Судове рішення #6780758

                                              Справа № 2-1644/09


                                 

                           Р І Ш Е Н Н Я  

          І М Е Н Е М       У К Р А Ї Н И  


м. Ковель                                                         12 жовтня  2009 року                                                                                 Ковельський міськрайонний суд  Волинської області

в складі : головуючого-судді                                                                Бондара В.М.,

з участю:секретаря                                                                          ОСОБА_1,

представника позивача                               ОСОБА_2,

     відповідача                                    ОСОБА_3,

     представника третьої особи                          ОСОБА_4,

розглянувши у судовому засіданні в м. Ковелі цивільну справу за позовом ОСОБА_5 до ОСОБА_3 про усунення перешкод у вихованні та спілкуванні з дитиною, -


                             В С Т А Н О В И В :  


 ОСОБА_5 звернулася в суд з позовною заявою до ОСОБА_3 про усунення перешкод у вихованні та спілкуванні з дитиною. На обгрунтування своїх вимог вказує, що від шлюбу її сина ОСОБА_6 з ОСОБА_3, який розірвано в судовому порядку в жовтні 2008 року, вона має внука ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1. Після розірвання шлюбу син поїхав за кордон на заробітки, а внук залишився проживати з відповідачкою, яка забороняє їй спілкуватися з дитиною, приймати участь у вихованні. Вона перебуває на пенсії, знаходиться дома, має нормальні умови проживання, хорошу сім’ю, тому має змогу доглядати внука в себе вдома, а також відводити його в дитячий заклад. Створення напруги між нею та відповідачкою з приводу побачень з дитиною, сприяє віддаленню дитини від батька та бабусі. Просить зобов’язати відповідачку забезпечити їй, як бабусі, спілкування та участь у  вихованні малолітнього внука ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2 та призначити їй побачення з внуком в дні тижня: з 10.00 годин суботи до 8.00 годин понеділка за її місцем проживання по бульв.Л.Українки, 11/4 м.Ковеля.

 У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, уточнила їх та просить позов задовольнити з викладених підстав. Пояснила, що ОСОБА_5 хоче приймати участь у спілкуванні та вихованні свого внука ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, однак бувша невістка – відповідач по справі їй цього не дозволяє, а погоджується на побачення з дитиною тільки в її присутності. Її така участь у вихованні внука не задовольняє, тому вона просить суд зобов’язати відповідачку забезпечити їй, як бабусі, спілкування та участь у  вихованні малолітнього внука ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2 та призначити період з 10.00 до 18.00 годин кожної неділі за її місцем проживання по бульв.Л.Українки, 11/4 м.Ковеля, а також встановити їй години спілкування з внуком у святкові дні.

 Відповідач по справі ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та пояснила, що вона не забороняла та не забороняє позивачці бачитися та спілкуватися з її сином ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_2, однак проти того, щоб дитину щоразу забирали на вихідні дні, оскільки це суперечить її материнським правам. Вона запропонувала позивачці мирову угоду за якою побачення з внуком можливе в її присутності по місцю проживання дитини чи позивачки, або в іншому місці, однак позивачка не приймає таких пропозицій. Вона не хоче надавати дитину на термін запропонований позивачкою ще й по причині, що позивачка є інвалідом другої групи по неврологічному захворюванню. Просить відмовити в задоволенні позову повністю.  

 Представник органу опіки та піклування висловив свою думку про те, що не варто відразу передавати дитину позивачці на терміни визначені рішенням виконавчого комітету, а необхідно визначити проміжок часу в декілька місяців, щоб дитина звикла до нових людей та нової обстановки і тільки спільними, доброзичливими діями позивачки та відповідачки можливо досягти позитивного результату.

 Суд, заслухавши пояснення сторін та дослідивши письмові матеріали справи, приходить до висновку, що позов  підлягає до часткового задоволення.

 Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.

 Копією свідоцтва про народження серії І-ЕГ № 036627 стверджуеться, що ОСОБА_7 народився 28.08.2006 року та його батьками є ОСОБА_6 і ОСОБА_3, про що в Книзі реєстрації народжень зроблено відповідний актовий запис за № 715 у відділі РАЦСу по м.Ковелю Ковельського міськрайонного управління юстиції Волинської області.

                          ( а.с. 6 )

 Копією свідоцтва про народження серії І-ГЮ № 480190 стверджуеться, що ОСОБА_6 народився 01.02.1979 року та його батьками є ОСОБА_9 і ОСОБА_5, про що в Книзі реєстрації актів про народження зроблено відповідний актовий запис за № 7 Пустоіваннівської сільської ради Червоноармійського Р/Б ЗАГСу Рівненської області.

                          ( а.с. 8 )

 З копії рішення виконавчого комітету Ковельської міської ради № 485 від 08.10.2009 року вбачається, що ОСОБА_5 визначені години для спілкування та виховання внука ОСОБА_7, а саме з 10 до 18 години щонеділі.

                          ( а.с. 28 )

Ураховуючи положення ч. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини, частини 7, 8 ст. 7 СК при вирішення будь-яких питань щодо дітей суд повинен керуватися максимальним забезпеченням інтересів дітей, тому,  при розгляді цього спору, суд виходить з інтересів дитини та умов її нормального розвитку і виховання.  

Статтею 151 ч. 1 СК України зазначено, що батьки мають переважне право перед іншими особами на особисте виховання дитини.

Положеннями ст. 257 СК України визначено, що баба має право спілкуватися зі своїми внуками, брати участь у їх вихованні. Батьки чи інші особи, з якими проживає дитина, не мають права перешкоджати у здійсненні бабою своїх прав щодо виховання внука.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3 є бабою малолітнього ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1, з яким проживають окремо. Відповідачка ОСОБА_3 займається забезпеченням та вихованням сина ОСОБА_8 разом з своєю матір’ю. В судовому засіданні не встановлено фактів неналежного виховання дитини відповідачкою чи її матір’ю, вчинення дій відносно малолітньої дитини з їх боку, які негативно впливають на дитину, чи інші негативні факти.  Із досліджених судом доказів по справі вбачається, що сторони мають нормальні житлово-побутові умови, в яких може проживати, і виховуватись дитина. Також, с удом встановлено, що позивачка не позбавлена відповідачем можливості спілкуватися з внуком ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2 та приймати участь у його вихованні.  

Як вбачається з наданих пояснень та матеріалів справи, що дитина тривалий час проживає в сім'ї відповідачки ОСОБА_3, мати якої допомагає їй у догляді та вихованні дитини, що оцінюється судом, як сприятливі умови нормальному розвитку та вихованню дитини, вона має все необхідне для життя, навчання і дозвілля, з листопада 2008 року дитина відвідує дитячий садочок. Дитина виявляє більшу прихильність до матері і сама позивачка фактично не оспорювала в судовому засіданні тієї обставини.

Ураховуючи зазначені обставини та малолітній вік дитини, суд вважає, що на етапі зміни звичних для дитини умов життя та кола оточуючих близьких людей, визначити  позивачу ОСОБА_5 період в три місяці для налагодження належного контакту з дитиною та її прихильності до неї, з метою уникнення психотравмуючим факторам. Визначити, що спільними діями позивача та відповідача слід створити належні умови до звикання малолітньої дитини до малознайомих людей та умов перебування по місцю проживання ОСОБА_5.

Суд, частково погоджуючись із рішенням виконавчого комітету Ковельської міської ради № 485 від 08.10.2009 року «Про вирішення спору щодо участі бабусі у вихованні онука», однак вважає, що є недоцільним та необгрунтованим надання дитини ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2 під опіку баби ОСОБА_5 кожної неділі, оскільки втрачається можливість матері і її близьких на спілкування з дитиною у вихідний день - неділю.

 Таким чином, суд, зважаючи на вік дитини, враховуючи інтереси дитини, матері та бабусь, приходить до висновку, що позивачу ОСОБА_5 слід встановити два дні в місяць для спілкування та виховання внука ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2. Суд вважає, що сторони мають можливість визначити іншу періодичність та час для успішного виховання ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2.  

 На підставі ст. ст. 151, 257 СК України, керуючись ст.ст. 209, 212-215  ЦПК України,  С У Д , -


В И Р І Ш И В :  


 Позов  задовольнити частково.

 Зобов’язати ОСОБА_3 вчинити дії по усуненню перешкод  ОСОБА_5 у спілкуванні та участі у вихованні внука – ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1.

 З метою створення сприятливих умов для налагодження відповідного контакту дитини ОСОБА_7 з бабою ОСОБА_5  на протязі трьох місяців, з моменту набрання рішенням чинності, зобов’язати ОСОБА_3 та ОСОБА_5 спільними діями сприяти дитині ОСОБА_7 у налагодженні відповідного контакту та прихильності дитини до баби ОСОБА_5         

 Встановити ОСОБА_5 час спілкування і участі у вихованні внука - ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1 з 10.00 до 18.00 години першої та третьої неділі кожного місяця.

 В іншій частині позовних вимог відмовити.

 Судові витрати залишити за позивачем.    

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Волинської області через Ковельський міськрайонний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня його проголошення та поданням апеляційної скарги протягом двадцяти днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження або шляхом подачі апеляційної скарги без попереднього подання заяви-протягом строку, встановленого для подання заяви про апеляційне оскарження, із одночасною подачею апеляційної скарги суду апеляційної інстанції.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження подано не було.




  ГОЛОВУЮЧИЙ:                                                                                    В.М.БОНДАР  



 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація