Справа № 2а-307/09/2570
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
02 лютого 2009 р. м.Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Ткаченко О.Є.,
при секретарі Розмовенко А.О.,
за участю представника УПСЗН Козелецької РДА Пальчика Л.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання дій протиправними та стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1. звернулась до суду з адміністративним позовом до управління праці та соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації Чернігівської області (далі - УПСЗН Козелецької РДА) про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період за 2007 рік в розмірі 2012,60 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що вона ІНФОРМАЦІЯ_1 року народила доньку Катерину у зв’язку з чим їй була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Розмір цієї допомоги був значно нижчий від розміру встановленого статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», оскільки вказані виплати проводились з врахуванням положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», тобто у розмірі нижчому від передбаченого законодавством прожиткового мінімуму. Просить стягнути невиплачену допомогу, оскільки рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року визнано такими, що не відповідають Конституції України обмеження розміру виплат допомоги по догляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку.
Позивач через канцелярію суду подав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник УПСЗН Козелецької РДА в судовому засіданні позов не визнав та просив в його задоволенні відмовити. Свої заперечення обґрунтовує тим, що оскільки на момент призначення допомоги позивач працювала, то вона являється застрахованою особою в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначалася та нараховувалася в 2007 році відповідно до статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», постанови КМУ від 11 січня 2007 року № 13 «Деякі питання призначення виплати допомоги сім’ям з дітьми» та постанови КМУ від 16 січня 2007 року № 32 «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку». Відповідно до статті 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове використання цих видатків. Згідно статті 4 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», яка відповідає статті 102 Бюджетного кодексу України (далі – БК України), покриття витрат на виплату державної соціальної допомоги сім’ям з дітьми (в тому числі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. Крім того, частиною 10 статті 78 БК України визначено, що після введення в дію закону про Державний бюджет України органам державної влади та їх посадовим особам забороняється приймати рішення, що призводять до виникнення нових бюджетних зобов’язань місцевих бюджетів, які не забезпечені бюджетними асигнуваннями, без визначення джерел коштів, виділених державою для виконання цих зобов’язань. Таким чином, реалізація рішення Конституційного Суду України можлива лише після внесення Верховною Радою України змін до Державного бюджету України на визначення останнім джерела вищезазначених виплат.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з наступних підстав.
Встановлено, що ОСОБА_1. перебуває на обліку в УПСЗН Козелецької РДА та їй з 01 квітня 2007 року призначено допомогу по догляду за донькою ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, до досягнення нею трьох років. Сума нарахованої та отриманої допомоги з 01 квітня 2007 року по 31 грудня 2007 року становить 1203,49 грн.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» (в редакції Закону від 12.03.2007 р.) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованим особам у формі матеріального забезпечення у період відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у період цієї відпустки.
Статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» (в редакції Закону від 12.03.2007 р.) передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Абзацом третім частини 2 статті 56 вказаного Закону було встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на 2007 рік відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Положення абзацу третього частини 2 статті 56, пункту 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 р. N 489, визнано таким, що не відповідають Конституції України (є неконституційним), щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 р. N 6-рп/2007 та втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, тобто з 09 липня 2007 р.
Розмір прожиткового мінімуму на 2007 рік на дитину віком до 6 років становив з 01 січня 2007 року по 31 березня 2007 року - 434 грн., з 01 квітня 2007 року по 30 вересня 2007 року - 463 грн., з 01 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року - 470 грн.
Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституція України не надає закону про Держбюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів, тобто законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об’єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок – скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина.
Оскільки рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 визнано неконституційним положення абзацу третього частини 2 статті 56, пункту 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 р. N 489 щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та враховуючи те, що право на отримання вказаної допомоги не залежить від розміру доходів отримувача чи наявності фінансування з бюджету, а має безумовний характер, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог стосовно виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на 2007 рік.
Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
Відповідно до статті 4 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. За умови відсутності у державному бюджеті коштів на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку це створює ситуацію правової невизначеності стосовно джерела коштів, з яких має виплачуватися зазначена допомога. Однак, в той же час, на думку суду, це не може бути підставою для порушення прав громадян на соціальний захист, в тому числі й на отримання державної допомоги, яка прямо передбачена законом.
Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань судом не приймається до уваги. Так, наприклад, у справі «Кечко проти України» Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Керуючись ст.ст. 7 - 14, 122, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання дій протиправними та стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік задовольнити частково.
Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації Чернігівської області щодо виплати ОСОБА_1 грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у розмірі, встановленому Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 р. № 489, неправомірними.
Зобов’язати управління праці та соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації Чернігівської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, з урахуванням сум, отриманих нею згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 р. № 489.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 10,06 грн. судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі, особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя О.Є. Ткаченко
Дата складання та підписання повного тексту постанови –09 лютого 2009 року.