Справа № 2-а-6469/09/1170
Категорія статобліку 6.14
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 жовтня 2009 року, 12 год. 12 хв. м. Кіровоград
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хилько Л.І., при секретарі Валявській О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Знам’янського транспортного прокурора, в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, третя особа на стороні позивача територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Кіровоградській області до суб’єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1, про стягнення фінансових санкцій,
за участю:
прокурора – представник Бурко Л.В.
представників:
позивача – Шевчук В.В.
ВСТАНОВИВ:
Позивач в особі Знам’янського транспортного прокурора в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Кіровоградській області звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про стягнення з суб’єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 фінансових санкцій в сумі 510,00 грн.
Позивач мотивує свій позов порушенням відповідачем ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» в частині відсутності ліцензійної картки в процесі експлуатації легкового автомобіля у якості таксі.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 20.10.2009 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 26.10.2009 р., про що повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
Дослідивши письмові докази по справі, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, заслухавши пояснення осіб, що беруть участь у справі, суд встановив.
11 червня 2008 року державним інспектором територіального управління Головної автотранспортної інспекції у Кіровоградській області Шевчуком В.В. відповідно до завдання на перевірку № 035338, від 09.06.09 р. (а.с. 7) проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. В ході перевірки виявлено факт експлуатації суб’єктом підприємницької діяльності ОСОБА_1, Свідоцтво про державну реєстрацію НОМЕР_2, видане виконкомом Олександрійської міської ради, легкового автомобіля ВАЗ 21101, номерний знак НОМЕР_1, облаштованого як таксі без наявності ліцензії та ліцензійної картки на автомобіль. За результатами перевірки складений акт перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом № 060494 від 11.06.2008 р. (а.с. 8)
Згідно акту № 060494 від 11.06.2008 р. відповідач з актом ознайомлений, від за документування пояснень та підпису акту відмовився.
26 червня 2008 року на адресу відповідача рекомендованим листом направлене повідомлення про розгляд 03.07.2008 р. з 10 до 13 години в територіальному управлінні Головавтотрансінспекція в Кіровоградській області справи про скоєне порушення автотранспортного законодавства та запропоновано прийняти участь у розгляді. (а.с. 9)
В результаті розгляду справи 17 липня 2008 року начальником територіального управління Головавтотрансінспекція у Кіровоградській області Мошнягул М.Г. винесено постанову № 015591 про застосування до ПП ОСОБА_1 фінансових санкцій в сумі 510 грн. (а.с. 10)
19 липня 2008 року постанову №015591 від 17.07.2008 року направлено рекомендованим листом на адресу відповідача. (а.с. 11, 13)
8 серпня 2008 року державним виконавцем міського відділу державної виконавчої служби Олександрійського міськрайонного управління юстиції на підставі ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» винесено постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження по примусовому виконанню постанови № 015591 від 17.07.2008 року.(а.с. 12)
Відповідно до ч.1 ст.361 Закону України від 05.11.1991 року № 1789-XII «Про прокуратуру», представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Згідно ч.2 ст.361 Закону України «Про прокуратуру», формою представництва, зокрема, є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб.
Відповідно до статті 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами .
Статтею 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» встановлено, що загальне державне регулювання діяльності автомобільного транспорту здійснює Кабінет Міністрів України, який відповідно до ст. 1 Указу Президента України «Про систему центральних органів виконавчої влади» № 1572 від 15.12.1999 р. є вищим органом у системі органів виконавчої влади. У складі Кабміну України діє центральний орган виконавчої влади у галузі автомобільного транспорту Міністерство транспорту та зв’язку України, компетенція та повноваження якого визначені Положенням про Міністерство транспорту та зв’язку України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.06 р. № 789.
Центральний орган виконавчої влади з питань автомобільного транспорту забезпечує проведення державної політики на автомобільному транспорті через урядові органи державного управління на автомобільному транспорті. Згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про утворення Головної державної інспекції на автомобільному транспорті» № 1190 від 08.09.2004 року таким урядовим органом є Головна державна інспекція на автомобільному транспорті, яка підпорядковується Міністерству транспорту і зв’язку України. Головна державна інспекція на автомобільному транспорті здійснює державний контроль за додержанням суб’єктами господарювання, що здійснюють діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, вимог законодавства про автомобільний транспорт. Головна державна інспекція на автомобільному транспорті є юридичною особою.
Відповідно до пункту 8 постанови Кабміну країни № 1190 від 08.09.2004 р. Головна державна інспекція на автомобільному транспорті для виконання покладених на неї завдань може утворювати територіальні органи. Згідно п. 1 наказу Міністерства транспорту та зв’язку України «Про затвердження Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті» № 888 від 14.12.2005 р., територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті (Головавтотрансінспекція) в областях, зокрема територіальне управління в Кіровоградській області, є територіальними структурними підрозділами без права юридичної особи. Основними завданнями територіальних управлінь є здійснення державного контролю за дотриманням суб’єктами господарювання усіх форм власності нормативно-правових актів, стандартів і норм перевезення вантажів і пасажирів автомобільним транспортом загального користування.
Статтею 9 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначені особливості ліцензування на автомобільному транспорті. Відповідно до норм зазначеної статті ліцензія видається на господарську діяльність з надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів на такі види робіт, зокрема, на надання послуг з внутрішніх перевезень пасажирів на таксі
Відповідно до статті 39 Закону « Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення. Документами для юридичної особи, автомобільного перевізника, що здійснює перевезення пасажирів на таксі є ліцензія, інші документи, передбачені законодавством України. Документами для фізичної особи, автомобільного перевізника, що здійснює перевезення пасажирів на таксі є ліцензія, інші документи, передбачені законодавством України.
Частиною 3 «Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 року встановлено, що органами державного контролю на автомобільному транспорті є Головавтотрансінспекція, її територіальні управління в областях, Автономній Республіці Крим, мм. Києві та Севастополі. Державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок. Відповідно до частини 21 зазначеного Порядку за результатами перевірки посадовими особами органу державного контролю складається акт встановленої форми. У разі виявлення порушень законодавства про автомобільний транспорт, справа про порушення розглядається посадовою особою органу державного контролю за місцезнаходженням суб’єкта господарювання відповідно до частини 25 Порядку. Згідно частини 27 Порядку за наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування фінансових санкцій.
Статтею 60 Закону України « Про автомобільний транспорт» встановлена відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт. За порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовується, зокрема, санкція за експлуатацію легкового автомобіля, облаштованого як таксі, без наявності ліцензійної картки - штраф у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Фінансова санкція повинна сплачуватись суб’єктом господарювання не пізніше п’ятнадцяти діб після отримання копії постанови про застосування фінансової санкції, про факт сплати повідомляється орган державного контролю посадовою особою якого винесено відповідну постанову, зазначене встановлено частиною 28 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті.
Статтею 17 КАС України встановлено категорії спорів, на які поширюється компетенція адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ.
а) спори суб'єкта господарювання із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності останнього;
б) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, а також спори з приводу укладання та виконання адміністративних договорів;
в) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Враховуючи те, що Головна державна інспекція на автомобільному транспорті є урядовим органом виконавчої влади відповідно до діючого законодавства України, а також, право прокурора на звернення до суду в інтересах держави, уповноваженим органом якої є Головавтотрансінспекція даний спір належить до компетенції Кіровоградського окружного адміністративного суду.
Відповідач не скористався правом на подання пояснень чи заперечень з приводу позовних вимог, а також, суб’єктом підприємницької діяльності ОСОБА_1 не надано доказів сплати фінансової санкції в сумі 510 грн .
На підставі викладеного суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Так як судове рішення ухвалене по справі, у якій позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – юридична особа, у відповідності до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 160 – 163, 167 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
2.Стягнути з суб’єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1, АДРЕСА_1 на користь державного бюджету на рахунок 31111806700006, УДК у м. Олександрія, ГУДК у Кіровоградській області, код одержувача 24146085, код бюджетної класифікації 21081100 МФО 823016 нараховані та несплачені фінансові санкції в сумі 510 грн. (п’ятсот десять грн.)
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України – з дня складення постанови у повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Л.І. Хилько
Дата складання та підписання постанови в повному обсязі 26.10.09 р.