П О С Т А Н О В А Справа № 2-а-2057/11/1628
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10.06.2011 року м. Хорол
Суддя Хорольського районного суду Полтавської області Карпушин Г. Л. , розглянувши в порядку скороченого провадження в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі про визнання бездіяльності відповідача протиправною та зобов’язання провести перерахунок та виплату додаткової пенсії учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 2 категорії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі про визнання бездіяльності відповідача протиправною та зобов’язання провести перерахунок та виплату додаткової пенсії учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 2 категорії. В заяві вказував, що він є потерпілим від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, учасником 2 категорії.
Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку скороченого провадження. Врахувавши позицію сторін, дослідивши матеріали справи та належно оцінивши всі зібрані по справі докази, приходжу до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Позивач ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесений до категорії 2 осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серії А № 026203 від 14.12.1992 року.
Враховуючи зазначений статус позивача, він відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»має право на отримання щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком. Як передбачено статтею 53 того самого Закону, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Вказана позовна заява надійшла до суду 24.05.2011 року.
Статтею 99 КАС України передбачено, що для звернення за захистом прав, свобод та інтересів особи, встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Беручи до уваги дату подання позивачем позовної заяви до суду та строк з якого останній прохає захистити права, на думку суду, позовні вимоги ОСОБА_1 щодо зобов’язання відповідача здійснити йому перерахунок та виплату недоплаченої щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, підлягають задоволенню.
Виходячи із системного аналізу зазначених норм законодавства, рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року та приписів ч. 2 ст. 152 Конституції України, суд дійшов висновку, що з 22.05.2008 року УПФУ в Хорольському районі Полтавської області повинен був нараховувати та сплачувати позивачу додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров’ю, передбачену ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в редакції, яка діяла до 01.01.2008 року, оскільки з моменту ухвалення Конституційним Судом України рішення щодо неконституційності підпунктів 12, 15, 17 пункту 28 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», ця норма втратила чинність та не підлягала застосуванню.
Починаючи з 22.05.2008 року по даний час включно положення ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», не скасовувалися, не визнавалися неконституційними та не змінювалися, а тому відповідач мав у відповідності з приписами зазначеної норми закону протягом вказаного періоду нараховувати та здійснювати виплату позивачу додаткової пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
За чинним законодаством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ст. 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає, а тому саме він повинен застосовуватися відповідачем при перерахунку пенсії позивачу.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.
При цьому, на думку суду, вимоги позивача про зобов’язання відповідача здійснювати в подальшому, в разі збільшення розміру мінімальної пенсії за віком чи розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, перерахунок пенсії відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», задоволенню не підлягають, оскільки дані дії є одним з обов’язків відповідача, який закріплено Законом, а тому зобов’язувати останнього вчиняти дії, які є його обов’язком, в майбутньому, не маючи при цьому доказів їх невиконання після розгляду справи судом, не має підстав.
Судові витрати по справі розподілити у відповідності до ч. 3 ст. 94 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 64, 124, 152 Конституції України, ст. ст. 160-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, –
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі про визнання бездіяльності відповідача протиправною та зобов’язання провести перерахунок та виплату додаткової пенсії учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 2 категорії - задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Хорольському районі Полтавської області - неправомірними.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з встановленого законом мінімального розміру пенсії за віком, визначеного ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та провести відповідні виплати з 23.12.2010 року.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Судові витрати віднести за рахунок держави.
Відповідно до ст. 256 ч. 1 КАС України постанову у межах суми стягнення за один місяць допустити негайному виконанню.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративному суду через Хорольський районний суд Полтавської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови, або в порядку передбаченому ч. 2 ст. 186 КАС України.
С у д д я: