Рівненський міський суд Рівненської області
м. Рівне, вул. Шкільна, 1, 33028, (0362)26-59-17
___________________________________________________________________________________
справа №2а-410/10
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 квітня 2010 року
м. Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області, в особі судді Мельника О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Рівне про визнання дій протиправними та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
У позовній заяві вказується, що позивач отримує пенсію за віком та звернулась до відповідача із письмовою заявою про перерахунок її пенсії з урахуванням середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком. На свою заяву, отримав письмову відповідь, в якій зазначено, що рішення щодо відновлення дії ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» на виконання рішення Конституційного суду України не приймались, тому перерахунок пенсії здійснювався відповідно до постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 виходячи із показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2007 рік - 1197,91 грн. З позицією відповідача не погоджується, а його рішення вважає таким, що суперечить Конституції України, рішенню КСУ № 10-рп/2008 та просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України у місті Рівному протиправними та зобов’язати відповідача здійснити зробити перерахунок пенсії за 2008 рік із 01.03.2009 року та виплатити 6356,00 грн. заборгованості пенсійних виплат.
Сторони у судове засідання не з’явились, позивач подала клопотання про розгляд справи без її участі в порядку письмового провадження.
Відповідач надав суду письмові заперечення, в яких також просив розглянути справу у порядку письмового провадження, а також вказав, що діяв в межах повноважень, наданих йому законами України та підзаконними нормативно-правовими актами. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.
З’ясувавши правові позиції сторін, повно і всебічно дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов підлягає до задоволення частково.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Судом встановлено, що позивач знаходиться на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в м. Рівне, отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та їй була призначена пенсія за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням, серії ААБ № 287283.
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІУ в редакції від 27.04.2007 року заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз + Кз + Кз +... + Кз); К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
03 березня 2009 року позивач звернулась до відповідача із письмовою заявою, в якій просила провести перерахунок її пенсії з урахуванням середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком, на підставі чого з 01 березня 2009 року їй проведено перерахунок пенсії згідно ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням заробітку та напрацьованого стажу роботи після призначення пенсії із врахуванням показників заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2007 рік.
Таким чином, згідно відповіді начальника Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне № 76/14 від 03.11.2009 року, позивачу відмовлено у перерахунку його пенсії із застосуванням показника заробітної плати за 2008 рік та зазначено, що перерахунок її пенсії було здійснено відповідно до п. З п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Вказано також, що рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось. З огляду на це, позивачу відповідачем перераховано пенсію із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове держане пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за 2007 рік у розмірі 1197,91 грн.
Вказана відмова відповідача не може вважатися правомірною, оскільки пункт 10 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік і внесення змін у деякі законодавчі акти України» від 28.12.2007 року внесені зміни в ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІУ, за якими було передбачено проведення перерахунку пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення із застосуванням показника середньої заробітної плати на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує перерахунку пенсії, що визначався згідно ст. 40 Закону, визнані неконституційними.
Статтею 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їхні окремі положення, визнанні неконституційними, втрачають чинність від дня їх постанови Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, з 22 травня 2008 року ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» продовжує діяти у попередній редакції без врахування змін, внесених Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік і внесення змін у деякі законодавчі акти України» від 28.12.2007 року, за якою визначено, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якого була призначена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 даного Закону.
Також, суд вважає, що дії відповідача в частині врахування для перерахунку пенсії позивачу в 2009 році показника середньої заробітної плати на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік у розмірі 1197,91 грн. є неправомірними, оскільки після прийняття Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року ст. ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення зазначеного показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій діють у попередній редакції Закону від 27.04.2007 року, де вказано, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії.
Як встановлено судом, позивач звернувся за перерахунком пенсії 03.03.2009 року, тобто календарний рік, що передує року звернення за перерахунком його пенсії - 2008 рік.
Крім того, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд вважає, що при вирішенні даного спору слід застосовувати правила ст.ст.40,42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».), суд вважає необгрунтованими, оскільки дана постанова є підзаконним нормативним актом, а відповідно до ст. 8 Конституції України, Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» має вищу юридичну силу відносно вказаної постанови і згідно ст. 91, ч. 1 ст. 117 Конституції України є обов’язковим до виконання на території України.
На підставі викладеного, суд прийшов до висновку про зобов’язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2008 рік, починаючи відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з 01 березня 2009 року, оскільки заява позивача про перерахунок пенсії була надана відповідачу 03 березня 2009 року.
Однак, у позовній заяві позивач просить стягнути з відповідача на її користь заборгованість пенсійних виплат за березень-листопад 2009 року в розмір 6356,00 грн.
Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно- іфавових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих -овноважень.
У відповідності до зазначеної норми Закону, забезпечуючи захист порушених прав позивача, враховуючи, що згідно вище вказаного законодавства, перерахунок допомоги належить до обов’язків компетентних орган Пенсійного фонду України, суд дійшов висновку, про необхідність зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне самостійно здійснити перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, за календарний 2008 рік, що передує року зверненню за перерахунком пенсії.
Щодо позовної вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості, що буде накопичуватись з дня подання позову до суду, то вказана вимога не підлягає до задоволення, оскільки звернення до суду зумовлене наявністю вже порушених прав, свобод чи інтересів, на захист яких звертається особа, у зв'язку з чим визнання будь-якого права на майбутнє є безпідставним та необгрунтованим. З огляду на викладене, позовні вимоги в цій частині не обгрунтовані та задоволенню не підлягають.
Судові витрати по справі слід присудити позивачу з місцевого бюджету у відповідності до вимог частини 3 статті 94 КАС України, відповідно до задоволених вимог.
На підставі ст.ст. 8, 19, 52, 91, 117, 152 Конституції України, ст.ст. 40, 42, 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, керуючись ст. ст. 10, 11, 71,158-163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Рівне про визнання дій незаконними, зобов’язання провести перерахунок пенсії та стягнення пенсійних виплат - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за календарний 2008 рік.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2009 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, за календарний 2008 рік, що передує року зверненню за перерахунком пенсії.
У решті позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Стягнути з місцевого бюджету м. Рівне 3,40 грн. (три гривні сорок копійок) судового збору.
На постанову може бути подано апеляцію до апеляційного суду Рівненської області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка повинна бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення суду.
Суддя