Судове рішення #6732290

           

                                                     №2-1293/09

                                                            

              РІШЕННЯ  

            іменем України  

           


19 листопада 2009 року                                                      м. Зміїв

 

Зміївський районний суд Харківської області в складі:  

 головуючого судді Овдієнка В.В.

 при секретареві Заводовському П.П.


розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Зміївської міської ради Харківської області про визнання права власності на самочинно збудований житловий будинок,  


в с т а н о в и в:  


18.09.2009 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до Зміївської міської ради, в якій просила визнати за нею право власності на самочинно збудовані житловий будинок Б-1, з відкритою верандою б, убиральню В, огорожу №1, ворота №2, що розташовані за адресою: м. Зміїв Харківської області, провулок Комарова, 7.  

В обґрунтування позовної заяви зазначила, що на підставі свідоцтва про право власності від 30.11.1979 року, виданого Готвальдівською державною нотаріальною конторою р. №4935, свідоцтва про право на спадщину від 30.11.1979 року, виданого Готвальдівською державною нотаріальною конторою р. №4937, їй на праві власності належить житловий будинок з надвірними будівлями, що розташований за адресою: Харківська область, м. Зміїв, пров. Комарова, 7.  

На підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД №051442 від 4 вересня 2008 року їй на праві власності належить земельна ділянка площею 0,0630 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, що розташована за адресою: Харківська область, м. Зміїв, пров. Комарова, 7.  

6 лютого 2007 року рішенням Виконавчого комітету Зміївської міської ради №63 їй був наданий дозвіл на будівництво нового житлового будинку замість старого та на будівництво господарчих споруд в домоволодінні, розташованому за адресою: Харківська область, м. Зміїв, пров. Комарова, 7.  

План забудови земельної ділянки було виготовлено КП «Архітектурне бюро Зміївського району» та погоджено начальником відділу містобудування та архітектури, головним лікарем райСЕС, начальником Зміївського РВ ГУ МНС України в Харківській області, головою міської ради.

Однією з вимог Будівельного паспорту було одержання в інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Дозволу на виконання будівельних робіт.

Роботи по будівництву нового житлового будинку розпочаті без одержання належного дозволу з інспекції державного архітектурно-будівельного контролю.

Згідно Технічного паспорту виготовленого Комунальним підприємством «Зміївське БТІ» станом на 29.12.2008 року домоволодіння складається з житлового будинку А-1, 1939 року побудови; веранди а, 1950 року побудови; житлового будинку Б-1, 2008 року побудови, відкритої веранди б, 2008 року побудови, убиральні В, 2007 року побудови, погрібу Г, 1970 року побудови; огорожі №1, воріт №2, 2007 року побудови. Повна вартість домоволодіння з урахуванням старого будинку складає 196002 грн., вартість нового будинку складає 169377 грн.  

Згідно ч. 4 ст. 373 ЦК України власник земельної ділянки має право використовувати її на свій розсуд відповідно до її цільового призначення суб'єктами якої відповідно до ч. 1 ст. 374 ЦК України, зокрема є фізичні особи.

Власник земельної ділянки має право зводити на ній будівлі та споруди, закриті водойми, здійснювати перебудову, а також дозволяти будівництво на своїй ділянці іншим особам.  (ч. 1 ст. 375 ЦК України).

Відповідно до приписів ст. ст. 373. 374. 345 ЦК України нею було здійснено забудову земельної ділянки №7 по пров. Комарова в м. Змієві у вигляді будівництва нового житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами.

Таким чином, нею за власні кошти, із власних матеріалів та обладнання, на власній земельній ділянці з дотриманням її цільового призначення, та з додержанням будівельних норм та правил державних стандартів, зведено вище зазначене нерухоме майно.

Частина 1 ст. 376 ЦК України вказує на те, що житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Отже, вказана норма наголошує на тому, що самочинним вважається будівництво, яке було здійснено: на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети; без належною дозволу чи належно затвердженого проекту; з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

В даному випадку земельна ділянка надана для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд і належить їй на праві власності, їй надано дозвіл на будівництво нового житлового будинку та господарських будівель, що свідчить про цільове використання земельної ділянки її власником, тобто нею.

Будівництво виконано у відповідності з існуючими будівельними нормами, з дотриманням санітарних та протипожежних вимог.

Відсутні законодавчі або договірні норми, які б виключали право власності фізичної особи на створений ним житловий будинок.

Власник земельної ділянки набуває право власності на зведені ним будівлі, споруди та інше нерухоме майно  (ч. 2 ст. 375 ЦК України).

Відповідно до ч. 2 ст. 375 ЦК України власник земельної ділянки набуває право власності на зведені ним будівлі, споруди та інше нерухоме майно, а відповідно до ч. 5 ст. 376 ЦК України на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.

Згідно ст. 41 Конституції України та ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Також законом не встановлено заборони для визнання права власності на майно за належним власником з підстав недодержання власником порядку введення до експлуатації об'єкту нерухомості.

У відповідності до ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. У відповідності до ст. 16 ЦК України кожна особа може звернутися до суду за захистом своїх цивільних прав, а способом захисту цивільного права може бути, зокрема, визнанням судом цього права.

 Належним чином повідомлені сторони в судове засідання не з’явилися.

Позивачка ОСОБА_1 подала заяву, в якій просила у зв’язку з її похилим віком розглянути справу за її відсутністю, позовні вимоги підтримала.

Представник відповідача ОСОБА_2 міський голова ОСОБА_3 направив клопотання про розгляд справи за відсутністю представника міської ради, позовні вимоги визнав у повному обся з  і.

Вислухавши представника позивача, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного:

На підставі свідоцтва про право власності від 30.11.1979 року, виданого Готвальдівською державною нотаріальною конторою р. №4935, свідоцтва про право на спадщину від 30.11.1979 року, виданого Готвальдівською державною нотаріальною конторою р. №4937, ОСОБА_1 на праві власності належить житловий будинок з надвірними будівлями, що розташований за адресою: Харківська область, м. Зміїв, пров. Комарова, 7. (а. с. 4, 6, 7).  

На підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД №051442 від 4 вересня 2008 року ОСОБА_1 на праві власності належить земельна ділянка площею 0,0630 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, що розташована за адресою: Харківська область, м. Зміїв, пров. Комарова, 7. (а. с. 5).  

Рішенням Виконавчого комітету Зміївської міської ради від 6 лютого 2007 року №63 ОСОБА_1 був наданий дозвіл на будівництво нового житлового будинку замість старого та на будівництво господарчих споруд в домоволодінні, розташованому за адресою: Харківська область, м. Зміїв, пров. Комарова, 7. (а. с. 20).  

КП «Архітектурне бюро Зміївського району» виготовлений план забудови земельної ділянки, який погоджено начальником відділу містобудування та архітектури, головним лікарем райСЕС, начальником Зміївського РВ ГУ МНС України в Харківській області, головою Зміївської міської ради. (а. с. 19-23).

04.02.2008 року Зміївською філією ВАТ «Харківгаз» був погоджений проект газифікації належного ОСОБА_1 житлового будинку в м. Зміїв по пров. Комарова, 7. (а. с. 29-33).  

Згідно Технічного паспорту виготовленого Комунальним підприємством «Зміївське БТІ» 29.12.2008 року, довідки Комунального підприємства «Зміївське БТІ» від 11.09.2009 року №378, домоволодіння в м. Зміїв по пров. Комарова, 7, складається з житлового будинку А-1, 1939 року побудови; веранди а, 1950 року побудови; житлового будинку Б-1, 2008 року побудови, відкритої веранди б, 2008 року побудови, убиральні В, 2007 року побудови, погрібу Г, 1970 року побудови; огорожі №1, воріт №2, 2007 року побудови. Повна вартість домоволодіння станом на 25.11.2008 року, з урахуванням старого будинку, складає 196002 грн., вартість нового будинку складає 169377 грн. (а. с. 24-28).

Згідно технічного висновку ТОВ «НИКТАР К» (ліцензія Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України на будівельну діяльність від 23.03.2007 року), всі основні будівельні конструкції жилого будинку видимих деформацій не мають і знаходяться у задовільному стані. Технічний стан і несуща спроможність цеглових стін дозволяє подальшу експлуатацію жилого будинку по провулку Комарова, 7 в м. Зміїв Харківської області. (а. с. 40-78).

У відповідністю з ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.  

У відповідністю з ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України кожна особа може звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

У відповідністю з ч. ч. 3, 4 ст. 375 ЦК України право власника на забудову здійснюється ним за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а також за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням.

Правові наслідки самочинної забудови, здійсненої власником на його земельній ділянці, встановлюються статтею 376 цього Кодексу.

У відповідністю з ч. ч. 1, 2, 5 ст. 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Особа, яка здійснила самочинне будівництво нерухомого майна не набуває права власності на нього.

На вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудовано на ній, якщо це не порушує права інших осіб.

У відповідністю з ч. 4 ст. 174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Спірний житловий будинок з надвірними будівлями вважається самочинним будівництвом, на яке позивач не набув право власності і звернувся з позовом про визнання за ним права власності на це майно.

Позивачка ОСОБА_1 надала докази того, що будівництво здійснене нею за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а також за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням.

За таких обставин, визнання позову Зідьківською селищною радою не суперечить закону і не порушує права свободи чи інтереси інших осіб, а позовна заява ОСОБА_1 про визнання права власності на самочинно збудований житловий будинок з надвірними будівлями є обґрунтованою і підлягає задоволенню.

 Керуючись ст. ст. 15, 16, 375, 376 ЦК України, ст. ст. 10, 11, 169, ч. 4 ст. 174, 209, 212-215, 218 ЦПК України, суд

в и р і ш и в:  


Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на самочинно збудовані житловий будинок Б-1, з відкритою верандою б, убиральню В, огорожу №1, ворота №2, що розташовані за адресою: м. Зміїв Харківської області, провулок Комарова, 7.  

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Зміївський районний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня його проголошення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги,  або в порядку, передбаченому ч. 4 ст. 295 ЦПК України.


Головуючий:  





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація