Справа № 2-2138/2009
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2009 року Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області в складі: головуючої судді - Старжинської О.Є., при секретарі - Ніколаєнко Г.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання договору купівлі-продажу житлового будинку дійсним , визнання права власності на житловий будинок
В С Т А Н О В И В:
13 жовтня 2009 року позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до відповідача ОСОБА_2 про визнання дійсним договору купівлі-продажу житлового будинку АДРЕСА_1, укладеного 23червня 1999 року та визнання права власності на житловий будинок .
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що даний договір був укладений сторонами в письмовій формі, який зареєстровано філією товарної біржі «Нерухомість-Південь», а право власності на нерухоме майно - в Вознесенському МБТІ, всі умови договору купівлі-продажу сторонами виконані.
Посилаючись на те, що нотаріально посвідчити зазначений договір не має можливості через його реєстрацію в МБТІ, ухилення відповідача від нотаріального посвідчення укладеного договору, позивач просив позов задовольнити.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, судом належним чином був повідомлений про розгляд справи, причини неявки суду не повідомив і згідно з ст. 224 ЦПК України є всі умови при згоді позивача ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд діючи в межах заявлених сторонами вимог, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.
В судовому засіданні встановлено, що 23 червня 1999 року був укладений договір купівлі-продажу житлового будинку АДРЕСА_1 між продавцем ОСОБА_2 і покупцем ОСОБА_1, який зареєстрований філією товарної біржі «Нерухомість-Південь» за № 309. Продавець на час вчинення угоди був власником майна на підставі договору пожиттєвого утримання посвідченого Вознесенською нотаріальною конторою 16 червня 1994 року.
Оскільки права і обов'язки сторін за договором купівлі-продажу будинку виникли і закінчилися до набрання чинності Цивільним Кодексом України, а суть позову складає недотримання сторонами нотаріальної форми посвідчення договору, то слід застосувати Цивільний Кодекс Української РСР.
У відповідності зі ст.227 ЦК Української РСР договір купівлі-продажу житлового будинку повинен бути нотаріально посвідчений, а згідно п.2 ст. 47 ЦК Української РСР, якщо одна із сторін повністю виконала договір, а інша ухиляється від його оформлення нотаріально, то суд може визнати цей договір дійсним за заявою сторони, яка виконала договір.
Даний договір купівлі-продажу будинку є волевиявленням обох сторін, вони домовилась щодо усіх істотних умов договору і відбулося повне виконання договору, право власності на житловий будинок зареєстровано у Вознесенському МБТІ, нотаріальному посвідченню зазначеного договору перешкоджає вказана обставина та ухилення відповідача від нотаріального посвідчення.
В вимогах про визнання права власності позивачки на придбаний за біржовим договором житловий будинок слід відмовити, оскільки статтею 47 ЦК Української РСР не передбачається вирішення таких вимог. Судове рішення про визнання договору купівлі-продажу житлового будинку дійсним є підставою для реєстрації права власності на нього органом МБТІ. Статтею 334 ч.4 ЦК України передбачено, що момент виникнення права власності на майно, виникає у набувача з моменту набрання законної сили рішення суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10,11,209,212 -215, 224-226 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Визнати договір купівлі-продажу житлового будинку АДРЕСА_1 Миколаївської області між продавцем ОСОБА_2 і покупцем ОСОБА_1, який зареєстрований 23 червня 1999 року філією товарної біржі «Нерухомість-Південь» за № 309 дійсним.
Відмовити ОСОБА_1 в позові до ОСОБА_2 про визнання права власності на житловий будинок.
Рішення суду може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом 10 днів з дня отримання його копії.
Рішення може бути оскаржене в апеляційний суд Миколаївської області через міськрайонний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів після проголошення рішення та подачі апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заява про апеляційне оскарження.
Суддя: О.Є.Старжинська