ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ОСОБА_1 ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 2-1208/10/0408
Провадження № б/н
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
"15" березня 2010 р.
Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді Косторенко АЮ.
при секретарі Седавних В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Кривому Розі цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3, третя особа – Третя Криворізька державна нотаріальна контора, про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому зазначив, що 26.04.2009 року померла його матір - ОСОБА_4, яка на момент смерті була зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1. На день її смерті залишилось спадкове майно у вигляді квартири АДРЕСА_1, що належала їй на підставі свідоцтва про право власності на житло від 13.02.1999р. за №Дз-153. згідно з розпорядженням УЖКГ від 23.12.1997р., №Дз-890 та зареєстрованого в КП «Криворізьке БТІ» у реєстрову книгу №146 п-635-636. Єдиним спадкоємцем за законом на вказане спадкове майно, що залишилось після смерті ОСОБА_4 є позивач по справі - ОСОБА_2, а другим спадкоємцем за законом є відповідач по справі - ОСОБА_3, інших спадкоємців немає.
З питань переоформлення спадщини 15.12.2009р. він звернувся до 3-ї Криворізької державної нотаріальної контори, але у видачі свідоцтва про право на спадщину йому було відмовлено в зв’язку з пропуском 6-тимісячного строку, встановленого для звернення до нотаріальної контори
Позивач вважає, що пропустив встановлений законом 6-тимісячний строк для прийняття спадщини з поважних причин, оскільки він є юридично необізнаною людиною, має технічну освіту, на момент смерті матері був зареєстрований у м Верхньодніпровську, не знав що може подати заяву про прийняття спадщини і за місцем свого проживання Згодом, у зв’язку із скрутним матеріальним становищем, був вимушений виїхати на заробітки у Росію. Просить подовжити пропущений строк для прийняття спадщини за законом на три місяці, визнавши причину пропуску строку для прийняття спадщини поважною.
Відповідач проти позову не заперечував, надав суду заяву, в якій позовні вимоги визнав.
Третя особа до залу суду не з’явилася, просила розглянути справу за її відсутності, заперечень проти позову не має.
Суд вивчивши матеріали справи, вважає позовну заяву обґрунтованою і такою, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що 26.04.2009 року померла його матір - ОСОБА_4, що підтверджується копією свідоцтва про смерть. На момент смерті вона була зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, про що свідчить довідка №539 від ЖЕО №8. На день смерті ОСОБА_4 залишилось спадкове майно у вигляді квартири АДРЕСА_1, що належала їй на підставі свідоцтва про право власності на житло від 13.02.1999р. за №Дз-153. згідно з розпорядженням УЖКГ від 23.12.1997р., №Дз-890 та зареєстрованого в КП «Криворізьке БТІ» у реєстрову книгу №146 п-635-636.
Єдиним спадкоємцем за законом на вказане спадкове майно, що залишилось після смерті ОСОБА_4 є позивач, син покійної. Його родинні стосунки із покійною матір’ю підтверджуються копією свідоцтва про народження. Іншим спадкоємцем за законом, який був зареєстрований разом із покійною у спадковій квартирі, є її онук - відповідач по справі ОСОБА_3. Будь-яких інших спадкоємців у покійної немає, й до нотаріальної контори після його смерті ніхто не звертався, про що свідчить відповідь з Третьої Криворізької державної нотаріальної контори на відповідний запит суду.
З питань переоформлення спадщини позивач звернувся до 3-ї Криворізької державної нотаріальної контори, але у видачі свідоцтва про право на спадщину йому було відмовлено в зв’язку з пропуском 6-тимісячного строку, встановленого для звернення до нотаріальної контори
Позивач вважає, що пропустив встановлений законом 6-тимісячний строк для прийняття спадщини з поважних причин, оскільки він є юридично необізнаною людиною, має технічну освіту, на момент смерті матері був зареєстрований у м. Верхньодніпровську, не знав що може подати заяву про прийняття спадщини і за місцем свого проживання згодом, у зв’язку із скрутним матеріальним становищем, був вимушений виїхати на заробітки у Росію. Просить подовжити пропущений строк для прийняття спадщини за законом на три місяці, визнавши причину пропуску строку для прийняття спадщини поважною.
Суд вважає, що причина пропуску строку встановленого для прийняття спадщини є поважною, оскільки як вбачається з матеріалів справи, пояснень позивача, він пропустив встановлений законом 6- ти місячний строк для прийняття спадщини з тих підстав, що він є юридично необізнаною людиною, має технічну освіту, на момент смерті матері був зареєстрований у м. Верхньодніпровську, не знав що може подати заяву про прийняття спадщини і за місцем свого проживання. згодом, у зв’язку із скрутним матеріальним становищем, був вимушений виїхати на заробітки у Росію. Дані факти підтверджуються сукупністю письмових доказів, наданих позивачем та досліджених у судовому засіданні, та не заперечуються відповідачем.
Як вбачається з листа Третьої КДНК №253/01-14 від 26.02.2010 року у Третій КДНК спадкова страва після смерті ОСОБА_4, померлої 26.04.2009 року не заводилася, із заявою про прийняття спадщини за заповітом ніхто не звертався, свідоцтва про прийняття спадщини нікому не видавалися.
Згідно з ч. З ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
В зв’язку з вищевикладеним, з урахуванням визнання позову відповідачем, суд вважає необхідним надати позивачу додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4, померлої 26.04.2009 рогу, в три місяці з моменту набрання даного рішенням чинності.
Керуючись ст. ст. 10,11,60 ЦПК України, ст. 1272 ЦК України, суд –
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3, третя особа – Третя Криворізька державна нотаріальна контора, про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_2 додатковий строк терміном в три місяці з моменту набуття рішення чинності, для прийняття спадщини, після смерті ОСОБА_4, померлої 26.04.2009 року, яка складається з квартири АДРЕСА_1, визнавши причину пропуску строку для прийняття спадщини поважною.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Дніпропетровської області через районний суд заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: А. Ю. Косторенко