Справа № 2-78
2007 рік
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 січня 2007 року Герцаївський районний суд Чернівецької області
в складі :
головуючого-судді Єфтемій CM.
при секретарі Олару MM.
з участю представника позивача ОСОБА_1.
представника відповідачів ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Герцаївського районного суду Чернівецької області цивільну справу за позовом ОСОБА_3 діючого в інтересах ОСОБА_4 до Герцаївської міської ради, ОСОБА_5 про визнання права власності на житловий будинок з господарським спорудами, -
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача діючого в інтересах ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до відповідачів в якому просить визнати за ним право власності на домоволодіння АДРЕСА_1, пославшись на те, що його батько ОСОБА_6, згідно договору купівлі-продажу від 26 лютого 1981 року придбав у Герцаївської міської ради житловий будинок, якій був розташований за вищезазначеною адресою. На вказаній земельній ділянці, його батьком у 1988 році було побудовано новий житловий будинок, проте відповідного дозволу в нього на час будівництва отримано не було. ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_6 після смерті якого залишилося спадкове майне. Він, як спадкоємець за заповітом прийняв спадщину своєчасно так як до смерті спадкодавця так і після постійно проживала в даному господарстві. Його сестра ОСОБА_5 від своєї частки відмовилися. Через те, що ОСОБА_6 не отримав при житті свідоцтво про право власності на вищевказане нерухоме майно, він не може оформити на себе право на спадкове майно.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги пославшись на обставини викладені в позовній заяві і просила їх задовольнити.
Відповідачка ОСОБА_5 в судове засідання не з'явилися проте подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності.
Представник Герцаївської міської ради не заперечував проти задоволення позовних вимог позивача.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали по справі, судом встановлено що ОСОБА_6 26 лютого 1981 року було придбано згідно
договору купівлі-продажі у Герцаївської міської ради житловий будинок, якій розташований в АДРЕСА_1.
Згідно довідки Герцаївської філії Чернівецького КОБТІ НОМЕР_1 по АДРЕСА_1 розташоване домоволодіння, яке складається з житлового будинку, погребу, криниці, огорожі, які належали ОСОБА_6, проте право власності в електронному реєстрі ні за кім не зареєстровано.
22 вересня 2005 року ОСОБА_6 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть.
ОСОБА_6 склав заповіт на випадок своєї смерті на ім'я позивача ОСОБА_4 у відповідності до якого, останній має право на спадкування всього майна заповідача де би вона не знаходилося і з чого би воно не складалося, що йому належало на день смерті.
У відповідності до ст. 1268 ч.3 ЦК України спадкоємець, якій постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким що прийняв спадщину і незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_4 прийняв спадщину, яка відкрилася після смерті його батька, ОСОБА_6 фактично вступивши в управління і володіння майном, а саме домоволодінням, яке розташовано по АДРЕСА_1.
З довідки Герцаївської міської ради НОМЕР_2 вбачається що спадкоємців які мають право на обов'язкову частку після смерті ОСОБА_6 відсутні.
За змістом ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені в заповіті, а у випадку відсутності заповіту , визнання його недійсним , неприйняття спадщини або відмови від неї право на спадкування переходить до відповідно до спадкування за законом.
Оскільки на час розгляду справи, заповіт зроблений ОСОБА_6 на користь позивача ніким не змінений та не скасований, то до останнього переходить в повному об'ємі спадкове майно.
Крім того, донькою померлого спадкодавця - відповідачкою ОСОБА_5 3 липня 2006 року подано заяву в нотаріальну контору за місцем проживання про відмову від спадщини після смерті батька ОСОБА_6
Відповідно до матеріалів справи, житловий будинок який розташований по АДРЕСА_1 був повністю закінчений будівництвом у 1988 році, проте будь-яки документи яки свідчили про законність його будівництва ОСОБА_6 в матеріалах справи відсутні, в зв'язку з чим суд приходить до висновку що останній є самочинним будівництвом.
Статтею 376 ч.І ЦК України передбачено, що житловий будинок вважається самочинним будівництвом, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Відповідно до ч.З названої статті право власності на самочинне збудоване нерухоме майно, може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не було їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі бід уже збудоване нерухоме майно.
Висновком НОМЕР_3 встановлено, що житловий будинок, якій розташований по АДРЕСА_1 знаходиться в
задовільному стані, є придатним до експлуатації, відповідає пожежним, санітарним та архітектурним нормам.
Суд, приймаючи до уваги, що померлим ОСОБА_6 житловий будинок був побудований на земельній ділянці на якій раніше знаходився житловий будинок, тобто земельна ділянка за своїм цільовим призначенням була відведення для будівництва та обслуговування житлового будинку і сам житловий будинок відповідає його вимогам, при ходить до висновку що за ОСОБА_4 слід визнати право власності на спадкове майно яке відкрилось після смерті його батька ОСОБА_6, а саме на домоволодіння АДРЕСА_1.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 328, 376, 1223, 1268 ЦК України, ст.ст. 10, 11,209,212,214,215 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_3 діючого в інтересах ОСОБА_4 задовольнити.
Визнати за інтересах ОСОБА_4 право власності на житловий будинок літ. "А" загальною площею 46,40 кв.м, в тому числі 15,60 кв.м жилої площі, господарських споруд : погребу літ. "ПГ" площею 3,60 кв.м., криниці №1, огорожі № 2-3, які розташовані по АДРЕСА_1.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Чернівецької області через Герцаївський районний суд шляхом подачі в 10-и денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з надісланням її копії до апеляційної інстанції.
Суддя, підпис.
Копія вірна. Оригінал знаходиться в справі № 2-78/2007 року.