Справа № 2а-848, 2009р.
ПОСТАНОВА
И М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 листопада 2009р. м. Саки
Сакський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим у складі:
Головуючого судді: О.В. Копичинського
З секретарем: Є.Ф. Кузьменко
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до державного інспектора праці територіальної державної інспекції праці в АР Крим державного Департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю Міністерства праці та соціальної політики України Тимошенка Костянтина Анатолійовича про оскарження рішення посадової особи органу державної влади про притягнення до адміністративної відповідальності,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до державного інспектора ТДІП в АРК. ДДНДЗПП МПСП України Тимошенка К.А. про скасування постанови від 23.07.09р. про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст.188-6 КпАП України.
Позов мотивований тим, що за результатами проведеної перевірки держінспектор ТДІП в АРК. склав акт про виявлене порушення п.3.4.2 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат від 27.04.07р., яке полягало у тому, що він, як начальник відділення ВДФССНВВ ПЗУ в м. Саки АРК., у постановах про щомісячні страхові виплати потерпілим не зазначав дати здійснення цих виплат. На підставі цього акту своїм приписом держінспектор ТДІП в АРК. зобов’язав його усунути зазначені порушення.
Але ці вимоги суперечать формі постанови, затвердженої наказом Виконавчої дирекції Фонду від 19.03.08р. №188, який є обов’язковим для виконання усіма відділенням ВДФССНВВ ПЗУ згідно вимог Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23.09.99р., яка не передбачає зазначення у постановах про щомісячні страхові виплати потерпілим конкретної дати здійснення цих виплат. У зв’язку з цим він повідомив держінспектора ТДІП в АРК. про неможливість виконати його припис. Також нестабільне фінансування державних соціальних витрат не дає можливості зазначати в постановах конкретні дати їх виплат відділенням ВДФССНВВ ПЗУ в м. Саки АРК.
Крім того, зазначене правопорушення було виявлено 05.05.09р., про що держінспектор ТДІП в АРК. зазначив в акті перевірки, а постанову про притягнення до адміністративної відповідальності було винесено лише 23.07.09р., тобто з пропуском строку, передбаченого ст.38 КпАП України.
У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, які просив задовольнити.
Відповідач проти позову заперечував з підстав його необґрунтованості.
Вислухавши пояснення сторін, вивчивши і дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
З пояснень сторін і матеріалів справи судом встановлено, що за результатами проведеної перевірки діяльності відділення ВДФССНВВ ПЗУ в м. Саки АРК. держінспектор ТДІП в АРК. 05.05.09р. склав акт про виявлене порушення п.3.4.2 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат від 27.04.07р., а.с.6.
На підставі цього акту держінспектор ТДІП в АРК. виніс на ім’я позивача, як начальника відділення ВДФССНВВ ПЗУ в м. Саки АРК., припис про усунення виявлених порушень, а.с.7.
Так статтею ст.188-6 КпАП України передбачено адміністративну відповідальність посадових осіб за невиконання законних вимог посадових осіб органів спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з державного нагляду за додержанням законодавства про працю щодо усунення порушень законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
З зазначеного виходить, що строк накладення стягнення за правопорушення, передбачене ст.188-6 КпАП України, починається з дати невиконання вимог посадової особи щодо усунення порушень законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Так з пояснень сторін і матеріалів справи судом встановлено, що в своєму приписі від 05.05.09р. держінспектор ТДІП в АРК. визначив дату його виконання до 05.06.09р.
З підстав невиконання цього припису держінспектор ТДІП в АРК. склав 23.07.09р. акт перевірки, на підставі якого склав протокол відносно позивача, за яким 23.07.09р. виніс постанову про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ст.188-6 КпАП України, а.с.9,10,11.
На підстав зазначеного вище суд дійшов висновку, що строк накладення стягнення на позивача за допущене правопорушення, передбачене ст.188-6 КпАП України, починається з дати невиконання позивачем припису щодо усунення порушень законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а саме з 05.06.09р.
У зв’язку з цим суд визнає, що адміністративне стягнення за ст.188-6 КпАП України накладено на позивача в строк, передбачений ст.38 КпАП України.
*
Судом встановлено, що 23.07.09р. державний інспектор праці ТДІП в АРК. ДДНДЗПП МПСП України склав відносно позивача, як начальника відділення ВДФССНВВ ПЗУ в м. Саки АРК., протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ст.188-6 КпАП України, яке виявилося у невиконанні припису щодо усунення порушення вимог п.3.4.2 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат від 27.04.07р., а.с.10.
Постановою державного інспектора праці ТДІП в АРК. ДДНДЗПП МПСП України від 23.07.09р. позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.188-6 КпАП України, а.с.11.
Перевіряючи обґрунтованість зазначених дії і рішення посадової особи органу державної влади, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що за результатами проведеної перевірки діяльності відділення ВДФССНВВ ПЗУ в м. Саки АРК., держінспектор ТДІП в АРК. склав акт про виявлене порушення п.3.4.2 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат від 27.04.07р., яке полягало у тому, що позивач, як начальник відділення ВДФССНВВ ПЗУ в м. Саки АРК., у постановах про щомісячні страхові виплати потерпілим не зазначав дати здійснення цих виплат.
Так згідно п.3.4.2 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого постановою Фонду соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійних захворювань від 27.04.07р. №24, - щомісячна страхова виплата виплачується щомісячно з наступного місяця після місяця, у якому вона призначена, у дні, установлені постановами робочих органів виконавчої дирекції Фонду, але не пізніше 30 календарних днів з дня прийняття постанови робочого органу виконавчої дирекції Фонду про призначення страхових виплат.
З пояснень відповідача і матеріалів справи судом встановлено, що форми заяв та постанов для призначення, перерахунку та проведення страхових виплат потерпілим, затверджені наказом Виконавчої дирекції Фонду від 19.03.08р. №188.
Згідно вимог ст.ст.16,17,18 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23.09.99р. – рішення Правління та накази Виконавчої дирекції Фонду ССНВВ ПЗУ який є обов’язковими для виконання усіма відділенням ВДФССНВВ ПЗУ.
На підставі зазначеного постанови, затверджені зазначеним наказом, виносяться посадовими особами Відділень ВДФССНВВ ПЗУ автоматично, оскільки типові форми таких постанов внесені у програму «Реєстр потерпілих інформаційно – аналітичної системи Фонду», яка створена наказом Виконавчої дирекції Фонду ССНВВ ПЗУ від 30.01.08р. №54. Але цією програмою на передбачено зазначення конкретної дати здійснення страхових виплат потерпілим.
У зв’язку з цим в постановах про щомісячні страхові виплати потерпілим позивач зазначав, що ці виплати здійснюються щомісячно не пізніше 30 календарних днів від дня прийняття постанови про призначення страхових виплат.
Також, з пояснень відповідача і матеріалів справи судом встановлено, що фінансування страхових виплат потерпілим здійснюється Фондом соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійних захворювань.
Але відділення ВДФССНВВ ПЗУ в м. Саки АРК. здійснює страхові виплати потерпілим залежно від дат надходження грошових сум з Фонду ССНВВ ПЗУ.
Зазначене, на думку суду, свідчить про відсутність можливості у начальника відділення ВДФССНВВ ПЗУ в м. Саки АРК. передбачити дату надходження цих грошових сум, щоб зазначити у своїх постановах конкретну дату здійснення страхових виплат потерпілим.
Крім того, за результатами проведеної перевірки діяльності відділення ВДФССНВВ ПЗУ в м. Саки АРК., держінспектор ТДІП в АРК. не виявив скарг потерпілих щодо порушення їхніх прав на отримання страхових виплат через те, що в постановах про призначення цих виплат на зазначені конкретні дати їх виплат.
На підставі зазначеного суд дійшов висновку про відсутність у позивача, як начальника відділення ВДФССНВВ ПЗУ в м. Саки АРК., законних підстав для виконання припису держінспектор ТДІП в АРК. щодо зазначення в постановах конкретних дат здійснення страхових виплат потерпілим.
Крім того, з пояснень сторін і матеріалів справи судом встановлено, що позивач, не залишив припис держінспектор ТДІП в АРК. без уваги, а листом від 02.06.09р. надав держінспектору ТДІП в АРК. письмову відповідь із зазначенням мотивів відсутності можливості виконати цей припис, а.с.8.
Приймаючи до уваги зазначене вище, суд дійшов висновку, що зазначені у припису від 05.05.09р. і у протоколі про адміністративне правопорушення від 23.07.09р. вимоги держінспектора ТДІП в АРК. не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства.
У зв’язку з цим в діях позивача відсутній склад злочину, передбаченого ст.118-6 КпАП України, який передбачає адміністративну відповідальність посадових осіб за невиконання законних вимог посадових осіб органів спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з державного нагляду за додержанням законодавства про працю щодо усунення порушень законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Враховуючи зазначене, суд визнає протиправною постанову держінспектора ТДІП в АРК. від 23.07.09р. про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ст.188-6 КпАП України.
Приймаючи до уваги зазначене вище та вимоги ч.3 ст.162 КАС України, ч.2 ст.16 ЦК України, п.1 ст.247 КпАП і п.3 ч.1 ст.293 КпАП України, суд вважає за необхідне скасувати зазначену постанову і закрити провадження по справі за протоколом держінспектора ТДІП в АРК. від 23.07.09р. за обвинуваченням позивача у порушенні вимог ст.188-6 КпАП України.
*
На підставі ст.ст. 247,293 КпАП України та к еруючись ст.ст. 11,70,71,160-163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 – задовольнити.
Постанову інспектора праці територіальної державної інспекції праці в АР Крим державного Департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю Міністерства праці та соціальної політики України Тимошенка Костянтина Анатолійовича від 23 липня 2009 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.188-6 КпАП України – визнати протиправною і скасувати.
Провадження у справі за обвинуваченням ОСОБА_1 у порушенні вимог ст.188-6 КпАП України – закрити.
*
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського Апеляційного Адміністративного суду шляхом подачі до Сакського міськрайсуду АР Крим заяви про апеляційне оскарження у 10-денний строк з дня проголошення постанови і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційного адміністративного суду або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.
Суддя: