Судове рішення #6811640

Справа № 2-613/2009

   

                                         

РІШЕННЯ                                

іменем  України


15 жовтня 2009 року                         Глобинський районний суд

                                                     Полтавської області


в складі : головуючого судді Іващенка Ю.А.,

при секретарі Марченко О.В.,

за участю позивача ОСОБА_1.,

представника позивача ОСОБА_2.,


розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Глобине цивільну справу за позовом ОСОБА_3, ОСОБА_1 до Погребівської сільської ради, із залученням третіх осіб: КП "Кременчуцьке МБТІ", Глобинської державної нотаріальної контори, Градизької районної державної адміністрації про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування,


в с т а н о в и в  :


ОСОБА_3, ОСОБА_1 звернулися до суду з позовною заявою до Погребівської сільської ради, із залученням третіх осіб: КП "Кременчуцьке МБТІ", Глобинської державної нотаріальної контори, Градизької районної державної адміністрації про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування, мотивуючи свої вимоги тим, що ОСОБА_4 був власником садиби АДРЕСА_1. До її складу входить не приватизована земельна ділянка площею 0,50 га, житловий будинок, господарські будівлі. ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_4 помер, що підтверджується довідкою відділу РАЦС Глобинського РУЮ про наявність актового запису №10 від 28.03.1987 року. Після своєї смерті ОСОБА_4 залишив заповіт, яким все своє майно заповів своїй дружині ОСОБА_5. Факт подружніх стосунків підтверджується свідоцтвом про реєстрацію шлюбу ОСОБА_4 та ОСОБА_5. ОСОБА_5 вступила у спадщину після померлого чоловіка, але нотаріально не посвідчила право на спадщину.

ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року, що підтверджується довідкою відділу РАЦС Глобинського РУЮ про наявність актового запису № 23 від ІНФОРМАЦІЯ_2 року.

Після смерті ОСОБА_5 у спадщину по закону вступив її син ОСОБА_6, але нотаріально не посвідчив так як помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року.

ОСОБА_3 подана заява до Градизької державної нотаріальної контори про вступ у спадщину після померлого батька ОСОБА_6. Факт родинних відносин між позивачкою та батьком підтверджується свідоцтвом про народження та свідоцтвом про одруження.

Також до нотаріальної контори подала заяву про вступ у спадщину ОСОБА_1, дочка померлого ОСОБА_6, що підтверджується її свідоцтвом про народження та про шлюб.

Таким чином спадкоємцями після померлого ОСОБА_6 є ОСОБА_3 та ОСОБА_1.

Відповідно вимогам ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив та батьки. Інші спадкоємці які б мали право на спадщину першої черги відсутні.

Згідно ст. 1241 ЦК України спадкоємці які мають право на обов'язкову частку у спадщині також відсутні.

В зв'язку з оформленням спадщини виявилося, що при житті ОСОБА_4 не оформив права власності на дане домоволодіння в установленому законом порядку. У липні місяці 2008 року ОСОБА_3. звернулася до комунального підприємства "Кременчуцьке міжміське бюро технічної інвентаризації" по питанню надання витягу з державного реєстру прав власності на нерухоме майно про вартість житлового будинку з господарськими будівлями, який необхідний для оформлення спадщини в нотаріальній конторі. В наданні цього витягу їй відмовлено, оскільки назване підприємство не визнає за померлим права власності на побудовані приміщення. Письмової відмови їй не надано.

Градизька державна нотаріальна контора своїм повідомленням від 08.08.09 року відмовила ОСОБА_3. в оформленні спадщини так як відсутні правоустанавлюючі документі на житловий будинок який розташований на території АДРЕСА_1 Аналогічне повідомлення також надано ОСОБА_1

Але, спадкодавець ОСОБА_4, на законних підставах побудував житловий будинок в 1948 році. В той час на нього був план. Під будівництво виділялася земельна ділянка. Ці документи не збереглися. По завершенню будівництва будинок був зареєстрований в по господарській книзі, що підтверджується витягом з погосподарської книги № 12 в особовому рахунку НОМЕР_1 Погребівської сільської ради за померлим рахується житловий будинок з по господарськими будівлями та довідкою, що по земельно кадастровій книзі Погребівської сільської ради за вказаною адресою померлий володів земельною ділянкою для обслуговування житлового будинку та під огородом в розмірі 0.25 га.

Починаючи з 1948 року діяла норма, відповідно до якої побудовані громадянами на відведених їм земельних ділянках будинки є їх особистою власністю. Правова реєстрація будинків в сільській місцевості проводилась в погосподарських книгах сільської ради. Наявність особового рахунку в погосподарських книгах сільської ради вказує, що за життя за ним визнавалося право власності на житловий будинок.

Таким чином ОСОБА_4 на законних підставах набув права власності, володів та користувався домоволодінням яке складається із: житлового будинку літ "А,а" площею забудови 64,4 кв.м., загальною площею 47,8 кв.м., житлова площа -23,4 кв.м., літня кухня, сарай літ. "Б,б" площею 42,9 кв.м., сарай літ. «В» площе. 13,4 кв.м., вбиральні літ. "Д" площею 1,3 кв.м., колодязу літ. «К» які розташовані на неприватизованій земельній ділянці 0,50 га. за адресою АДРЕСА_1 та підтверджується записом погосподарській книзі, земельно-кадастровій книзі, виготовленою технічною документацією.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Про те, що спадкодавець ОСОБА_4 на законних підставах володів спірним житловим будинком підтверджується витягом з погосподарської книги № 12 по господарству НОМЕР_1 Погребівської сільської ради за померлим рахується житловий будинок з погосподарськими будівлями та довідкою, що по земельно кадастровій книзі Погребівської сільської ради за вказаною адресою померлий володів земельною ділянкою для обслуговування житлового будинку та під огородом в розмірі 0.25 га.

Відповідно до технічного паспорта, виготовленого 06.08.2009 року КП «Кременчуцьким МБТІ», користувачем спірного нерухомого майна значиться ОСОБА_4.

В зв'язку із зміною законодавства, іншим чином визнати право власності як через судове рішення не можливо так як відповідно до ч.4 ст.25 ЦК України, цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.

Згідно з ст. 392 ЦК України власник майна може пред" явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.

Для визнання права власності на нерухоме майно, відповідно до вимог Законів України "Про планування і забудову територій", "Про основи містобудування", "Типових регіональних правил забудови", ОСОБА_3. одержала висновок від 07.08.2009 року за № 1780/01-10.02 відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Глобинської райдержадміністрації про те, що будівництво проведено без порушення будівельних, пожежних та санітарних норм.

Відповідно до ст.1276 ЦК України, якщо спадкоємець за заповітом або за законом помер після відкриття спадщини і не встиг її право на прийняття належної   йому частки спадщини, крім права на прийняття обов'язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія).

Таким чином після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_4 вступила у спадщину по заповіту його дружина ОСОБА_5. Після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_5 вступив у спадщину її син ОСОБА_6. Після померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 року ОСОБА_6 повинні успадкувати майно померлого ОСОБА_3 та ОСОБА_1 по 1/2 частині. Визнавши по ? частині права на спадщину не будуть порушені права спадкоємців.

На підставі викладеного, позивачі прохали суд визнати по ? частині, за ними в порядку спадкування за законом після померлого ОСОБА_6, право власності на житловий будинок з господарськими будівлями, а саме : житловий будинок літ. ”А,а” площею забудови 64,4кв.м., загальною площею 47,8 кв.м., житловою площею 23,4 кв.м., літня кухня, сарай літ. ”Б,б” площа 42,9 кв.м., сарай літ. ”В” площа 13,4 кв.м., вбиральня літ. ”Д” площа 1,3 кв.м., колодязь літ. ”К”, які розташовані на земельній ділянці площею 0,25 га, за адресою: АДРЕСА_1

В судовому засіданні ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала, прохала їх задовольнити.

В судове засідання ОСОБА_3 на з’явилася, про час і місце розгляду справи була належним чином повідомлена, надіслала на адресу суду телеграму в якій прохала розглядати справу за її відсутністю, прохала допустити до розгляду справи представника ОСОБА_2.

Представник позивача ОСОБА_2. в судовому засіданні прохав позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача: Погребівської сільської ради на судове засідання не з’явився, про час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, згідно наданої суду заяви прохає розглядати справу за відсутності представника, заперечень щодо задоволення позову не має.  

Представники третіх осіб: КП Кременчуцького МБТІ, Глобинської державної нотаріальної контори, в судове засідання не з”явилися, про час і місце розгляду справи повідомлені належним чином, згідно наданих суду заяв прохають розглядати справу за їх відсутності, заперечень щодо задоволення позову не мають.

Представник третьої особи: Глобинської районної державної адміністрації, в судове засідання не з’явився, про час і місце розгляду справи був належним чином повідомлений, про причини своєї неявки суд не повідомив.

Дослідивши обставини справи, докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

    Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 року помер – ОСОБА_6, відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2, зареєстрованого та виданого Погребівською сільською радою Глобинського району Полтавської області 18.01.2009 року. /а.с. 20/

Відповідно до свідоцтва про народження №9 від 26.09.1953 року матір’ю ОСОБА_6 вказано ОСОБА_5. /а.с. 21/

Відповідно до свідоцтва про розірвання шлюбу ОСОБА_7 і ОСОБА_5 розірвали шлюб 22.05.1980 року. /а.с. 16/

Відповідно до свідоцтва про одруження ОСОБА_4 і ОСОБА_5 одружилися 09.07.1980 року. /а.с. 14/

Відповідно до заповіту від 25.03.1987 року ОСОБА_4 все своє майно заповів своїй дружині, ОСОБА_5. /а.с. 22/

Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270  цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

    Відповідно до довідки № 605 від 15.10.2009 року виконавчого комітету Погребівської сільської ради Глобинського району Полтавської області ОСОБА_5 з ОСОБА_4 проживали однією сім’єю.

Відповідно до довідки № 606 від 15.10.2009 року виконавчого комітету Погребівської сільської ради Глобинського району Полтавської області ОСОБА_5 проживала з ОСОБА_6 проживали однією сім’єю.

    ОСОБА_3. та ОСОБА_1., як спадкоємці майна померлого за законом звернулися до Градизької ДНК по питанню оформлення спадщини на нерухоме майно, а саме житловий будинок з господарськими будівлями за адресою: АДРЕСА_1

Відповідно до повідомлення № 515 Градизької ДНК від 08.08.2009 року ОСОБА_3. відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок з господарськими будівлями за адресою АДРЕСА_1 у зв»язку з відсутністю правовстановлюючого документу на дане майно /а.с. 25/.

Відповідно до повідомлення № 511 Градизької ДНК від 28.07.2009 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок з господарськими будівлями за адресою АДРЕСА_1 у зв»язку з відсутністю правовстановлюючого документу на дане майно /а.с. 26/.

Відповідно до технічного паспорту на вищевказане нерухоме майно, його власником значиться ОСОБА_4, житловий будинок літ. ”А,а”, сарай літ. ”В” побудовані в 1948 році, літня кухня, сарай літ. ”Б,б” побудований в 1950 році, вбиральня літ. ”Д” побудована в 1960 році. /а.с. 32-33/

Відповідно до Постанови Ради Міністрів СРСР від 26.08.1948 року «Про застосування Указу  ПВР СРСР від 26.08.1948 року» побудовані громадянами на відведених їм земельних ділянках будинки є їх особистою власністю.

Правовий порядок реєстрації будинків та господарських будівель і споруд, а також домоволодіння в містах та селищах міського типу був врегульований на України Інструкцією про порядок реєстрації будівель в містах, робочих, дачних і курортних селищ України від 23/25.12.1947 року, Інструкцією про порядок реєстрації будинків і домоволодінь в містах і селищах міського типу Української РСР, затвердженою 31.01.1966 року Мінкомгоспом УРСР.

Запис в реєстраційних книзі про належність домоволодіння на праві особистої власності певній особі, є офіційним доказом права власності даної особи на це домоволодіння.

Згідно Закону «Про сільську Раду депутатів трудящих УРСР» від 02.06.1968 року, кожна сільська рада вела по господарські книги, в яких відповідним записом посвідчувалося право землекористування всіх громадян на території сільської ради, в особовому рахунку вказувались прізвище, ім»я та по – батькові глави сім»ї, на ім»я якого відкрито особовий рахунок, він і являвся власником будинку.

Відповідно до довідки № 462 від 27.08.2009 виконкому Погребівської сільської ради Глобинського району Полтавської області ОСОБА_4 згідно записів під НОМЕР_1 значиться належне йому майно: житловий будинок літ. ”А,а” площею забудови 64,4кв.м., загальною площею 47,8 кв.м., житловою площею 23,4 кв.м., літня кухня, сарай літ. ”Б,б” площа 42,9 кв.м., сарай літ. ”В” площа 13,4 кв.м., вбиральня літ. ”Д” площа 1,3 кв.м., колодязь літ. ”К”, які розташовані на земельній ділянці площею 0,25 га, за адресою: АДРЕСА_1 /а.с. 27/

Відповідно до довідки № 463 виконкому Погребівської сільської ради Глобинського району Полтавської області ОСОБА_4 мав в користуванні земельну ділянку площею 0,25 га, за адресою АДРЕСА_1 /а.с. 29/

Таким чином, суд вважає, що ОСОБА_4 фактично набув право власності на нерухоме майно, а саме: житловий будинок літ. ”А,а” площею забудови 64,4кв.м., загальною площею 47,8 кв.м., житловою площею 23,4 кв.м., літня кухня, сарай літ. ”Б,б” площа 42,9 кв.м., сарай літ. ”В” площа 13,4 кв.м., вбиральня літ. ”Д” площа 1,3 кв.м., колодязь літ. ”К”, які розташовані на земельній ділянці площею 0,25 га, за адресою: АДРЕСА_1, відповідно до закону, що діяв на час створення даного майна, однак з зв»язку зі змінами в законодавстві за життя не зареєстрував своє право власності в БТІ відповідно до закону, що діє на час прийняття позивачем спадщини, у зв»язку з чим і виник спір.

Згідно висновку відділу регіонального розвитку, містобудування та архітектури Глобинської РДА за № 1780/01-10.02 від 07.08.2009 року нерухоме майно, а саме : житловий будинок літ. ”А,а” площею забудови 64,4кв.м., загальною площею 47,8 кв.м., житловою площею 23,4 кв.м., літня кухня, сарай літ. ”Б,б” площа 42,9 кв.м., сарай літ. ”В” площа 13,4 кв.м., вбиральня літ. ”Д” площа 1,3 кв.м., колодязь літ. ”К”, які розташовані на земельній ділянці площею 0,25 га, за адресою: АДРЕСА_1, збудоване без істотних порушень діючих будівельних норм і правил. /а.с. 30/

Суд вважає, що ОСОБА_5 вважається такою, що прийняла спадщину після померлого свого чоловіка ОСОБА_4, а також ОСОБА_6 вважається таким, що прийняв спадщину після померлої ОСОБА_5, так як згідно довідки №605 від 15.10.2009 року та довідки №606 від 15.10.2009 року виконавчого комітету Погребівської сільської ради Глобинського району Полтавської області, вони проживали разом з спадкодавцями на час відкриття спадщини та не заявили відмови від неї.

Також суд вважає, що ОСОБА_5 прийняла спадкове майно, а саме спірний житловий будинок НОМЕР_3 з господарськими будівлями, який належав померлому ОСОБА_4, який розташований за адресою: АДРЕСА_1

Також після смерті ОСОБА_5 прийняв спадщину, а саме спірний житловий будинок НОМЕР_3 з господарськими будівлями, розташований за адресою: АДРЕСА_1, який належав померлому ОСОБА_4, її син ОСОБА_6.

    Відповідно до ст. ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

    Згідно ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

    У відповідності за ст.ст. 1217, 1218, 1261 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.  До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

    Визнання права власності за ОСОБА_3. та ОСОБА_1 на житловий будинок з господарськими будівлями не оспорюється відповідачем та не порушує прав чи інтересів інших осіб.

    Керуючи  ст. ст. 15, 16, 392, 1217, 1218, 1261, 1268 ЦК України , ст. ст.  10, 11, 60, 61, 213-215 ЦПК України,


в и р і ш и в  :

 

    Позов ОСОБА_3, ОСОБА_1 - задовольнити.

    Визнати за ОСОБА_3, ОСОБА_1 в порядку спадкування після померлого ОСОБА_6 право власності на нерухоме майно, а саме: житловий будинок літ. ”А,а” площею забудови 64,4 кв.м., загальною площею 47,8 кв.м., житловою площею 23,4 кв.м., літня кухня, сарай літ. ”Б,б” площа 42,9 кв.м., сарай літ. ”В” площа 13,4 кв.м., вбиральня літ. ”Д” площа 1,3 кв.м., колодязь літ. ”К”, які розташовані на земельній ділянці площею 0,25 га, за адресою: АДРЕСА_1 у співвідношенні по ? частині за кожною.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Полтавської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.4 ст. 295 ЦПК України.


    Суддя Глобинського

       районного суду                                Ю.А. Іващенко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація