__________________ Справа № 2-19/2007р.
РІШЕННЯ
іменем України
13 лютого 2007 року Кролевецький районний суд Сумської області
в складі: головуючого судді Ольховик А.І, при секретарі Малик Г.М., та адвоката ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кролевець справу за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 до відкритого акціонерного товариства " Кролевецький хлібозавод " про визнання проведення загальних зборів акціонерів ВАТ " Кролевецький хлібозавод" 1 листопада 2006 року незаконним та визнання прийнятих на зборах рішень недійсними, треті особи - ТОВ "Національна реєстраційна компанія", ОСОБА_6,-
встановив:
позивачі звернулись до суду з позовом, в якому просять визнати незаконним проведення загальних зборів акціонерів ВАТ " Кролевецький хлібозавод" 1 листопада 2006 року в м.Суми і недійсними рішення, прийняті на цих зборах. Свої вимоги вони мотивують тим, що 21 листопада 2006 року від заступника начальника ДВС Сумської області, який приїхав виконувати ухвалу Ковпаківського районного суду м. Суми про забезпечення позову ОСОБА_7 про усунення перешкод у виконанні посадових обов'язків та зобов'язання вчинити певні дії, стало відомо, що 1 листопада 2006 року в м. Суми відбулися загальні збори акціонерів ВАТ " Кролевецький хлібозавод " і на них прийняті слідуючі рішення:
1 .Затверджено Статут в новій редакції.
2.Внесені зміни до положення " Про наглядову Раду".
3. Внесені зміни до положення "Про правління".
4. Затверджено положення "Про ревізора".
5. Відкликана Спостережна рада товариства і обрана Наглядова Рада.
6. Обраний головою правління ОСОБА_7, заступником ОСОБА_8
7. Обраний ревізором товариства ОСОБА_9
Позивачі вважають, що збори проведені незаконно і рішення прийняті на них є недійсними за таких підстав.
ВАТ "Кролевецький хлібозавод" знаходиться за адресою: м. Кролевець Сумської області, вул. Роменця,3 і загальні збори акціонерів повинні проводитись за місцезнаходженням підприємтва відповідно до вимог ст. 43 ч.І ЗУ " Про господарські товариства".
Ухвалами Ковпаківського районного суду Сумської області від 31.01.2006 року та від 24.02.2006року на забезпечення позову ОСОБА_6 до ТОВ "Агроконтракт", ТОВ " Національна реєстраційна компанія" про витребування майна з чужого незаконного володіння та зобов'язання вчинити дії заборонено будь - яким особам проводити збори акціонерів товариства і ці ухвали діяли станом на 1.11.2006 року. Рішення вказаних зборів прийнято відкликати голову та членів правління ВАТ "Кролевецький хлібозавод". З цього рішення незрозуміло кого з голів правління відкликати - ОСОБА_2 чи ОСОБА_10, який був обраний загальними зборами 15.03.2006 року, законність яких оспорювалась в Кролевецькому районному суді, яким 25.10.2006 року прийнято рішення про визнання вказаних зборів незаконними і прийнятих на них рішень недійсними, яке станом на 1.11.2006 року не набрало законної сили.
ТОВ "Національна реєстраційна компанія" не мала права скликати та проводити ні чергові, ні позачергові загальні збори акціонерів підприємтсва, так як ВАТ " Кролевецький хлібозавод" листом №3 від 22.02.2006 року розірвало договір з ТОВ " НРК" на ведення реєстру акціонерів товариства в односторонньому порядку з 10.03.2006 року у зв'язку з численними грубими порушеннями з оборутками акцій підприємства. Постановою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 31.05.2006 року анульовано ліцензію НОМЕР_1 на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів -діяльності щодо ведення реєстру власників іменних паперів ТОВ " НРК ", виданої 05.03.2005 року і вказана постанова рішенням ДК ЦП та ФР від 20.07.2006 року № 567 залишена без змін. Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 29.08.2006 р. № 785 реєстратором ВАТ " Кролевецький хлібозавод " призначено АБ " Брокбізнесбанк" і ним з товариством укладений договір на ведення реєстру власників іменних цінних паперів НОМЕР_2 26 вересня 2004 року, тобто ТОВ "НРК" не мала права на здійснення діяльності, так як позбавлена ліцензії і не була станом на 1.11.2006 року належним реєстратом і з нею договір на скликання зборів і реєстрацію акціонерів товариства не укладався.
Крім того до правління товариства не надходила вимога від акціонерів з 10% акцій про скликання позачергових зборів. Відповідно до реєстру власників іменних цінних паперів наданого реєстроутримувачем АБ " Брокбезнесбанк " станом на 1.10.2006 року вбачається, що акціонерами товариства є ОСОБА_11, який має 8,88 % акцій, ОСОБА_6, який має 50.45 % акцій, а ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14 і ОСОБА_15 взагалі не є акціонерами товариства, тобто не мали достатньої кількості акцій - 10% для вимоги про скликання позачергових зборів і не мали кворуму на зборах - більше 60% акцій, так як головний держатель акцій ОСОБА_6 не був присутнім на зборах і ніхто з акціонерів товариства не був повідомлений про час і місце зборів і не був присутнім, крім ОСОБА_11 на вказаних зборах. Незаконним проведенням зборів 1.11.2006 року грубо порушені права позивачів, як акціонерів так як вони були позбавлені права участі на зборах, ознайомлення з матеріалами по проведенню зборів і з кандидатами, що могли бути обрані в органи управління товариства. Тому позивачі з метою захисту їх прав, як акціонерів на підстві зазначеного просять суд визнати проведення загальних зборів ВАТ "Кролевецький хлібозавод " незаконним і прийняті на них рішення недійсними.
В судовому засіданні ОСОБА_2 як позивач і представник інтересів позивачів ОСОБА_3, ОСОБА_4,ОСОБА_5 доводи і вимоги позовної заяви підтримав, представники відповідача ОСОБА_21 і ОСОБА_1 не заперечували проти задоволення позову, представник третьої особи - ОСОБА_6, ОСОБА_22 підтримав позовні вимоги позивачів, надавши суду пояснення ОСОБА_6, з яких вбачається, що він є власником контрольного пакету акцій ВАТ "Кролевецький хлібозавод " -50,44%, яке підтверджено рішенням Вищого господарського суду України від 6.04.2006 року по справі № 4/49 та рішенням Ковпаківського районного суду м.Суми від 21.09.2005 року. Запрошення і повідомлення на загальні збори акціонерів ВАТ "Кролевецький хлібозавод " він не отримував, нічого про проведення зборів не знав, присутнім на них не був, нікому довіреності на участь у зборах не давав, а без його участі неможливо набрати більш 60% голосів, необхідних для кворуму, передбаченому ЗУ "Про господарські товариства", а тому вказані збори не можуть бути визнані легітимними. В своїх поясненнях ОСОБА_6 просить суд задовольнити позовні вимоги позивачів.
Представники третьої особи - ТОВ "Національна реєстраційна компанія" в судове засідання не з'явились, будучи належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи.
Суд, заслухавши пояснення сторін, представника третьої особи - ОСОБА_6, допитавши свідків ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20 дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що за адресою - М.Кролевець Сумської області вул.Роменця,3 знаходиться ВАТ "Кролевецький хлібозавод", який здійснює свою діяльність у відповідності зі Статутом, затвердженим загальними зборами акціонерів від 7 травня 2003 року і зареєстрованим розпорядженням голови Кролевецької райдержадміністрації від 27 червня 2003 року № 313 (а.с.184 - 202) Пунктом 13.1 Статуту передбачено повноваження загальних зборів акціонерів, порядок їх скликання і проведення. Передбачено, що рішення загальних зборів акціонерів визнається дійсним, якщо у їх роботі приймають участь акціонери або їх уповноважені особи, що володіють у сукупності більш ніж 60% голосів, а при відсутності необхідного кворуму загальні збори переносяться на пізніші строки, але не довше ніж на два місяці. Кожен акціонер має право бути присутнім на зборах, приймати участь в обговоренні питань порядку денного та голосувати особисто або через уповноважених осіб, що діють на підставі доручення.
Позачергові загальні збори скликаються в разі неплатоспроможності товариства, для вирішення термінових питань, що виходять за межі компетенції відповідних органів управління та в інших випадках, якщо цього вимагають інтереси товариства, а також збираються правлінням AT за письмовою вимогою Спостережної Ради. Рішення про проведення зборів з визначенням порядку денного повинно бути прийняте правлінням не пізніше 10 днів після надходження вимоги і про проведення зборів акціонери повідомляються персонально і загальне повідомлення робиться відповідно до чинного законодавства.
Ст. 41 Закону України " Про господарські товариства " встановлює, що загальні збори акціонерів вважаються правомочними, якщо в них беруть участь акціонери, що мають відповідно до статуту товариства понад 60 % голосів.
Реєстрація акціонерів - власників акцій на пред'яника здійснюється на підставі пред'явлення ними цих акцій ( сертифікатів акцій) або виписок з рахунку у цінних паперах. Право участі у загальних зборах акціонерів мають особи, які є власниками акцій на день проведення загальних зборів.
Ст.43 зазначеного Закону передбачає, що акціонери про проведення загальних зборів повідомляються передбаченим статутом способом і загальне повідомлення друкується в місцевій пресі за місцезнаходженням акціонерного товариства і в одному із офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України чи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку із зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного не менш як за 45 днів до скликання загальних зборів. Загальні збори проводяться на території України, як правило, за місцезнаходженням акціонерного товариства.
Ст.45 ЗУ "Про господарські товариства" передбачений порядок скликання позачергових зборів акціонерів і встановлено, що акціонери, які володіють у сукупності більш як 10 % голосів, мають право вимагати скликання позачергових зборів у будь - який час і з будь - якого приводу. Якщо протягом 20 днів правління не виконало зазначеної вимоги, вони мають право самі скликати збори відповідно до вимог частини першої ст. 43 цього Закону.
Принципом корпоративного управління, прийнятими на засіданні Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 11 грудня 2003 року - протокол № 571 передбачені п.2 права акціонерів.
Судом встановлено, що ВАТ "Кролевецький хлібозавод" в односторонньому порядку розірвав договір № 30/2003 від 30 червня 2003 року з ТОВ "Національна реєстраційна компанія", яка вела реєстр власників іменних цінних паперів товариства відповідно п.8.2 вказаного договору (а.с.20, 37 - 39). Постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 31.05.06р. № 332 ТОВ "НРК", ліцензію на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів - діяльності щодо ведення реєстру власників іменних цінних паперів НОМЕР_1 , видану Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку анульовано і дана постанова рішенням ДКЦП та ФР від 20.07.2006 р. № 567 залишена без змін (а.с.34 - 35).
Рішенням ДКЦП та ФР від 29.08.2006 року № 785 реєстратором ВАТ " Кролевецький хлібозавод " призначено АБ " Брокбізнесбанк" (а.с.34 - 35 ), з яким товариством 26 вересня 2006 року укладено договір на ведення реєстру власників іменних цінних паперів НОМЕР_2 (а.с. 22 - 26).
Відповідно до реєєстру власників іменних цінних паперів станом на 01.10.2006 р. і 01.11.2006 року ( а.с. 27 - 32, 53 - 58) власниками акцій товариства є одна юридична особа -ТОВ "Київський фондовий центр, якій належить 7191 акцій, або 1,99 % та 81 фізична особа, в тому числі ОСОБА_11, якому належить 32048 акцій або 8,88 % та ОСОБА_6, якому належить 181980 акцій або 50,45 %, що підтверджено постановою Вищого господарського суду України від 6.04.2006 р. (а.с.156 - 161) та рішенням Ковпаківського районного суду м.Суми від 21 вересня 2005 року, залишеного без змін апеляційним судом Сумської області (а.с.162-170).
Із документів, наданих суду ТОВ "Національна реєстраційна компанія " встановлено, за реєстром власників іменних цінних паперів на 01.11.2006 року - реєстратор ТОВ "НРК " власниками акцій є 2 юридичні особи - ТОВ " Київський фондовий центр " -7191 акція або 1,99 % та ТОВ " Агроконтракт " 380 акцій або 0,105 % та 79 фізичних осіб, з яких ОСОБА_14 має 90800 акцій або 25,17 % та ОСОБА_15 має аналогічну кількість. За вказаним реєстром серед власників акцій нема ОСОБА_6, право власності на акції якого підтверджено судовими рішеннями.
ТОВ "НРК" організовує свою діяльність відповідно до ліцензії НОМЕР_1 (а.с.130) якої вона позбавлена рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, а з ВАТ " Кролевецький хлібозавод" за договором № 20/2003 від 30 червня 2003 року, який з нею розірваний і на час 1.11.2006 року належним реєстратором товариства є АБ " Брокбезнесбанк".
Також встановлено, що від ОСОБА_11 - акціонера товариства - 8,88 % та ОСОБА_15, який за реєстром належного реєстратора не є власником акцій, складена вимога до правління ВАТ про проведення позачергових зборів, яку як вбачеється із пояснень ОСОБА_2 правління не отримувало. Вказані вище особи 8 вересня 2006 року укладають договір про надання послуг з ТОВ " НРК" на проведення загальних зборів ВАТ 1.11.2006 року про що розміщена об'ява 16.08.06 р. в газеті "Сумщина " (а.с.139) та Бюлетні - цінні папери України - 13.09.2006 року ( а.с.140) і як вбачається із показів в суд ОСОБА_2 -позивача і свідків без особистого оповіщення акціонерів ВАТ.
1 листопада 2006 року ТОВ "НРК" в м.Суми проводить позачергові загальні збори акціонерів ВАТ "Кролеівецький хлібозавод", на яких, як вбачається із протоколу реєстраційної комісії присутні 4 акціонери - фізичні особи, які володіють 217 648 шт. акцій або 60,3% (а.с.137) і зборами прийняті рішення про внесення змін та доповнень до Статуту Товариства до положення "Про спостережну Раду ", "Про правління ВАТ ," Про ревізійну комісію, відкликано та обрані нові голова та члени спостережної ради, голова та члени правління (а.с.77-78)
Суд вважає проведення загальних позачергових зборів акціонерів ВАТ " Кролевецькийхлібозавод" 1.11.2006 року незаконним і прийняті на них рішення недійсними, так я при їх проведенні було грубо порушено порядок скликання та проведення зборів, передбаченого законом та внутрішніми документами товариства, а саме: вимога про скликання зборів виходила від осіб, з яких тільки один- ОСОБА_11 є власником акцій-8.88%, але не менше 10%, збори скликались і проводились ТОВ " НРК" яка не має права на діяльність по веденню реєстрів і позбавлена ліцензії, а також не є належним реєстратором ВАТ " Кролевецькийхлібозавод", на зборах не могло бути кворуму - більше 60%, так як основний власник акцій ОСОБА_6-50.45% не був присутнім на зборах, збори відбувались в м. Суми, а не за місцезнаходженням товариства, ніхто із допитаних в суді акціонерів не отримував повідомлення про проведення зборів.
Суд вважає, що прийнятими рішеннями некомпетентними загальними зборами акціонерів ВАТ "Кролевецький хлібозавод" 1 листопада 2006 року порушені права та охоронювані законом інтереси позивачів по справі, які є власниками акцій ВАТ "Кролевецький хлібозавод", грубо порушені вимоги Закону України " Про господарські товариства та вимоги ст. 159 ЦК України.
Відповідно до Закону України " Про господарські товариства", ст.159 ЦК України, керуючись ст.ст. 10,11,209,212,214 - 215 ЦПК України
ВИРІШИВ:
позов задовольнити.
Визнати незаконним проведення 1 листопада 2006 року в м.Суми загальних зборів акціонерів ВАТ " Кролевецький хлібозавод".
Визнати недійсними рішення загальних зборів акціонерів ВАТ " Кролевецький хлібозавод " 1 листопада 2006 року, за якими :
- затверджено Статут ВАТ " Кролевецький хлібозавод " в новій редакції.
Зобов'язано голову правління зареєєсрувати статут в новій редакції в державних органах в терміни, визначені чинним законодавством та статутом товариства;
-внесені зміни до положення " Про наглядову Раду товариства " та затверджено в новій редакції;
-внесені зміни до положення " Про правління " товариства та затверджено в нові й редакції;
-затверджено положення " Про ревізора";
-відкликано Спостережну Раду товариства в повному складі та обрано Наглядову Раду в кількості 3 осіб: головою - ОСОБА_11, членами - ОСОБА_12, ОСОБА_14.
- відкликано голову та членів правління ВАТ " Кролевецький хлібозаво " в повному
складі. Обран головою правління ОСОБА_7, заступником ОСОБА_8. Запропоновано ОСОБА_7 сформувати склад правління у відповідності зі
статутом товариства і погодити його з Наглядовою радою, якій доручено затвердити склад
правління на своєму засіданні;
-відкликано ревізійну комісію в повному складі та обрано ревізором товариства ОСОБА_15.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного господарського суду через Кролевецький районний суд шляхом подачі в 10-й строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч.4 ст. 295 ЦПК України.