Судове рішення #6729981

копія                                                                                                                                                                                                                                                              





ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД  

справа № 2-а-13350/08/0470  

                категорія статобліку - 2.11.16  



ПОСТАНОВА  

Іменем України  


20  листопада  2009  року                                                                                   м. Дніпропетровськ


Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді     Олійника В.М.

суддів Барановського Р.А., Шлай А.В.

при секретарі     Халатур Р.В.

за участю:

позивачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом  ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинську, Державної податкової адміністрації України про зобов’язання  вчинити певні дії,-


ВСТАНОВИВ:  


01 грудня 2008 року від Заводського районного суду м. Дніпродзержинська до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла справа за позовом ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_7 до Державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинську, Державної податкової адміністрації України, з позовними вимогами, з урахуванням їх уточнень від 20.11.09 р., про:

 - визнання неправомірними дій Державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинську, у частині відмови здійснювати податковий облік позивачів, згідно ЗУ «Про Державній реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів» №1003-ХІV від 16.07.99 р. за раніше встановленими формами обліку без застосування індивідуального ідентифікаційного номеру, виключити індивідуальні ідентифікаційні номери та всю інформацію про позивачів з інформаційного фонду Державного реєстру та Державного реєстру, проставити в паспорті відмітку про право здійснювати будь-які платежі без індивідуального ідентифікаційного номеру;  

 -   зобов'язання утриматися від вчинення антиконституційних дій службовим особам ДПІ у м. Дніпродзержинську щодо: збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації;  

 -   зобов'язання ДПІ у м. Дніпродзержинську виключити з інформаційного фонду Державного реєстру відомості про індивідуальний ідентифікаційний номер і загальні відомості;  

 -  зобов'язання Державної податкової адміністрації України виключити індивідуальний ідентифікаційний номер та всю інформацію про позивачів з інформаційного фонду Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів та повідомити у встановлені терміни письмовою відповіддю про виключення всієї інформації з Держреєстру, включаючи прізвище, ім'я, по батькові, ідентифікаційний номері, все пов'язане з ними;  

 -   зобов'язання ДПІ у м. Дніпродзержинську зробити в паспорті позивачів на сторінці 7, або 8, або 9 відмітку наступного змісту: «Має право здійснювати будь-які платежі без індивідуального ідентифікаційного номера», завірити її підписом відповідальної особи і гербовою печаткою ДПІ у м. Дніпродзержинську і зберегти за позивачами раніше встановлену форму обліку платника податків та інших обов'язкових платежів без застосування індивідуального ідентифікаційного номера.  

 В обґрунтування позову зазначено, що позивачі звернулись до Державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинську з метою отримання штампу в паспорті, який надавав би можливість здійснення обліку позивача як платника податку без застосування ідентифікаційного номеру, однак, відповідач 1 вказані дії не вчинив.

 Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2009 року  роз’єднано адміністративну справу № 2-а-13350/08/0470 шляхом виділення зі справи в окреме провадження адміністративної справи за позовом ОСОБА_7 до Державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинську, Державної податкової адміністрації України.

 В судовому засіданні позивачі підтримали уточнені позовні вимоги та просили позов задовольнити.

Представник відповідача 1 - Державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинську звернувся до суду із клопотанням про розгляд справи без його участі. В письмових запереченнях представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на  Наказ ДПА України, МВС України від 19.10.2004 №602/1226, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 20.10.2004 за №1345/9944 ,  яким  затверджено Порядок внесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів.  На теперішній час це єдиний нормативно-правовий акт, яким визначено механізм щодо порядку заміни ідентифікаційних номерів іншими видами обліку.  Цим порядком запроваджено альтернативну форму обліку громадян України – платників податків та інших обов’язкових платежів, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера фізичної особи.

Представник відповідача 2 – Державної податкової адміністрації України в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце проведення якого належним чином повідомлений, що підтверджується матеріалами справи. В письмових запереченнях Державна податкова адміністрація України також просила відмовити у задоволенні позову, посилаючись на  Наказ ДПА України, МВС України від 19.10.2004 №602/1226, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 20.10.2004 за №1345/9944 ,  яким  затверджено Порядок внесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів.  

 Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши обставини справи, заслухавши пояснення позивачів, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.  

 ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_4, ОСОБА_2, ОСОБА_1,  ОСОБА_3  звернулись до начальника ДПІ у м. Дніпродзержинську із заявами довільної форми, в якій зазначили про відмову від ідентифікаційного номера та просили проставити відповідну відмітку в паспорті, зберегти раніше встановлену форму обліку, виключити з інформаційного фонду індивідуальний ідентифікаційний номер та загальні відомості про позивачів, знищити облікову картку форми №1ДР.  

 ДПІ у м. Дніпродзержинську у відповідь на вищевказані заяви направила на адресу позивачів листи за  №3725/Б/29 від 01.02.08 р., №3720/Б/29 від 01.02.08 р., №39398/Ш/29 від 15.11.07 р., №42529/В/29 від 12.12.07 р., №42527/В/29 від 12.12.07 р., №425/В/29 від 12.07 р.,  якими повідомила про те, що для задоволення заявлених вимог необхідно особисто надати до податкового органу перелічені в листі документи, роз'яснивши встановлений порядок проставлення відповідної відмітки у паспорті.  

 Судом встановлено, що позивачі до податкової інспекцій заяву встановленої форми не подавали.  

 Вирішуючи спір по суті, суд виходить із наступного.  

 З 01 січня 1996 року введено в дію Закон України  «Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів» від 22 грудня 1994 року № 320/94-ВР (далі - Закон №320/94-ВР) .  

 Відповідно до статті 1 Закону № 320/94-ВР, Державний реєстр фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів (далі - Державний реєстр) - це автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які зобов'язані сплачувати податки, збори, інші обов'язкові платежі до бюджетів та внески до державних цільових фондів у порядку і на умовах, що визначаються законодавчими актами України.  

 Для осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи, зберігаються раніше встановлені форми обліку платників податків та інших обов'язкових платежів. У паспортах зазначених осіб робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера.  

 Порядок реєстрації фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів визначений статтею 5 Закону № 320/94-ВР. Так, до Державного реєстру не вноситься інформація про осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи. Згідно частини 5 статті 5 вказаного Закону, підприємства, установи, організації всіх форм власності, включаючи установи Національного банку України, комерційні банки, інші фінансово-кредитні установи, фізичні особи-суб'єкти підприємницької діяльності, виконавчі комітети місцевих Рад народних депутатів, інші органи, уповноважені проводити державну реєстрацію (ліцензування) фізичних осіб-суб'єктів підприємницької та іншої діяльності, зобов'язані в місячний термін подавати до державних податкових інспекцій за місцем постійного проживання платників податків та інших обов'язкових платежів, а для осіб, які не мають постійного місця проживання в Україні, - за місцем отримання доходів або за місцезнаходженням іншого об'єкта оподаткування, відомості, передбачені частиною третьою цієї статті, для присвоєння ідентифікаційного номера фізичній особі.  

 На підставі відомостей, поданих підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності, включаючи Національний банк України та його установи, комерційні банки, інші фінансово-кредитні установи, та фізичними особами-суб'єктами підприємницької діяльності, виконавчими комітетами місцевих Рад народних депутатів, іншими органами, Головна державна податкова інспекція України надає фізичній особі-платнику податків та інших обов'язкових платежів ідентифікаційний номер і надсилає до державної податкової інспекції за місцем проживання фізичної особи або за місцем отримання доходів чи за місцезнаходженням об'єкта оподаткування картку з ідентифікаційним номером.  

 З 28.08.1999 року, з дати набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів» від 16 липня 1999 року №1003-XIV, правила частини п'ятої статті 5 Закону № 320/94-ВР не розповсюджувалось на осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомили про це відповідні державні органи.  

 Статтею 5 Закону № 320/94-ВР також встановлено, що зміни та уточнення щодо даних, занесених до Державного реєстру під час реєстрації, вносяться державними податковими інспекціями за місцем постійного проживання платників податків та інших обов'язкових платежів, а для осіб, які не мають постійного місця проживання в Україні, - за місцем отримання доходів або за місцезнаходженням іншого об'єкта оподаткування.  


 Наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства внутрішніх справ України від 19 жовтня 2004 р. № 602/1226, зареєстрованим  в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2004 р. за № 1345/9944 затверджений «Порядок унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів» (далі - Порядок № 602/1226).  

 Згідно пунктів 1.3.-1.5. Порядку № 602/1226:  

- громадяни України, які відмовились від прийняття ідентифікаційного номера, обліковуються як платники податків та інших обов'язкових платежів за серією та номером паспорта;  

- особа, яка через свої релігійні або інші переконання відмовляється від прийняття ідентифікаційного номера, у разі відсутності в неї ідентифікаційного номера повідомляє у формі заяви орган державної податкової служби за своїм місцем реєстрації. Форму заяви наведено в додатку 1 до Порядку;  

- особа, яка через свої релігійні або інші переконання відмовляється від ідентифікаційного номера, у разі наявності в неї ідентифікаційного номера повідомляє у формі заяви орган державної податкової служби за своїм місцем реєстрації. Форму заяви наведено в додатку 2 до Порядку.  

 На підставі наказу Державної податкової адміністрації України, Міністерства внутрішніх справ України від 6 липня 2006 року № 386/663, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2006 р. за № 927/12801 «Про затвердження Змін до Порядку унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів»  Порядок № 602/1226 доповнено розділом 6, яким визначено дії посадових осіб органу державної податкової служби після надходження повідомлення від органу внутрішніх справ щодо унесення відмітки до паспорта громадянина. Так, після надходження відривного корінця до форми № В3 від органу внутрішніх справ щодо внесення відмітки до паспорта громадянина посадова особа органу державної податкової служби протягом двох тижнів учиняє відповідні дії щодо внесення змін до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів.  

      З системного аналізу вказаних норм виходить, що для реалізації права на облік позивачів як платників податків без застосування ідентифікаційного номера, позивачі мають додержатись встановленої процедури унесення відмітки до паспорта громадянина.  

      З огляду на викладене, суд не вбачає протиправних дії податкової інспекції, оскільки фактично позивачам не відмовлялось в здійснення податкового обліку за раніше встановленими формами обліку, та податковим органом при здійсненні дій в межах установленого Порядку №602/1226 не допущено дій, порушуючих права позивачів на конфіденційну інформацію.    

      З цих же підстав суд не вважає обґрунтованими вимоги про зобов'язання податкової інспекції проставити відповідну відмітку у паспорті позивачів, оскільки таку відмітку проставляє відповідальна особа органу внутрішніх справ.      

 У зв'язку із тим, що для внесення відповідної відмітки у паспорт, що передує виключенню інформації з Державного реєстру відомостей про ідентифікаційний номер, позивачі не здійснили передбачених установленим порядком дій, суд не знаходить підстав для задоволення позову в частині зобов'язання податкової інспекції виключити з відповідного реєстру відомості про такий номер позивачів та інші загальні відомості.  

      Суд також не вбачає підстав для задоволення позовної вимоги про зобов'язання Державної податкової адміністрації України виключити індивідуальний ідентифікаційний номер та всю інформацію про позивачів з інформаційного фонду, оскільки виключення відповідної інформації відбувається у відповідних межах та у разі додержання позивачами встановленого порядку відмови від ідентифікаційного номеру.    

Таким чином, проаналізувавши діюче законодавство, оцінивши докази, наявні в матеріалах справи, суд приходить до висновку, що  належні докази правомірності дій відповідачів ними надані, останні діяли  у межах та у спосіб, що передбачено Конституцією,  законами України та підзаконними нормативно - правовими актами. Спільним наказом Державної податкової адміністрації України та Міністерства внутрішніх справ від 19.10.2004 р. № 602/1226 «Про затвердження Порядку унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів», чітко врегульований механізм реалізації внесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера.

У зв’язку з цим суд не вбачає законних підстав для задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 112, 122, 136, 162  КАС України ,   суд, -


ПОСТАНОВИВ:  


У задоволенні позову ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинську, Державної податкової адміністрації України, про зобов’язання вчинити певні дії відмовити повністю.  

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови складений 25 листопада 2009 року.




Головуючий суддя:                                                                            В.М. Олійник


Судді:                                                                                                  А.В. Шлай


Р.А. Барановський

З оригіналом згідно.  

Суддя Олійник В.М.  




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація