Справа № 2-805
2009 року
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 листопада 2009 року Рівненський районний суд Рівненської області
в особі судді Остапчук Л.В.
при секретарі Данчук Л.А.
за участю: позивачки ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в залі суду в місті Рівному
цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Дядьковицької сільської ради про визначення додаткового строку достатнього для подання заяви про прийняття спадщини,
в с т а н о в и в :
Позивачка звернулася з даним позовом до суду, мотивуючи його тим, що 16 липня 1977 року померла її мати ОСОБА_3, після її смерті спадщину фактично прийняла сестра ОСОБА_4, яка проживала у спадковому будинку і 28 березня 2005 року також померла і після її смерті відкрилася спадщина за заповітом у вигляді житлового будинку з надвірними будівлями, розташованого в с.Дядьковичі Рівненського району по вул.Шевченка, 32а, але в установлений законом строк не могла звернутися до нотконтори з заявою про прийняття спадщини через поганий стан здоров’я, тому в даний час нотаріус відмовив видати свідоцтво про спадщину і порекомендував звернутися до суду. Вважає, що строк для прийняття спадщини пропустила з поважних причин, просить визначити їй додатковий строк для прийняття спадщини.
В суді позивачка позов підтримала, пославшись на обставини викладені вище. Крім того пояснила, що вона не знала, що заява подається в шестимісячний строк, а думала що після шести місяців після смерті. Окрім того пояснила, що вона тоді тяжко хворіла, оскільки вона є людиною похилого віку. Вважає, що пропустила строк для прийняття спадщини з поважних причин, тому просить позов задоволити, визначити їй додатковий строк для прийняття спадщини. Також подала в судовому засіданні заяву про збільшення позовних вимог і просить визнати за нею право власності на дане спадкове майно після смерті сестри, оскільки за даними КП РОБТІ вказаний будинок у них не зареєстрований і правовстановлюючих документів у спадкоємиці немає, тому і з цих причин нотаріус не зможе видати свідоцтво про право на спадщину. Просить позов задоволити з врахуванням збільшення позовних вимог.
Представник відповідача – Дядьковицької сільської ради – сільський голова ОСОБА_2, позов визнав. Суду пояснив, що фактично позивачка прийняла спадщину після смерті сестри, сестра ж в свою чергу також вчасно прийняла спадщину після смерті матері, так як на день смерті матері проживала з нею в будинку. Померла біла одинокою, тому і склала заповіт на сестру. Інших спадкоємців немає, тому сільська рада не заперечує проти задоволення позову.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є дочкою ОСОБА_3, яка померла 16 листопада 1977 року, і сестрою ОСОБА_4, яка померла 28 березня 2005 року, і вона ж є єдиною спадкоємицею по заповіту після смерті сестри. Згідно погосподарських книг Дядьковицької сільської ради житловий будинок № 32а по вулиці Шевченка в селі Дядьковичі Рівненського району належить на праві власності ОСОБА_3 Її дочка ОСОБА_4 фактично вчасно прийняла спадщину після смерті матері, так як на день смерті останньої проживала разом з нею в будинку, але спадщину в нотконторі не оформила. Ще за життя ОСОБА_4 заповіла вказаний будинок своїй сестрі ОСОБА_1, позивачці у справі. Позивачка пропустила строк для прийняття спадщини, так як хворіла, що підтверджується її поясненнями та не знала того, що спадщина приймається на протязі шести місяців після смерті спадкодавця. Як вбачається із довідки КП РОБТІ від 13.01.2009 року № 8309/811 даний житловий будинок у них не зареєстрований. Позивачка в нотконторі не може отримати свідоцтва про право на спадщину за заповітом на цей будинок, так як відсутні правовстановлюючі документи, які підтверджують право власності спадкодавців на цей будинок і вона пропустила строк для прийняття спадщини.
Відповідно до ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлено строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Частина 3 ст.1272 ЦК України передбачає, що за заявою спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Враховуючи доводи позивачки, суд приходить до висновку, що вона пропустила строк для прийняття спадщини з поважних причин, а тому їй можливо встановити додатковий строк для прийняття спадщини. Однак, враховуючи, що відсутні правовстановлюючі документи на будинок на ім’я спадкодавців, що унеможливлює оформити спадщину в нотконторі, суд вважає, що є підстави визнати за позивачкою крім цього і право власності на спадкове майно.
Стаття 328 Цивільного кодексу України передбачає, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Відповідно до ст.392 Цивільного кодексу України власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або в разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
У суду не виникло сумніву, що житловий будинок № 32а по вулиці Шевченка в селі Дядьковичі правомірно належав на праві власності ОСОБА_3 Після її смерті цей будинок успадкувала її дочка ОСОБА_4 Їх право на цей будинок ніким не оспорюється, але відсутність правовстановлюючих документів на будинок на їх ім’я позбавляє спадкоємців можливості оформити спадщину в нотконторі.
Оскільки позивачка на сьогодні є єдиною спадкоємице після смерті сестри, то вона має успадковувати цей житловий будинок відповідно до ст.ст.1216, 1217, 1233, 1268, 1296 ЦК України за заповітом.
За таких обставин суд вважає, що в наявності порушення права позивачки, за захистом якого спрямоване її звернення до суду, а тому позов підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 57, 59, 213-215, 294, 295 ЦПК України, ст.ст.1270, 1272 ч.3, 328, 392, 1216, 1217, 1233, 1268, 1296 ЦК України, суд, -
в и р і ш и в :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Дядьковицької сільської ради про визначення додаткового строку достатнього для подання заяви про прийняття спадщини (з врахуванням збільшення позовних вимог) задоволити повністю.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для прийняття спадщини після смерті сестри ОСОБА_4, яка померла 28 березня 2005 року.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, як спадкоємцем за заповітом, право власності на житловий будинок з надвірними будівлями № 32а по вулиці Шевченка в селі Дядьковичі Рівненського району, який за даними Дядьковицької сільської ради рахується за померлою 16 листопада 1977 року ОСОБА_3 і який фактично успадкувала ОСОБА_4, яка померла28 березня 2005 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано до апеляційного суду Рівненської області через Рівненський районний суд протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Рівненської області через Рівненський районний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя:
- Номер: 2/2407/2090/11
- Опис: про стягнення заборгованості
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-805
- Суд: Новоселицький районний суд Чернівецької області
- Суддя: Остапчук Лариса Вячеславівна
- Результати справи:
- Етап діла: Повернуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.08.2011
- Дата етапу: 12.09.2011