справа № 2-а-405/09
категорія 61
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 серпня 2009 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ракаловича В.М.,
при секретарі - Шиндарівській В.В.,
за участю позивача та представників сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області
про видачу довідки для перерахунку пенсії за вислугу років,-
встановив :
В жовтні 2006 року колишній капітан міліції ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області. Просив зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 10.01.2006 року з врахуванням пільгового обчислення вислуги років та включити в перерахунок пенсії премію, надбавку за безперервну службу і надбавку за роботу в умовах режимних обмежень. Посилався на те, що у 2006 році за ним, як колишнім співробітником органів внутрішніх справ, в судовому порядку було визнано право на пенсію за вислугу років, а відповідача було зобов'язано призначити йому таку пенсію. Проте, вказував позивач, відповідач при призначенні пенсії, всупереч чинному законодавству, не врахував його пільгової вислуги, а також зазначених вище виплат, як складових його грошового забезпечення.
В ході розгляду справи позивач уточнив і зменшив свої позовні вимоги та просив зобов'язати відповідача видати йому необхідну для подачі до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку для перерахунку з 1 січня 2007 року пенсії з врахуванням пільгової вислуги років та надбавок за безперервну службу і за роботу в умовах режимних обмежень.
У судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали.
Представник Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області в судовому засіданні позовні вимоги не визнав. Пояснив, що пенсія за вислугу призначалась позивачеві відповідно до п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" з врахуванням його загального трудового стажу, тому пільгове обчислення вислуги років в даному випадку не передбачене. Надбавка за роботу в умовах режимних обмежень, зазначав відповідач, не враховувалась, оскільки позивач на день звільнення зі служби її не отримував, а надбавка за безперервну службу - тому, що позивач був звільнений зі служби за скоєння вчинку, який дискредитує звання співробітника органів внутрішніх справ.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача та представників сторін, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив строкову військову службу з 13.11.1976 року по 02.11.1978 року та службу в органах внутрішніх справ з 15.12.1982 року по 22.02.1995 року. Звільнений зі служби за скоєння вчинку, що дискредитує звання рядового і начальницького складу.
Досягнувши віку 45 років, у січні 2006 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за вислугу років, проте йому було відмовлено.
Постановою Коростенського міськрайсуду від 11 травня 2006 року відповідача було зобов'язано призначити позивачеві пенсію за вислугу років. Суд виходив з того, що відповідно до пункту "б" частини 1 статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" ( в чинній на той час редакції), право на пенсію за вислугу років мали, зокрема, особи офіцерського складу, звільнені зі служби незалежно від підстав та часу звільнення і досягли 45-річного віку, крім осіб, позбавлених військових або спеціальних звань, а також звільнених із служби у зв'язку з засудженням за умисний злочин, вчинений з використанням свого посадового становища, або вчиненням корупційного діяння, а ті з них, що є інвалідами війни, - незалежно від віку, і мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ або служба в державній пожежній охороні.
Виконуючи рішення суду, відповідач призначив позивачеві пенсію за вислугу років, проте позивача не задовільнив її розмір, у зв'язку з чим він і звернувся до суду з цим позовом.
Що стосується вислуги років, то вона обчислена правильно. Пенсія позивачеві, на думку суду, була правильно призначена з розрахунку календарної вислуги, оскільки із змісту пункту "б" частини 1 статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" ( в редакції, чинній на час звернення за призначенням пенсії) випливає, що пільгова вислуга років при призначенні пенсії особам, які досягли 45 -річного віку після звільнення зі служби, не враховувалась.
Не було підстав враховувати при призначенні пенсії і надбавку за роботу в умовах режимних обмежень, оскільки позивач під час служби її не отримував, допуску до державної таємниці не мав. Після огляду в судовому засідання наданого відповідачем журналу обліку реєстрації облікових карток громадян про надання допуску до державної таємниці, в якому відповідного запису щодо позивача не виявилось, останній визнав, що такого допуску не мав.
Та обставина, що, як стверджував сам позивач, він мав фактичний доступ до певної оперативної інформації з обмеженим доступом, в даному випадку правового значення не має. Відповідно до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (нова Закону) , надбавка за службу в умовах режимних обмежень враховується, якщо вона була фактично встановлена особі.
Разом з тим, суд вважає, що при визначенні розміру пенсії позивачеві повинна була враховуватись запроваджена Указом Президента України "Про надбавки військовослужбовцям Служби безпеки України та працівникам органів внутрішніх справ України за безперервну службу" №370 від 24 квітня 2003 року надбавка за безперервну службу.
Такий висновок випливає з Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань соціального захисту військовослужбовців" від 16 грудня 2004 року, який діє з 1 січня 2006 року, і яким передбачено, що пенсії підлягають перерахунку з урахуванням змін розмірів та введення нових видів грошового забезпечення.
Згідно із статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Відповідні роз'яснення містяться і у пункті 9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 квітня 2005 року N 4 "Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб".
Указ Президента України "Про надбавки військовослужбовцям Служби безпеки України та працівникам органів внутрішніх справ України за безперервну службу" №370 від 24 квітня 2003 року, яким була запроваджена надбавка за безперервну службу, втратив чинність лише з 1 січня 2008 року з набранням чинності Указом Президента України №1234\2007 від 18 грудня 2007 року.
Та обставина, що позивач був звільнений зі служби за скоєння вчинку, який дискредитує звання рядового і начальницького складу, в даному випадку правового значення не має. Чинним законодавством не встановлено обмежень з цих підстав для перерахунку пенсії.
Відповідно до затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", необхідну для перерахунку пенсії довідку, яка подається до головного управління Пенсійного фонду України, повинен підготувати відповідач.
Зважаючи на викладене вище та обсяг позовних вимог ОСОБА_1 відповідач зобов'язаний видати йому довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2007 року з врахуванням надбавки за безперервну службу.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" ,-
постановив :
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області видати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2007 року з врахуванням надбавки за безперервну службу.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: В.М. Ракалович