Судове рішення #67306269


Красноградський районний суд Харківської області

м. Красноград, вул. Харківська, 127, 63300, (05744) 7-07-04


/2-107/11

05 січня 2011 року ОСОБА_1 райсуд Харківської області в складі:

головуючої - судці Тарасенко Л.І.

при секретарі Деревінській JI.M.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Краснограді справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 державної нотаріальної контори Харківської області з 3-ми особами ОСОБА_3 та Комунальним підприємством технічної інвентаризації «Інвентаризатор» про визнання права на отримання документу, -

Встановив:

ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до відповідача про визнання за нею права на отримання у ОСОБА_1 державній нотаріальній конторі Харківської області дубліката Свідоцтва про право на спадщину на ім’я ОСОБА_3, посвідченого ОСОБА_1 державною нотаріальною конторою Харківської області 20.02.1998 року за реєстраційним номером № 2-184 на підставі довіреності від 24.11.2010 року виданої на її ім’я ОСОБА_3.

Позивачка в судовому засідання пояснила, що 20.02.1998 року ОСОБА_4 отримав у ОСОБА_1 державній нотаріальній конторі свідоцтво про право на

спадщину за заповітом, реєстровий номер №2-184, у відповідності до якого він став власником квартири за адресою - вул. ОСОБА_5, б. 37, кв. 1, м. Красноград, Харківської області. ОСОБА_4 уповноважив її на підставі Довіреності від 24.11.2010 року, посвідченої державним нотаріусом ОСОБА_1 державної нотаріальної контори ОСОБА_6, бути його представником в органах нотаріату, КГТТІ «Інвентаризатор» при вирішенні питань, що стосуватимуться експлуатації належної йому квартири (при якій необхідно мати право встановлювальний документ на квартиру), та подавати від його імені заяви, одержувати необхідні довідки і документи, скрізь замість нього розписуватись, отримувати належні йому грошові суми, пенсію, вклади з належними відсотками та компенсаціями, вчиняти всі інші дії, пов’язані з цією довіреністю. 17.12.2010 року вона звернулась до державного нотаріуса ОСОБА_1 державної нотаріальної контори Харківської області ОСОБА_7, як особа, яка діяла за ОСОБА_3 на підставі довіреності, посвідченої ОСОБА_1 державною нотаріальною конторою Харківської області 24.11.2010 року за № 1-2011, із заявою про видачу дублікату свідоцтва ОСОБА_3 про

право на спадщину за заповітом, посвідченого ОСОБА_1 державною нотаріальною конторою Харківської області 20 лютого 1998 року за №2-184 у зв’язку з його втратою, але отримала постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій, в якій відповідач посилається на статті 8, 53 ЗУ «Про нотаріат», п. 29 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої Наказом

Міністерства юстиції України від 03.03.2004 року № 20/5, та вказав - дублікати втрачених документів видаються нотаріусом виключно за письмовою заявою осіб, за дорученням яких, або щодо яких вчинялась нотаріальна дія, а вона не є особою, щодо якої вчинялась нотаріальна дія - видача свідоцтва про право на спадщину, і вона діє за дорученням ОСОБА_3, щодо якого вчинялась нотаріальна дія. На час звернення до суду ОСОБА_3 знаходився у неврологічному відділенні ОСОБА_1

центральної районної лікарні на стаціонарному лікуванні. В зв’язку із важкістю свого



стану він не може самостійно рухатись, і його транспортування до ОСОБА_1 державної нотаріальної контори Харківської області неможливе. Необхідність отримання дублікату свідоцтва ОСОБА_3 про право на спадщину за заповітом, посвідченого ОСОБА_1 державною нотаріальною конторою Харківської області 20 лютого 1998 року за №2-184, необхідно ОСОБА_3 для подальшої реєстрації у КПТІ «Інвентаризатор» , що дасть можливість ОСОБА_3 укласти договір довічного утримання, так як він потребує сторонньої допомоги та догляду з передачею набувачеві у власність належної йому квартири за адресою - вул. ОСОБА_5, б. 37, кв. 1, м. Красноград, Харківської області. Відповідно до рішення виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради від 20.12.2010 року, її зареєстровано помічником ОСОБА_3 , який за станом здоров’я не може самостійно здійснювати свої права та виконувати обов’язки, і який на цей час живе разом з нею.

Від відповідача ОСОБА_1 державної нотаріальної контори 28.12.2010 року надійшла письмова заява в якій вона просить розглянути справу, призначену на 05.01.2011 року, за позовом ОСОБА_2 про визнання права без її участі, у зв’язку з виробничою необхідністю.

Від третьої особи КПТІ «Інвентаризатор» надійшла письмова заява про розгляд справи у відсутність представника підприємства, рішення в справі прийняти на розсуд суду на підставі наявних у матеріалах справи доказів.

Третя особа ОСОБА_3 в судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлений у встановленому порядку.

Вислухавши пояснення позивачки та свідка, перевіривши письмові докази, що є в матеріалах справи, суд находить позов ОСОБА_2 таким, що підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Згідно ч. 1 ст. 316 ЦК України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном. ( ч. 1 ст. 317 ЦК України).

Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. ( ч. 1 ст. 319 ЦК України).

Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. (ч. 2 ст. 319 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 744 ЦК України за договором довічного утримання (догляду) одна сторона (відчужувач) передає другій стороні (набувачеві) у власність житловий будинок, квартиру або їх частину, інше нерухоме майно або рухоме майно, яке має значну цінність, взамін чого набувач зобов’язується забезпечувати відчужувача утриманням та (або) доглядом довічно та відповідно до ч. 1 ст. 745 УК України договір довічного утримання (догляду) укладається у письмовій формі та підлягає

нотаріальному посвідченню.

Відчужувачем у договорі довічного утримання (догляду) може бути фізична

особа незалежно від її віку та стану здоров’я. ( ч. 1 ст. 746 ЦК України).

У відповідності до Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій

нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від

03.03.2004 року № 20/5, ЗУ «Про нотаріат» нотаріуси вчиняють такі нотаріальні дії: видають свідоцтва про право на спадщину; видають дублікати нотаріальних документів, що зберігаються у справах нотаріуса.

Крім того, у відповідності до Інструкції нотаріуси посвідчують правочини, нотаріальне посвідчення яких передбачено законом, зокрема: договори про відчуження (купівля-продаж, міна, дарування, пожертва, рента, довічне утримання (догляд), спадковий договір) нерухомого майна (статті 657, 715, 719, 729, 732, 745, 1304

Цивільного кодексу України).

При нотаріальному посвідченні договорів про відчуження житлового будинку, а також іншого нерухомого майна, що підлягає реєстрації, нотаріус вимагає подання документів, які підтверджують право власності (довірчої власності) на вказане майно, та,

зу передбачених законодавством випадках, документів, що підтверджують

державну реєстрацію прав на це майно в осіб, які його відчужують.

Крім правовстановлюючого документу на житловий будинок, садибу та інше нерухоме майно (за винятком земельної ділянки), якщо воно підлягає державній реєстрації, нотаріус вимагає витяг з Реєстру прав власності на нерухоме майно. ( Абзац перший пункту 63 в редакції Наказу Міністерства юстиції N 615/5 від 26.03.2010)

Договори довічного утримання (догляду) посвідчуються нотаріусами з дотриманням загальних правил посвідчення договорів відчуження.

Згідно ч. 1 ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов’язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє. ( ч. 1 ст. 237 ЦК України).

Представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства. ( ч. З ст. 237 ЦК України).

Представник може бути уповноважений на вчинення лише тих правочинів, право на вчинення яких має особа, яку він представляє. ( ч.І ст. 238 ЦК України).

Представництво, яке ґрунтується на договорі, може здійснюватись за довіреністю. ( ч. 1 ст. 244 ЦК України).

Довіреність є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. ( ч. З ст. 244 ЦК України).

Усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. ( ст. 21 Конституції України).

Ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України. ( ст. 32 Конституції України).

Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. ( ст. 41 Конституції України).

Права і свободи людини і громадянина захищаються судом. ( ст. 55 Конституції України).

Сторони мають право укласти договір, який не передбачений актами цивільного законодавства, але відповідає загальним засадам цивільного законодавства (ч. 1 ст. 6 ЦК України).

У разі неможливості використати аналогію закону для регулювання цивільних відносин вони регулюються відповідно до загальних засад цивільного законодавства (аналогія права). ( ч. 2 ст. 8 ЦК України).

Цивільні права та обов’язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов’язки. ( ч. 1 ст. 11 ЦК України).

Особа здійснює свої цивільні права вільно, на власний розсуд. ( ч. 1 ст. 12 ЦК України).

Особа може за відплатним або без відплатним договором передати своє майнове право іншій особі, крім випадків, встановлених законом. ( ч. 4 ст. 12 ЦК України).

Згідно ч. 2 ст. 16 ЦК України способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

В матеріалах справи в підтвердження позову є письмові докази:

- копія паспорту ОСОБА_2 \а.с. 9\;

- копія паспорту ОСОБА_3 \а.с. 10\;

- копія довіреності від 24.11.2010 року, яка посвідчена державним нотаріусом ОСОБА_1 державної нотаріальної контори ОСОБА_7, відповідно до якої ОСОБА_3 уповноважив ОСОБА_2 бути його представником в органах нотаріату, КПТІ «Інвентаризатор» при вирішенні питань, що стосуватимуться

експлуатації належної йому квартири та подавати від його імені заяви, одержувати необхідні довідки і документи, скрізь замість нього розписуватись, отримувати належні йому грошові суми, пенсію, вклади з належними відсотками та компенсаціями, вчиняти всі інші дії, пов’язані з цією довіреністю \а.с .11\;

- постанова про відмову у вчиненні нотаріальних дій від 17.12.2010 року , якою державним нотаріусом ОСОБА_7 відмовлено ОСОБА_2 у вчинення нотаріальної дії, а саме видачі дубліката свідоцтва про право на спадщину за заповітом, посвідченого ОСОБА_1 державною нотаріальною конторою Харківської області 20.02.1998 року за № 2-184 \а.с. 12\;

- виписка з історії хвороби ОСОБА_1 ЦРЛ від 17.12.2010 року на ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, в якій зазначено, що на даний час ОСОБА_3 проводиться стаціонарний курс відновлювальної терапії, через важкий стан самостійно пересуватися не може та через порушення ритму серця транспортування неможливе \а.с. 13\;

- виписка з історії хвороби ОСОБА_1 ЦРЛ на ОСОБА_3 в якій зазначено, що він оглянутий лікарем психіатром та завідуючим неврологічного відділення 23.11.2010 року, 14.12.20101 року та 27.12.2010 року на час огляду ОСОБА_3 може керувати своїми діями та вчинками, дієздатний.

- копія рішення виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради від 20.12.2010 року, яким ОСОБА_2 зареєстровано помічником ОСОБА_3 , який за станом здоров’я не може самостійно здійснювати свої права та виконувати обов’язки.

Свідок ОСОБА_8, в судовому засіданні пояснила, що вона працює лікарем психіатром в ОСОБА_1 ЦРЛ, вона як лікар спілкувалась з ОСОБА_3 під час його перебування на стаціонарному лікуванні у неврологічному відділенні ОСОБА_1 ЦРЛ. За станом свого здоров'я ОСОБА_3 може керувати своїми діями та вчинками, але потребує сторонньої допомоги та догляду, так як після інсульту в нього важкий стан, він не може самостійно рухатись, і його транспортування не можливе.

Таким чином зважаючи на ту обставину, що реалізувати своє право на самостійне отримання дублікату свідоцтва про право на спадщину за заповітом, посвідченого ОСОБА_1 державною нотаріальною конторою Харківської області 20 лютого 1998 року за № 2-184 у зв’язку з його втратою, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 не має можливості за станом здоров’я, суд вважає постанову нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальних дій від 17.12.2010 року , якою державним нотаріусом ОСОБА_7 відмовлено ОСОБА_2 у вчинення нотаріальної дії, а саме видачі дубліката свідоцтва про право на спадщину за заповітом, посвідченого ОСОБА_1 державною нотаріальною конторою Харківської області та такою, що порушує права власника нерухомого майна, передбачені ЦК України та Конституцією України на розпорядження своїм майном.

З метою поновлення порушеного права ОСОБА_3 на розпорядження своїм майном суд вважає за необхідне визнати за ОСОБА_2 право на отримання у ОСОБА_1 державній нотаріальній конторі Харківської області дубліката Свідоцтва про право на спадщину на ім’я ОСОБА_3, посвідченого ОСОБА_1 державною нотаріальною конторою Харківської області 20.02.1998 року за реєстраційним номером № 2-184 на підставі довіреності від 24.11.2010 року виданої на її ім’я ОСОБА_3.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. З, 4, 6, 8, 10, 11, 12, 16, 237, 238, 244, 316, 317, 319, 334, 391, 744, 745, 746, 748 ЦК України, ст. 21, 32, 41, 55 Конституції України, 3, 4, 57-60 ЦПК України суд ,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_2 задовольнити.

Визнати за ОСОБА_2 право на отримання у ОСОБА_1 державній нотаріальній конторі Харківської області дубліката Свідоцтва про право на спадщину на ім’я ОСОБА_3, посвідченого ОСОБА_1

державною нотаріальною конторою Харківської області 20.02.1998 року за реєстраційним номером № 2-184 на підставі довіреності від 24.11.2010 року виданої на її ім’я ОСОБА_3.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення в апеляційний суд Харківської області через Красноградський районний суд.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.


Суддя


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація