлений поняттям бюджету як плану формування та використання фінансових ресурсів, має особливий предмет регулювання, відмінний від інших законів України – він стосується виключно встановлення доходів та видатків держави на загальносуспільні потреби , зокрема і видатків на соціальний захист і соціальне забезпечення, тому цим законом не можуть вноситися зміни, зупинятися дія чинних законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших законів України.
Таким чином відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" позивачці щомісячно повинна надаватися грошова допомога в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, як особі що фактично здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Статтею 58 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" прожитковий мінімум на дітей до 6- ти років становить :з 01 січня - 526 грн., з 01 квітня - 538 грн.; з 01 липня - 540, з 01 жовтня - 557 грн.
Статтею 54 Закону України „Про Державний бюджет України на 2009 рік” встановлено у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення , в розмірах, що діяли у грудні 2008 року, тобто прожитковий мінімум для дітей віком до 6-ти років в розмірі 557.00 грн.
Фактично ж позивачкою згідно довідки № 02-02/403 від 25.05.2009 року було отримано в березні 2008 року – 104.84 грн., а з квітня 2008 року по травень 2009 року – по 130 грн. щомісяця. Таким чином позивачкою було недоотримано з березня 2008 року по квітень 2009 року включно 5 865 (п’ять тисяч вісімсот шістдесят п’ять) грн. 84 коп. допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до Конституції України та законів України відокремлюються певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. Звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів згідно статті 22 Конституції України не допускаються.
Згідно ст. 5 Закону України « Про державну допомогу сім’ям з дітьми » щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника)
Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути постановлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень і про скасування рішення, зобов'язання відповідача вчинити певні дії, іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи протиправність дій відповідача, з метою захисту прав позивачки від порушень з боку суб'єкта владних повноважень, суд прийшов до висновку про необхідність захисту цих прав шляхом стягнення з відповідача коштів недоотриманої допомоги по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку з березня 2008 року та зобов'язання відповідача призначити позивачу щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Керуючись ст. ст. 6, 8, 9, 10, 11, 17, 18, 158, 159, 163 Кодексу Адміністративного Судочинства України, ч. 2 ст. 152 Конституції України, рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 та від 22 травня 2008 року № 10-рп-2008, Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», суд -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Козівської районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними і виплату державної допомоги - задовольнити.
Визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Козівської районної державної адміністрації щодо виплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі меншому від прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Козівської районної державної адміністрації в користь ОСОБА_1 недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з березня 2007 року по квітень 2009 року включно в розмірі 5 865 (п’ять тисяч вісімсот шістдесят п’ять) грн. 84 коп. з коштів виділених на такі цілі.
Зобов’язати управління праці та соціального захисту населення Козівської районної державної адміністрації призначити ОСОБА_1 щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01 травня 2009 року у розмірах , які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років, з наступним підвищенням щомісяця, року, підвищення розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, до закінчення строку передбаченої законом виплати.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги.
Заява про апеляційне оскарження або апеляційна скарга може бути подана до Львівського апеляційного адміністративно суду у порядку і строки , передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя : підпис
З оригіналом: вірно
ГОЛОВА СУДУ: Б.В.БОДНАРУК