КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 875/90/14
Суддя-доповідач: Старова Н.Е.
ПОСТАНОВА
Іменем України
30 вересня 2014 року м. Київ
Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Старової Н. Е.
суддів: Мезенцева Є. І., Файдюка В. В.
при секретарі: Приходько К. М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку ч. 3 ст. 172 КАС України, адміністративну справу за позовом кандидата у народні депутати України ОСОБА_2 (далі позивач, ОСОБА_2 ) до Центральної виборчої комісії України (далі відповідач, ЦВК) про визнання протиправною та скасування постанови в частині, зобов"язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Кандидат у народні депутати України ОСОБА_2 звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ч. 3 ст. 172 КАС України, з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії, в якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії України № 1247 від 27 вересня 2014 року в частині відмови у реєстрації кандидату у народні депутати України ОСОБА_2 в одномандатному виборчому окрузі № 214 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року та зобов"язати відповідача повторно розглянути заяву про самовисування та додані документи для реєстрації ОСОБА_2 кандидатом у народні депутати України у одномандатному окрузі № 214 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року - з урахуванням уточнення позовних вимог.
У судовому засіданні позивач мотивовано підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити.
Відповідач позов не визнав, наполягав, що ЦВК України діяла у межах своїх повноважень, на підставі положень Закону України «Про Центральну виборчу комісію» № 1932-IV від 30 червня 2004 року, Закону України "Про вибори народних депутатів України" № 4061-VI від 17 листопада 2011 року.
Заслухавши осіб, які з'явились до судового засідання, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що 22 вересня 2014 року позивачем - ОСОБА_2 подано до Центральної виборчої комісії України заяву про реєстрацію його кандидатом в народні депутати України на позачергових виборах до Верховної Ради України, що призначені на 26 жовтня 2014 року, в порядку самовисування в одномандатному виборчому окрузі № 214.
Постановою Центральної виборчої комісії України № 1247 від 27 вересня 2014 року "Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_2, ОСОБА_5, ОСОБА_6", позивачу відмовлено у реєстрації кандидатом у народні депутати України у виборчому окрузі № 214.
Зазначена постанова відповідача в частині відмови в реєстрації позивачу вмотивована тим, що заява про самовисування ОСОБА_2 суперечить вимогам п. 1 ч. 2 ст. 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України", а саме: не містить зобов'язання у разі обрання депутатом припинити діяльність чи скласти представницький мандат, який, відповідно до Конституції України та законів України, несумісний з мандатом народного депутата України або зазначення того, що така діяльність не здійснюється.
З огляду на зазначені обставини, відповідач дійшов висновку про наявність підстав для відмови в реєстрації позивача кандидатом у народні депутати України, відповідно до пункту 1 частини 2 статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України".
Колегія суддів не погоджується з висновком відповідача, зважаючи на наступне.
Згідно зі ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого, суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Повноваження ЦВК щодо організації підготовки і проведення виборів народних депутатів України визначені ст. 19 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» № 1932-IV від 30.06.2004 року, відповідно до п. п. 6, 7 ч. 1 якої, комісія уповноважена реєструвати кандидатів у народні депутати України в порядку, встановленому законом та приймати рішення щодо скасування реєстрації кандидатів у народні депутати України в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 77 Конституції України, порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.
Організація і порядок проведення виборів народних депутатів України визначені Законом України № 4061-VI від 17 листопада 2011 року "Про вибори народних депутатів України" (із змінами і доповненнями) (далі Закон № 4061-VI).
Статтею 52 Закону № 4061-VI встановлено, що право висування кандидатів у депутати у одномандатних округах реалізується виборцями через партії або шляхом самовисування у порядку, передбаченому цим Законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону № 4061-VI, Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування, за умови пред'явлення ним особисто одного із документів, передбачених пунктами 1 або 2 частини 3 статті 2 цього Закону, та отримання нею переліку документів, передбачених п. п. 1- 6 ч. 2 зазначеної статті.
Згідно з ч. 4 ст. 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України", Центральна виборча комісія видає особі, яка подала документи, зазначені у частині першій або частині другій цієї статті, довідку про їх прийняття. Довідка має містити перелік прийнятих документів, число, місяць і рік, а також час їх прийняття, посаду і прізвище особи, яка прийняла документи.
Згідно з довідкою про прийняття документів, наявною у матеріалах справи, 22 вересня 2014 року для реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 214, відповідно до частини 2 статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України", позивачем особисто пред'явлено паспорт та подано, а Центральною виборчою комісією прийнято, такі документи: заява про самовисування кандидатом у народні депутати України; автобіографія кандидата в депутати на паперовому носії та в електронному вигляді; документ про внесення грошової застави; 4 фотографії кандидата розміром 4х6 сантиметрів на паперовому носії та в електронному вигляді; ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України кандидата; передвиборна програма кандидата у депутати на паперовому носії та в електронному вигляді.
Перелік підстав для відмови в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати встановлено ст. ст. 59, 60 Закону № 4061-VI.
Оскільки відсутній нормативно-правовий акт, який би уточнював чи розширював перелік підстав для відмови в реєстрації кандидата у депутати та, враховуючи беззаперечний факт подання позивачем до ЦВК усіх документів, перелік яких визначений п. п. 1-6 ч. 2 ст. 55 Закону № 4061-VI, у тому числі, заяви про самовисування його кандидатом у народні депутати в одномандатному виборчому окрузі, у якій зазначено, що він не має на день подачі документів будь якого мандату та не має підприємств або корпоративних прав на будь-яке майно, суд вважає постанову Центральної виборчої комісії України № 1247 від 27 вересня 2014 року в частині відмови у реєстрації кандидату у народні депутати України ОСОБА_2 в одномандатному виборчому окрузі № 214 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
Крім того, Європейський суд з прав людини у виборчих справах щодо інших країн, зокрема, у рішенні «Краснов та Скуратов….» від 19.07.07 року, визначає поняття «надмірного формалізму», коли в документі відсутня якась назва або реквізит, це вважається органами влади не помилкою (неточністю), а відсутністю самого документу. Таким чином, Європейський суд з прав людини вважає хибною практикою факт позбавлення органами виконавчої влади заявника можливості приймати участь в виборах у зв'язку з можливим неподанням заявником точної інформації про свою зайнятість, через що в подібних правових ситуаціях суд вважає відсутнім розумне співвідношення пропорційності між застосованим заходом і законною метою.
Тому для належного захисту порушеного права позивача колегія суддів вважає за необхідне зобов'язати Центральну виборчу комісію України повторно розглянути заяву про самовисування та додані документи для реєстрації ОСОБА_2 кандидатом у народні депутати України у одномандатному окрузі № 214 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, в порядку та строки, передбачені Законом України «Про вибори народних депутатів України», з виключенням «надмірного формалізму» при розгляді заяви.
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, враховуючи сплату позивачем судового збору у розмірі 73,08 грн, суд вважає необхідне відшкодувати зазначені витрати за рахунок Державного бюджету України.
Керуючись статтями 4, 8-11, 94, 158-163, 167, 172, 174, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов кандидата у народні депутати України ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії України про визнання протиправною та скасування постанови в частині, зобов"язання вчинити дії, - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії України № 1247 від 27 вересня 2014 року в частині відмови у реєстрації кандидату у народні депутати України ОСОБА_2 в одномандатному виборчому окрузі № 214 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
Зобов'язати Центральну виборчу комісію повторно розглянути заяву про самовисування та додані документи для реєстрації ОСОБА_2 кандидатом у народні депутати України у одномандатному окрузі № 214 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 73,08 грн. (сімдесят три гривні 08 копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вищого адміністративного суду України у дводенний строк з дня її проголошення.
Головуючий суддя:
Судді:
Головуючий суддя Старова Н.Е.
Судді: Мєзєнцев Є.І.
Файдюк В.В.