КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 9103/25/2011
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
У Х В А Л А
16 листопада 2011 року м. Київ
Суддя Київського апеляційного адміністративного суду Борисюк Л.П., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2, який внесений до виборчого списку кандидатів у депутати до Тернопільської обласної ради від Тернопільської обласної організації Всеукраїнського об’єднання «Свобода»під час проведення виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 31 жовтня 2010 року, звернувся до суду з позовом до Центральної виборчої комісії.
У вказаній позовній заяві, ОСОБА_2 просить суд визнати протиправною бездіяльність Центральної виборчої комісії, зобов’язати Центральну виборчу комісію прийняти рішення заміщення депутатів Тернопільської обласної ради, обраних до місцевих рад Тернопільської області за результатами виборів 31 жовтня 2010 року, наступними за черговістю, включаючи його, кандидатами у депутати у виборчому списку Тернопільської обласної організації Всеукраїнського об’єднання «Свобода»та зобов’язати Центральну виборчу комісію розглянути та прийняти рішення про дострокове припинення повноважень складу Тернопільської обласної виборчої комісії у зв’язку із систематичним та грубим порушенням комісією законодавства України.
Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій встановлені ст. 172 КАС України.
У відповідності до ч. 3 ст. 172 КАС України, усі рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії, члена цієї комісії, що не стосуються встановлення нею результатів виборів чи всеукраїнського референдуму, оскаржуються до ОСОБА_3 апеляційного адміністративного суду.
Разом з тим, особливості провадження у вказаній категорії справ, встановлені ст. 172 КАС України, поширюються лише на спори, що пов’язані з виборчим процесом.
ОСОБА_2 вважає, що поданий ним позов пов'язаний з виборчим процесом чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, що були проведені 31 жовтня 2010 року.
У відповідності до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»виборчий процес –це здійснення суб'єктами, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.
Початок виборчого процесу, згідно ч. 2 ст. 11 вказаного Закону, оголошується відповідною виборчою комісією у строки та в порядку, визначені цим Законом.
Відповідно до ч. 5 ст. 11 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», виборчий процес завершується офіційним оприлюдненням результатів місцевих виборів у порядку, передбаченому цим Законом.
Таким чином, виборчий процес чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів вважається розпочатим з моменту відповідного оголошення виборчої комісії, а позовні заяви з приводу оскарження рішень, дій або бездіяльності Центральної виборчої комісії, члена цієї комісії, подані після оголошення початку виборчого процесу, вважатимуться спорами, пов’язаними з виборчим процесом.
Натомість, позовні заяви з приводу оскарження рішень, дій або бездіяльності Центральної виборчої комісії, члена цієї комісії, що були подані до суду після офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів, тобто після закінчення виборчого процесу, не належать до таких, що пов’язані з виборчим процесом.
Судом встановлено, що виборчий процес чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, що були проведені 31 жовтня 2010 року, станом на 16 листопада 2011 року –завершений.
Згідно з постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 02 квітня 2007 року №2 «Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов’язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму»встановлено, що спори, зокрема щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності виборчих комісій чи комісій з референдуму, які виникли поза межами етапів виборчого процесу та процесу референдуму або не стосуються виборчого процесу чи процесу референдуму, не належать до спорів, пов’язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму, а тому визначення юрисдикції таких спорів та їх розгляд проводяться в загальному порядку.
З огляду на те, що даний адміністративний позов подано після завершення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, що були проведені 31 жовтня 2010 року, приходжу до висновку про те, що позовна заява ОСОБА_2 не пов’язана із вказаним виборчим процесом.
Також судом встановлено, що дострокове припинення повноважень депутата, який обирався в багатомандатному виборчому окрузі, не має наслідком проведення проміжних виборів депутатів.
У відповідності до ст. 81 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»у разі дострокового припинення повноважень депутата в одномандатних, одномандатних мажоритарних виборчих округах проводяться проміжні вибори депутата, а в разі дострокового припинення повноважень депутата, який обирався в багатомандатному виборчому окрузі, обраним депутатом визнається наступний за черговістю кандидат у депутати у виборчому списку місцевої організації партії.
Із матеріалів, доданих до позовної заяви ОСОБА_2, вбачається, що він просить прийняти рішення про заміщення депутатів, які були обрані в багатомандатному виборчому окрузі.
З огляду на те, що процедура заміщення депутатів, які були обрані в багатомандатному виборчому окрузі, не пов’язана з проведенням проміжних виборів депутатів, вважаю, що бездіяльність Центральної виборчої комісії, яка, на думку позивача, мала місце, –не пов’язана з виборчим процесом.
На спори, що не пов’язані з виборчим процесом, особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій, встановлені ст. 172 КАС України, –не поширюються, а тому визначення юрисдикції таких спорів та їх розгляд і вирішення проводяться в загальному порядку.
У зв’язку з цим, при визначенні суду, до предметної підсудності якого належить розгляд та вирішення адміністративного позову ОСОБА_2, слід керуватися загальними правилами предметної підсудності адміністративних справ, встановленими ст. 18 КАС України.
У відповідності до ч. 2 ст. 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
З огляду на викладене приходжу до висновку про те, що поданий ОСОБА_2 адміністративний позов не підсудний ОСОБА_3 апеляційному адміністративному суду.
У відповідності до п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду –позовна заява повертається позивачеві.
За таких обставин, вважаю необхідним даний адміністративний позов повернути позивачу.
Керуючись, пунктом 6 частини 3 статті 108, 160 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити дії повернути позивачу.
Ухвала може бути оскаржена протягом п'яти днів з дня отримання її копії в апеляційному порядку до Вищого адміністративного суду України.
Суддя Л.П. Борисюк