- відповідач: Дяківська сільська рада Буринського району Сумської області
- позивач: Бондаренко Петро Олександрович
- Представник позивача: Стеценко Олександр Кузьмич
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 574/1009/17
Провадження №2/574/507/2017
РІШЕННЯ
Іменем України
08 грудня 2017 року Буринський районний суд Сумської області
у складі: головуючого судді Чудопалової С.В.
при секретарі Ключник О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Буринського районного суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Буринського району Сумської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 сільської ради Буринського району Сумської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, мотивуючи свої вимоги тим, що 24 серпня 2001 року в селі Дяківка Буринського району Сумської області померла його бабуся ОСОБА_3, у зв’язку з чим відкрилася спадщина. Він являється спадкоємцем за законом п’ятої черги, однак у передбачений законом строк не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, так як вважав, що при наявності у нього правовстановлюючих документів на спадкове майно він прийняв спадщину. Крім того, тривалий час він перебував у відрядженні за межами України та перебував в жалобі після смерті спадкодавця. Просив визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.
В судове засіданні позивач не з»явився, надіслав заяву про розгляд справи за його відсутності, просив позов задовольнити у повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_2 сільська рада Буринського району Сумської області у судове засідання не з’явився, надіслав заяву про розгляд справи за відсутності представника, позовні вимоги визнає повністю.
Оскільки сторони у судове засідання не з’явились, подавши заяви про розгляд справи у їх відсутність, тому відповідно до ч.2 ст. 197 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно свідоцтва про смерть серії І-БП № 199877 виданого 12 липня 2013 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Буринського районного управління юстиції у Сумській області 24 серпня 2001 року в селі Дяківка Буринського району Сумської області померла ОСОБА_3, про що 25 серпня 2001 року складено відповідний актовий запис № 30 (а.с. 8).
Згідно сертифіката серії СМ № 0276043, виданого 28 листопада 2000 року Буринською районною державною адміністрацією на ім'я ОСОБА_3, на момент смерті ОСОБА_3 мала право на земельну частку (пай) розміром 4,79 га., отримане як член колективного сільськогосподарського підприємства ВАТ «Бурякорадгосп ім.Б.Хмельницького» (а.с. 14).
Згідно довідки ОСОБА_2 сільської ради від 12.04.2017 за № 66 на час смерті ОСОБА_3, в селі Дяківка Буринського району, разом з нею постійно проживав її син і дядько позивача, ОСОБА_4, який відповідно до статті 549 Цивільного кодексу Української РСР (1963 року) фактично вступив в управління її спадковим майном (а.с. 7).
ОСОБА_4 до нотаріуса з питання отримання свідоцтва про право на спадщину не звертався до часу своєї смерті. Помер ОСОБА_4 5 червня 2015 року про що 8 червня 2015 року органом державної реєстрації актів цивільного стану Буринського району Сумської області видано свідоцтво про смерть ОСОБА_5 І-БП № 239750 (а.с. 10).
Згідно довідки ОСОБА_2 сільської ради від 19.04.2017 за № 67 на час смерті ОСОБА_4 з ним ніхто не проживав, заповіт від його імені не посвідчувався. В послідуючому з можливих спадкоємців ніхто спадок не приймав. (а.с. 6).
Батько позивача ОСОБА_6 помер 5 червня 2016 року, про що 7 червня 2016 року Ковпаківським районним у місті Суми відділом реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області видано свідоцтво про смерть ОСОБА_5 І-БП № 266603 (а.с. 9).
Відповідно до ст.1265 Цивільного кодексу України позивач є спадкоємцем п'ятої черги спадкоємців ОСОБА_4 Разом з тим, про наявність спадщини ОСОБА_4 у вигляді права на земельну частку (пай), яке посвідчене сертифікатом Серії СМ № 0276043 від 28 листопада 2000 року на ім'я ОСОБА_3 позивач дізнався тільки після смерті його батька ОСОБА_6, оскільки з самим ОСОБА_4 не спілкувався. На той час передбачений ст.1270 Цивільного кодексу України шестимісячний строк для прийняття ним спадщини ОСОБА_4 минув.
Відповідно до ч.1ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. При цьому спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (ч.1, ч.2 ст.1220 ЦК України).
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за заявою спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до довідки, виданої ОСОБА_2 сільською радою ОСОБА_4 до дня смерті 5 червня 2015 року проживав сам у ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 6).
В цей час позивач постійно проживав і проживає в м. Суми, що підтверджується паспортними даними, і таким чином не знав про існування вказаного спадку. Згідно наданих копій закордонного паспорту серії ES 192487 ОСОБА_1, з відмітками митних органів про в’їзд та виїзд його до Російської Федерації вбачається, що починаючи з 17.05.2015 року по час звернення позивача до суду він постійно перебувавє за межами України у зв’язку з робочою необхідністю (а.с.40-42 ).
Відповідно до ст. 1272 Цивільного кодексу України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
До теперішнього часу позивач не отримав свідоцтво про право на спадщину і позбавлений такої можливості, оскільки ним пропущено передбачений ст. 1270 ЦК України строк для прийняття спадщини, про що свідчить лист приватного нотаріуса Буринського районного нотаріального округу Сумської області від 18.09.2017 р. за № 698/01-16 (а.с. 22).
Після смерті ОСОБА_4, 05.06.2015 року, з заявами про прийняття спадщини ніхто зі спадкоємців не звертався, спадкові справи не заводились, що підтверджується листом нотаріуса Буринського районного нотаріального округу від 03.10.17 року № 1193/01-09 та інформаційними довідками зі спадкового реєстру (спадкових справ та виданих на їх підставі свідоцтв про право на спадщину) ( а.с.32-33).
Згідно роз’яснень, які містяться в п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 року №7, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Враховуючи те, що в матеріалах справи відсутні фактичні данні про заперечення будь-кого щодо переходу до позивача спадкового майна належного спадкодавцю, спадщина до теперішнього часу залишається відкритою, ту обставину, позивач дійсно своєчасно не реалізував свої спадкові права, адже через свою юридичну необізнаність він не звернувся своєчасно з заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори, оскільки отримавши правовстановлюючий документ на майно спадкодавця, вважав, що в такий спосіб прийняв спадщину, крім того тривалий час перебував за межами території України, суд приходить до переконання, що строк подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори був пропущений позивачем з поважних причин, а тому позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.1269, 1270, ч. 3 ст. 1272 ЦК України, ст.ст.5-6, 10, 11, 60, ч.4 ст.174, 212, 214 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, додатковий строк для подання до органів нотаріату заяви про прийняття спадщини після смерті 05 червня 2015 року дядька, ОСОБА_4, тривалістю два місяця, з моменту набрання цим рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Сумської області через Буринський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутніми у судовому засіданні під час його проголошення, в той же строк з дня отримання копії рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Чудопалова С.В.
- Номер: 2/574/507/2017
- Опис: про визначення додаткового строку для прийняття спадщини
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 574/1009/17
- Суд: Буринський районний суд Сумської області
- Суддя: Чудопалова С.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 11.09.2017
- Дата етапу: 08.12.2017