- відповідач: Публічне акціонерне товариство "Рівнегаз"
- позивач: Іверук Михайло Сергійович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 грудня 2017 року м. Рівне
Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Рівненської області в складі :
Головуючого судді: Гордійчук С.О.
суддів: Ковальчук Н.М., Боймиструка С.В.
секретар судового засідання: Демчук Ю.Ю.
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Рівному апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Рівненського міського суду Рівненської області від 04 жовтня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства "Рівнегаз" про визнання протиправними дій.
в с т а н о в и л а :
Рішенням Рівненського міського суду Рівненської області від 04 жовтня 2017 року в задоволенні позову ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства "Рівнегаз" про визнання протиправними дій відмовлено.
В поданій на рішення суду апеляційній скарзі ОСОБА_1 вказує на його незаконність, оскільки рішення ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права. Судом не враховано вимоги розділу IX Кодексу газорозподільних систем згідно якого для побутового споживача, який не забезпечений лічильниками газу і відмовляється від його встановлення за рахунок оператора ГРМ підтвердженого актом про порушення, фактичний об’єм спожитого (розподілено/поставленого) природного газу за відповідний календарний місяць визначається за граничними об’ємами споживання природного газу населенням. Зазначає, що жодних актів про порушення щодо нього операторами ГРМ не складалося, а тому підстав для нарахування спожитого природного газу за вказаними нормами немає.
Зазначає, що судом дано неправильну оцінку доказам, оскільки акт про порушення № 4 від 06 жовтня 2016 року був складений не відносно його як споживача, оскільки в ньому наявні підписи громадянина ОСОБА_2, який не є його представником.
Судом не взято до уваги вимоги п. 1 глави 5 розділу IX вказаного Кодексу, відповідно до яких балансоутримувач (управитель) не може відмовити оператору ГРМ в організації та встановленні загально будинкового вузла обліку природного газу, якщо ці заходи здійснюються за рахунок оператора ГРМ і при цьому не потрібно з’ясовувати думку чи волю споживачів, які проживають в окремих помешканнях (квартирах).
Вказує, що відмовляючи в задоволенні позовної вимоги щодо зобов’язання ПАТ «Рівнегаз» здійснити перерахунок обсягу спожитого газу для нього як для споживача з 01 листопада 2016 року, суд першої інстанції зазначив, що належним відповідачем по вказаній вимозі є ПАТ «Рівнегаз Збут», однак будь-які вимоги до вказаного суб’єкта ним не заявлялися.
Просить рішення скасувати і ухвалити нове про задоволення позову.
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив із того, що дії ПАТ «Рівнегаз» по встановленню позивачу з 01 листопада 2016 року норми нарахування фактичного об'єму спожитого газу за відповідний календарний місяць за граничними об'ємами споживання для населення за наявності газової плити та централізованого гарячого водопостачання, у вигляді 9,8 м куб. на одну людину в місяць, є правомірними, оскільки останній разом із іншими мешканцями житлового будинку, що знаходиться в м. Рівне вул. Кавказька, 6 відмовився від встановлення загальнобудинкового лічильника, що є порушенням п. 5 глави 1 розділу Х Кодексу газорозподільних систем та підставою для застосування положень п.3 глави 4 розділу ІХ цього ж Кодексу, якою передбачено зміну режиму нарахування платежів за спожитий газ за граничними нормами.
З такими висновками суду першої інстанції колегія суддів погодитись не може, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи і це установлено судом першої інстанції, позивач є власником квартири АДРЕСА_1 де зареєстрований та проживає з іншими членами своєї сім’ї.
Мешканцями будинку (буд.6,вул. Кавказька) створено ОСББ «Кавказьке», головою якого обраний ОСОБА_2
04 жовтня 2016 року мешканці житлового будинку №6 по вул.. Кавказька в м. Рівне, в тому числі і позивач, звернулись до голови правління ПАТ «Рівнегаз» із заявою не встановлювати загально будинковий лічильник газу, а прискорити встановлення індивідуальних лічильників в квартирах мешканців будинку.
06 жовтня 2016 року представниками ПАТ «Рівнегаз» складено Акт про порушення № 04. В Акті зазначено, що на об’єкті - житловому будинку за адресою: м. Рівне, вул. Кавказька, 6 встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: відмова споживачів від встановлення загальнобудинкового вузла обліку природного газу. За виявленими порушеннями споживачу необхідно забезпечити допуск представників оператора ГРМ для встановлення загальнобудинкового вузла обліку газу. Інша необхідна інформація та вимоги фактичний об’єм спожитого природного газу по кожному побутовому споживачу за відповідний попередній місяць буде визначатися за граничними об’ємами споживання природного газу. Комісія оператора ГРМ з розгляду цього акту буде проводити засідання 18.10.2016 року за адресою: м. Рівне вул.. Івана Вишенського,4. З актом про порушення ознайомлений голова ОСББ ОСОБА_2
Підписи споживачів об’єкту в акті відсутні.
12.10.2016 року від ПАТ «Рівнегаз» позивач отримав лист, в якому вказано, що 06.10.2016 року працівниками ПАТ «Рівнегаз» за адресою вул. Кавказька,буд.6 було складено Акт про порушення №4, в якому зазначається, що ОСОБА_2 відмовився від встановлення загальнобудинкового вузла обліку природного газу, яке проводиться за кошти ПАТ «Рівнегаз». Також в цьому листі було запрошено на засідання комісії ПАТ «Рівнегаз» з розгляду акту про порушення від 06.10.2016 р. №4 за вказаною адресою,яке мало відбутися 18.10.2016р.
27.10.2016 року від ПАТ «Рівнегаз» ОСОБА_1 отримав ще один лист, в якому повідомлено, що з 01.11.2016 року змінено режим нарахування об’ємів природного газу побутовим споживачам, що проживають у житловому будинку за адресою м. Рівне, вул. Кавказька №6 і не забезпечені індивідуальними лічильниками природного газу. З 01.11.2016 року нарахування позивачу об’єму спожитого (розподіленого /поставленого) природного газу за календарний місяць проводиться за граничними об’ємами споживання природного газу населенням, визначеними у додатку 10 Кодексу ГРС та в розрахунку на одну особу становить 9.8м.куб. З врахуванням кількості зареєстрованих осіб це становить 39.2м.куб/місяць.
В період з грудня 2016 року по травень 2017 року позивач отримав від ПАТ «Рівнегаз» рахунки на оплату за спожитий газ та послуги газопостачання згідно яких ОСОБА_1 повинен сплачувати за спожитий газ за граничними об’ємами .
Порядок та підстави забезпечення населення приладами обліку природного газу врегульований Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», Законом України «Про ринок природного газу», Главою 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року №2494 (далі Кодекс), Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання лічильників природного газу (будинкових або на групу будинків), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2002 року № 620 (далі Тимчасове положення), Типовим договором розподілу природного газу, затвердженою постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2498 та Типовим договором постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженим постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2500.
Згідно п. 4 Тимчасового положення, ініціювати встановлення будинкового вузла обліку на багатоквартирний будинок, групу багатоквартирних будинків, групу споживачів можуть як власник (власники) такого будинку (таких будинків) (квартир), так і оператор газорозподільної системи. Встановлення будинкового вузла обліку здійснюється згідно з Кодексом газорозподільних систем.
У разі незгоди власника квартири (будинку) розраховуватися за спожитий газ за показаннями будинкового вузла обліку на будинок (групу будинків) він може встановити квартирний лічильник газу (вузол обліку) окремо на квартиру (будинок) за власні кошти.
У відповідності до приписів ст.ст. 2-6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», постачання природного газу здійснюється за умови його комерційного обліку, зокрема для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, у яких природний газ використовується тільки для приготування їжі - з 1 січня 2018 року.
Виконавцями робіт із встановлення вузлів обліку природного газу є суб'єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території та отримали відповідні дозволи для виконання робіт із встановлення вузлів обліку природного газу.
Суб'єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов'язані забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується тільки для приготування їжі - до 1 січня 2018 року.
У разі відмови населення від встановлення суб'єктами господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, лічильників газу розподіл природного газу припиняється населенню, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується тільки для приготування їжі - з 1 січня 2018 року.
Відповідно до п. 3, глави 4, розділу IX Кодексу (в редакції, яка діяла станом на 17 листопада 2016 року), якщо побутовий споживач, який не забезпечений лічильником газу, відмовляється від його встановлення за рахунок Оператора ГРМ (що підтверджується актом про порушення, складеним відповідно до вимог глави 5 розділу XI цього Кодексу), фактичний об'єм спожитого (розподіленого/поставленого) природного газу по побутовому споживачу за відповідний календарний місяць визначається за граничними об'ємами споживання природного газу населенням, визначеними у додатку 10 до цього Кодексу.
Згідно до приписів глави 5 розділу XI Кодексу (в редакція, яка діяла на час складання акту про порушення від 06 жовтня 2016 року), у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 11 до цього Кодексу.
Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача / несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов'язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали: або більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою; або представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи.
Акт про порушення щодо відмови побутового споживача (фізичної особи) в доступі до власного об'єкта вважається дійсним, якщо його підписали представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувач або управитель будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення їх осіб.
У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення про це робиться відмітка в обох примірниках акта про порушення, один з яких надсилається споживачу (несанкціонованому споживачу) рекомендованим поштовим відправленням.
Споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.
На дату складання акта про порушення представник Оператора ГРМ забезпечує усунення виявленого порушення, про що в акті про порушення робиться відповідний запис. У разі неможливості усунути порушення на дату складання акта про порушення (відсутні відповідні засоби чи повноваження) представник Оператора ГРМ робить відповідний запис в акті про порушення та надалі забезпечує контроль за усуненням порушення, що підтверджується окремо складеним актом про усунення порушення.
Під час складання акта про порушення, акта про усунення порушення, акта про припинення/відновлення газопостачання тощо представниками Оператора ГРМ обов'язково фіксуються та зазначаються у вищезазначених актах показання лічильника газу (ЗВТ), за винятком випадків відмови у доступі до об'єкта споживача, де розташований лічильник газу (ЗВТ).
Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).
ПАТ «Рівнегаз» не надано суду відповідних актів про порушення складених відносно кожного із споживачів, в тому числі відносно позивача, в порядку глави 5 розділу XI Кодексу.
В акті про порушення від 06 жовтня 2016 року не зазначено жодного споживача за участю якого вони складені. Він лише містить підпис ОСОБА_2 повноваження якого не були перевіренні, про ознайомлення з актом, який не являється споживачем і не був уповноважений ні мешканцями будинку на представництво їх інтересів, ні положеннями Статуту.
Звернення мешканців будинку №6 по вул. Кавказькій в м. Рівне до ПАТ «Рівнегаз» в якому вони заперечують проти встановлення загальбудинкового лічильника обліку та просять встановити індивідуальні лічильники в кожну квартиру не є підставою для визначення цим мешканцям фактичного об'єму спожитого природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населення, так як такою підставою є відповідний акт про порушення, складений відповідно до вимог глави 5 розділу XI Кодексу.
Також вбачається, що рішенням комісії ПАТ «Рівнегаз» від 18 жовтня 2016 року застосована відповідальність не відносно конкретних споживачів, а відносно усіх мешканців будинку №6 по вул. Кавказькій в м. Рівне, у яких не встановлені індивідуальні газові лічильники та не за відповідний календарний місяць, в якому малося порушення, а саме жовтень 2016 року, а з 01 листопада 2016 року та на не визначений строк.
Крім того у п. 3, глави 4, розділу IX Кодексу (в редакції, яка діяла на час винесення оскаржуваного рішення постійно діючої комісії ПАТ) не йдеться про відмову споживача від встановлення саме загальнобудинкового лічильника. Відповідні зміни до цього пункту, які передбачають визначення фактичного об'єму спожитого (розподіленого/поставленого) природного газу по побутовому споживачу, який відмовився від встановлення загальнобудинкового лічильника газу, за граничними об'ємами споживання природного газу населенням, набрали чинності 29.11.2016 року.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що рішення постійно діючої комісії ПАТ з розгляду актів про порушення про визначення ОСОБА_1, фактичного об’єму споживання природного газу за граничним об’ємам споживання природного газу населенням прийнято з порушення норм чинного законодавства, оскільки складений 06 жовтня 2016 року представником ПАТ «Рівнегаз» акт №4, а також рішення комісії ПАТ «Рівнегаз» з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу газорозподільних систем від 18 жовтня 2016 року не можуть породжувати для споживача ОСОБА_1 будь-яких правових наслідків, так як в них не зазначено конкретно його прізвище.
Разом з тим, не підлягають до задоволення уточненні позовні вимоги про зобов’язання ПАТ «Рівнегаз» здійснити перерахунок платежів за спожитий природний газ із листопада 2016 року (а.с.48) з таких підстав.
Згідно ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу»: постачальник природного газу (далі постачальник) суб’єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із постачання природного газу (п. 27), а оператор газорозподільної системи суб’єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників) (п. 17).
Отже, по відношенню до побутового споживача ПАТ «Рівнегаззбут» є постачальником, а ПАТ «Рівнегаз» - оператором газорозподільної мережі.
Відповідно до глави 4 розділу об’єми та обсяги споживання природного газу побутовими споживачами визначаються оператором газорозподільної мережі (в даному випадку ПАТ «Рівнегаз»). Зокрема, в абзаці 3 п. 5 глави 4 розділу ІХ Кодексу вказано, що оператор ГРМ в установленому законодавством порядку передає інформацію про об’єм та обсяг розподіленого споживачу (спожитого ним) природного газу за відповідний період до Оператора ГТС з метою її використання суб’єктами ринку природного газу, у тому числі постачальником споживача. Визначені за умовами цієї глави та договору розподілу природного газу об’єми та обсяги розподілу та споживання природного газу є обов’язковими для їх використання у взаємовідносинах між побутовим споживачем та його постачальником.
Таким чином, ПАТ «Рівнегаз» не наділений правовою компетенцією для перерахування платежів за спожитий природний газ, оскільки це компетенція постачальника природного газу - ПАТ «Рівнегаз збут» і останній повинен був бути залученим до розгляду у справі в якості співвідповідача.
Разом з тим, відповідно до норм ЦПК України , виключено можливість апеляційного суду залучити ПАТ «Рівнегаз збут» до участі у справі на стадії апеляційного провадження і ухвалити рішення відносно його обов’язків.
Крім того, згідно з ч.3 ст.88 ЦПК України пропорційно задоволеної частини вимог апеляційної скарги необхідно частково стягнути з відповідача в дохід держави судовий збір.
Керуючись ст.ст. 307, 309, 316 ЦПК України, колегія суддів, -
в и р і ш и л а:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Рівненського міського суду Рівненської області від 04 жовтня 2017 року скасувати.
Позов ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства "Рівнегаз" про визнання протиправними дій задовольнити частково.
Визнати протиправними дії ПАТ «Рівнегаз» щодо здійснення нарахування ОСОБА_1 з 01 листопада 2016 року обсягу споживання газу згідно граничних об’ємів споживання природного газу населенням в розмірі 9,8 м куб. на людино-місяць.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з ПАТ «Рівнегаз» у дохід держави 1204 грн. судового збору.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення та може бути оскаржене в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти з дня набрання ним законної сили.
Головуючий:
Судді:
- Номер: 2/569/2942/17
- Опис: визнання протиправними дії
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 569/8032/17
- Суд: Рівненський міський суд Рівненської області
- Суддя: Гордійчук С.О.
- Результати справи: скасовано
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 24.05.2017
- Дата етапу: 13.12.2017
- Номер: 22-ц/787/1676/2017
- Опис: визнання протиправними дій
- Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
- Номер справи: 569/8032/17
- Суд: Апеляційний суд Рівненської області
- Суддя: Гордійчук С.О.
- Результати справи: в позові відмовлено; Ухвалено нове рішення по суті позовних вимог у зв'язку із:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.10.2017
- Дата етапу: 13.12.2017