Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
справа № 2-о-43/10
м. Балаклія 11.06.2010 року
Балаклійський районний суд Харківської області у складі:
головуючого: Стригуненко В.М.,
за участю секретаря: Паточка А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області, про встановлення факту, що має юридичне значення, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме: встановлення факту перебування її на утриманні свого чоловіка ОСОБА_2 на день його смерті 11 травня 2010 року, факту сумісного проживання з чоловіком на день його смерті та факту того, що зі смертю чоловіка вона втратила основне і постійне джерело засобів до існування. В обґрунтування своїх вимог вказала на те, що вона з дня одруження 24.10.1970 року по день смерті 11.05.2010 року чоловіка ОСОБА_2 проживала з ним у м. Балаклія Харківської області по вул. 1 Травня -25 кв-15, що підтверджується копією паспорта. Оскільки заявник часто хворіла, фактично весь її дохід йшов на лікування, хоч вона і працювала, а зараз отримує пенсію, проте заробіток і потім пенсія чоловіка була основним і постійним джерелом існування. ОСОБА_2 був пенсіонером та отримував пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Після смерті чоловіка здоров’я заявника погіршилось, і, хоча вона отримує пенсію, проте через хворобливий стан вона витрачає багато коштів на своє лікування, її маленької пенсії не вистачає на проживання, син не має змоги їй матеріально допомагати, а розмір пенсії чоловіка був на багато більше. Встановлення факту перебування на утриманні чоловіка заявнику необхідно для призначення їй пенсії в разі втрати годувальника.
У судове засідання заявник надала письмову заяву, в якій просила справу розглянути без її участі, на заявлених вимогах наполягає в повному обсязі.
Представник заінтересованої особи Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області у судове засідання також надав письмове клопотання, в якому просив справу розглянути без його участі, проти задоволення заяви не заперечує.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши їх у сукупності, визнає вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту, що мають юридичне значення.
ОСОБА_2 та Чайка (дошлюбна) ОСОБА_3 уклали шлюб 24 жовтня 1970 року (а.с.6). Згідно свідоцтва про смерть чоловік заявника ОСОБА_2 помер 11 травня 2010 року у віці 61 рік (а.с.7). Відповідно до довідки Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області ОСОБА_2 отримував пенсію за віком за списком №2 (при повному пільговому стажі) згідно Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 1906 гривень 37 копійок (а.с.9). Згідно довідки Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області ОСОБА_1 отримує пенсію за віком при повному стажі, розмір її пенсії становить 1004 гривні 53 копійки (а.с.8).
Згідно ч.1, 2 ст.36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV передбачено, що право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сім’ї, які перебували на їх утриманні або втратили джерело засобів до існування, а п.1 ч.2 ст.36 Закону визначено, що непрацездатними членами сім’ї вважаються: батьки та дружина (чоловік), якщо вони досягли пенсійного віку (чоловіки – 60 років, жінки – 55 років) або є інвалідами. Ч.3 ст.36 цього Закону передбачено, що члени сім’ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв’язку з втратою годувальника.
Крім того, суд зазначає, що вимоги заявника щодо встановлення факту сумісного проживання з чоловіком на день його смерті та факту того, що зі смертю чоловіка вона втратила основне і постійне джерело засобів до існування, не підлягають задоволенню, оскільки відповідно до ст.36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» для призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника дані факти не мають юридичного значення, а тому не потребують встановлення в судовому порядку.
Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку, що, дійсно, ОСОБА_1 на день смерті свого чоловіка ОСОБА_2 перебувала на його утриманні. Іншим шляхом встановити вказаний факт немає можливості. Заявник, після встановлення даного факту, зможе оформити призначення їй пенсії у зв’язку з втратою годувальника.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.208-223, 256-259 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В:
1.Заяву задовольнити частково.
2.Встановити факт перебування ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, на утриманні чоловіка ОСОБА_2 на день його смерті 11 травня 2010 року.
3.В іншій частині заяви – відмовити.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Харківської області через Балаклійський районний суд Харківської області, шляхом подачі в 10-денний строк з дня його проголошення, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.
Головуючий Стригуненко В.М.
- Номер: 2-во/414/6/18
- Опис:
- Тип справи: на заяву у цивільних справах (2-сз, 2-р, 2-во, 2-др, 2-зз,2-і)
- Номер справи: 2-о-43/10
- Суд: Кремінський районний суд Луганської області
- Суддя: Чайка І. В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.05.2018
- Дата етапу: 04.05.2018