Справа № 22-Ц-2494/2008 Головуючий у 1 інстанції Коляденко І.B.
Доповідач у 2 інстанції Дьоміна О.О.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 вересня 2008 року колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Київської області у складі:
головуючого: Дьоміної О.О., суддів: Тракало В.В., Гуль В.В. при секретарі: Рудзінській А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві матеріали цивільної справи за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області від 17 квітня 2008 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зміну розміру аліментів.
Заслухавши доповідь судді апеляційного суду, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів, -
встановила:
У лютому 2008 року позивач звернувся до суду з позовом про зміну розміру аліментів. Просив зменшити розмір аліментів, призначений рішенням Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду від 31.07.2007 р. на користь відповідача на утримання дітей - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.н. та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2.н., до
досягнення повноліття в розмірі сталої суми 150 гривень щомісячно, посилаючись на те, що у нього істотно погіршилось матеріальне становище та стан здоров'я.
Рішенням Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області від 17 квітня 2008 року позов задоволено частково. Зменшено розмір аліментів, які стягуються з Вакуленко ОСОБА_1 згідно рішення Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду від 31 липня 2007 року на користь ОСОБА_2 на утримання дітей - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.н. та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2.н., до досягнення повноліття в розмірі сталої суми 200 гривень на кожну дитину щомісячно, але не менше 30 відсотків від прожиткового мінімуму відповідного віку дитини. Виконавчий лист виданий на підставі рішення Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду від 3 1.07.2007року, відкликано.
В апеляційній скарзі відповідач ОСОБА_2 просить скасувати зазначене рішення суду, справу направити на новий судовий розгляд до суду першої інстанції посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права.
Апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що відповідно до рішення Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду в Київській області від 31 липня 2007 року відповідач отримує аліменти від позивача на користь малолітніх дітей ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.н. та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2.н., в розмірі 1200 гривень щомісячно.
Задовольняючи позов про зміну розміру аліментів, суд послався на те, що у позивача істотно погіршилось матеріальне становище, зокрема позивач припинив свою підприємницьку діяльність та є не працевлаштованим, пославшись при цьому на запис у трудовій крижці від 10.03. 2005 р.
Однак, суд не звернув уваги на те, що на час винесення рішення Переяслав-Хмельницьким міськрайонним судом від 31 липня 2007 року на користь ОСОБА_2 на утримання дітей - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.н. та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2.н., ці факти досліджувалися судом.
Крім цього позивач знявся з обліку як підприємець 26.07.2007., також до винесення рішення суду від 31.07. 2007 p., яке ним оскаржено не було.
Інших доказів, "про зміни матеріального або сімейного стану, погіршення здоров'я позивача при розгляді справи надано не було, тому підстав для задоволення позовних вимог суд не мав.
Згідно ст. 192 СК України розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось з них.
В силу ч.9 ст. 7 СК України сімейні відносини регулюються на засадах справедливості, добросовісності та розумності, відповідно до моральних засад суспільства. Крім того, СК України покладає обов'язок матеріально виховувати дітей на обох батьків, а не на одного з них.
Із довідки виданої Переяслав-Хмельницьким ВДВС вбачається, що позивач станом на 05.01.2008 року має заборгованість по аліментах в розмірі 13200 грн.(а.с. 28), що свідчить про те що він від утримання дітей ухиляється.
За таких обставин рішення суд першої інстанції постановив з порушенням норм матеріального і процесуального права, без всебічного з’ясування обставин справи, тому апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення скасуванню.
Керуючись ст. ст. 7, 192 СК України, ст. ст. 303, 304, ст. 307, ст. 309, ст. ст. 31-3-315, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів
вирішила:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задоволити частково.
Рішення Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області від 17 квітня 2008 року - скасувати, по справі постановити нове рішення, яким у задоволені позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зміну розміру аліментів - відмовити.
Рішення суду апеляційної інстанції вступає в законну силу з моменту проголошення та може бути оскаржено до Верховного Суду України протягом двох місяців з моменту проголошення.