Справа № 1 - 91
2009р.
В И Р О К
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 жовтня 2009 року Рокитнівський районний суд Рівненської області в складі: головуючого судді Денисюк М.В., при секретарі судового засідання Колодич Ю.В., за участю прокурора Балик І.М., захисника підсудного адвоката ОСОБА_1, законного представника підсудного ОСОБА_2, потерпілих ОСОБА_3, ОСОБА_4 розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Рокитне кримінальну справу по обвинуваченню ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця та жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, українця, громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_3, не працюючого, потерпілого від Чорнобильської катастрофи, раніше не судимого, у вчиненні злочину передбаченого ч.2 ст.121 КК України,
в с т а н о в и в :
9 лютого 2009 року біля 2 години 30 хвилин в с.Борове Рокитнівського району Рівненської області ОСОБА_5, перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, на грунті особистих неприязних стосунків, умисно, наніс більше 10 ударів руками та ногами в область голови та тулуба ОСОБА_6 та зачепивши його металевою петлею за шию, а потім за ногу, волочив конем по полю біля півгодини, залишив на полі, де від отриманих ушкоджень біля 5 години ОСОБА_6 помер.
Підсудний ОСОБА_5 винним себе визнав повністю і показав, що неодноразово була розмова з ОСОБА_6, щоб він не приходив до них, але він на це не реагував . Вночі 9 лютого 2009 року біля 2 години прийшов додому, перед цим вживав спиртне. В будинку на ліжку з матір'ю спав ОСОБА_6, був повністю голий, без одягу. Розбудив ОСОБА_6, запропонував вийти на вулицю. Він вийшов, не вдягався і не взувався. Вдарив його в лице, він впав, бив ногами, взутими в черевики з товстою підошвою, по голові та тулубі, опору він не чинив, нічого не казав, не захищався, тільки ойкав. Вирішив, що необхідно провчити ОСОБА_6, вивів кобилу з хліва, чекером зачепив ОСОБА_6, за шию, а потім за ногу, тягав по полю біля 30 хвилин, відчепив ОСОБА_6 на полі біля церкви, він намагався встати і щось сказати, був ще живий. Сказав йому, щоб ішов додому. Сам пішов додому, швидку не викликав, нікому про те, що на полі залишився ОСОБА_6 нікому не говорив. Вранці мати спитала, чому так сильно побив ОСОБА_6, нічого не відповів, пішов спати на сіновал . Ввечері написав явку з повинною.
Щиро розкаюється у вчиненому.
Крім визнання вини підсудним його вина у вчиненні злочину підтверджується показами потерпілих, свідків, іншими доказами по справі.
Потерпіла ОСОБА_3 дала показання, що її син ОСОБА_6 проживав з сім'єю в Полтавській області. Приїхав в середині січня 2009 року. Від односельчан дізналася, що він ходить до ОСОБА_7, матері підсудного. Але коли про це його питала, він заперечував. Чи був конфлікт у сина з підсудним не знає. Підсудний вдень 8 лютого 2009 року був в них вдома, разом із сином пішли в центр села . Син більше додому не повернувся, вранці їй зателефонували, що син мертвий. Претензій матеріального характеру до підсудного не має, цивільний позов заявляти не буде.
Потерпіла ОСОБА_4 дала показання, що її чоловік ОСОБА_6 в грудні 2008 та січні 2009 року їздив в с.Борове, знала що він ходить до ОСОБА_7 9 лютого 2009 року їй повідомили, що чоловік помер. Претензій до підсудного матеріального характеру немає, цивільний позов заявляти не буде.
Свідок ОСОБА_8 дав показання, що біля 4 години 30 хвилин він ішов на роботу, побачив, що на полі лежить людина, впізнати було неможливо, лице було побите, чоловік був голий в грязі, стогнав. Покликав ОСОБА_7, яка впізнала, що це був ОСОБА_6
Свідок ОСОБА_9 дав показання, що біля 4 години 30 хвилин до нього прийшла ОСОБА_7 за порадою, що їй робити, так як її син дуже побив через ревнощі ОСОБА_6.
Свідок ОСОБА_10 дав показання, що підсудний був проти відносин померлого з матір'ю. 9 лютого 2009 року біля 5 години йому повідомили, що на полі лежить його брат. На місці події побачив побитого голого брата, який був мертвий.
Свідок ОСОБА_11 дала показання, що підсудний коли батьки розлучилися із-за зловживання батьком спиртного, взяв всю чоловічу роботу в сім'ї на себе. Заробляв гроші, орав огород, возив і рубав дрова, допомагав матері. По характеру завжди спокійний, ніколи не бачила його в стані сп'яніння.
Свідок ОСОБА_12 дала показання, що коли, батько підсудного жив із сім'єю, зловживав спиртним, часто бив підсудного. Але останнім часом батько проживає окремо, відносини між батьком і сином нормальні.
Згідно висновку експерта №21 від 9 лютого 2009 року в ході проведення судово-медичної експертизи трупа гр-на ОСОБА_6 були виявлені такі травматичні зміни: закрита черепно-мозкова травма з забоєм головного мозку та крововиливами під тверду та м'яку мозкові оболонки; крововиливи в м'які тканини голови із внутрішньої поверхні; крововиливи в білкові оболонки очей суцільного характеру темно-червого кольору; закриті переломи кісток носа; поверхневі рани обличчя справа; крововилив в слизову оболонку верхньої губи; крововиливи і рани на внутрішній поверхні нижньої губи; закрита травма грудей – переломи 4, 5 та 6-го правих ребер; садна шиї; садна спини більше справа, з поширенням на праву сідницю і верхню третину зовнішньої поверхні правого стегна; в ділянці середньої третини зовнішньої поверхні лівого плеча; верхній третині лівого передпліччя по задній його поверхні; в серединій третині правого плеча по зовнішньо-боковій поверхні; в правій половині грудної клітки від рівня п'ятого міжребір'я і до рівня правої реберної дуги по середньо-ключній та задньо-аксілярній лініях; по зовнішній поверхні правого стегна; на лівій сідниці з її нижнього квадранту з поширенням на зовнішню частину проекції кульшового та на зовнішню і задню поверхні лівого стегна; по передньо-внутрішній поверхні лівого коліна; на передньо-зовнішній поверхні верхньої та середньої третин лівої гомілки.
Загалом ушкодження виникли щонайменше від 15-ти травмуючих дій.
Вид тілесних ушкоджень (рани, крововиливи, переломи) в ділянці голови, обличчя, передньої поверхні грудної клітки вказують на дію тупих предметів, без відображення індивідуальних особливостей травмуючої поверхні (форма, розмір, рельєф поверхні). Чисельність ушкоджень, їх розміри, локалізація та розташування на різних ділянках тіла, вказує на неодноразову дію тупого предмета з обмеженою травмуючою поверхнею, що властиво для побиття. Тілесні ушкодження в вигляді багаточисельних саден тулуба, верхніх і нижніх кінцівок виникли від ковзної дії тупих предметів.
Тілесні ушкодження ділянки голови (рани, переломи кісток носа, крововилив у м'які тканини голови), є слідами неодноразового прикладання сили, що обумовила черепно-мозкову травму (крововиливи під оболонки головного мозку), тому вони за цих умов не можуть розглядатися окремо. Кожний удар в ділянку голови, незалежно від того, чим він наносився (рукою чи ногою), посилював дію попереднього, призводив до відновлення внутрішньочерепної кровотечі, травматизації головного мозку та створював реальну небезпеку для життя, тому за ознакою небезпеки для життя в момент спричинення, вказані вище тілесні ушкодження ділянки голови, стосовно живих осіб, відносяться до категорії тяжких тілесних ушкоджень.
Переломи ребер за ознакою тривалого розладу здоров'я, стосовно живих осіб, відносяться до тілесних ушкоджень середньої тяжкості.
Інші ушкодження (садна кінцівок, тулуба, крововиливи), стосовно живих осіб, кваліфікуються як легкі тілесні ушкодження.
Смерть гр-на ОСОБА_6 настала від закритої черепно-мозкової травми з забоєм головного мозку та крововиливами під тверду та м'яку мозкові оболонки, котра ускладнилась набрякомта стисненням останнього.
Цей висновок, стосовно причини смерті, підтверджуєтьяс: виявленням вказаних пошкоджень головного мозку та його оболонок, вираженим набряком головного мозку, а також даними мікроскопічного дослідження шматочків внутрішніх органів (крововиливи в головний мозок, під м'яку та тверду мозкові оболонки, набряк-набубнявіння головного мозку).
Таким чином між спричиненням потерпілому черепно-мозкової травми та настанням його смерті існує прямий причинно-наслідковий зв'язок.
Садна задньої та задньо-бокової поверхні шиї, зважаючи на їх розташування, форму, вираженість, цілком могла виникнути в результаті тиснення тупого предмета, що зазвичай відбувається при накладанні петлі. Властивості взаєморозташування частин цього садна вказує, що така петля могла складатися з елементів ланок ланцюга.
Незадовго до настання смерті гр-на ОСОБА_6 у значній кількості вживав алкогольні напої, що підтверджується наявністю запаху алкоголю від порожнин та внутрішніх органів, а також виявленням при судово-токсикологічному дослідженні у крові з його трупа етилового спирту в кількості 2,02%о (проміллє). Така його кількість в крові стосовно живих осіб, може відповідати стану середнього ступеня алкогольного сп'яніння.
(а.с. 131-133 т.1)
Згідно акта стаціонарної комплексної судової психолого-психіатричної експертизи №56 від 18 березня 2009 року ОСОБА_5 В даний час будь-яким психічним захворюванням не страждає, може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. В період інкримінованих йому дій він хронічним психічним захворюванням, недоумством, тимчасовим розладом психічної діяльності чи іншим хворобливим станом психіки також не страждав, міг усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. Застосування примусових заходів медичного характеру не потребує.
Під час інкримінованих йому дій неповнолітній ОСОБА_5 не перебував у стані емоційного збудження чи в якомусь іншому емоційному стані, висновок про який міг би послужити експертною підставою для юридичного висновку про стан сильного душевного хвилювання. (а.с. 120-121 т.2)
При відтворенні обстановки і обставин події підсудний ОСОБА_5 добровільно розказав і показав як вчинив злочин. (а.с. 139-150 т.1)
Відповідно до повідомлення №66/1303 від 17.02.2009 року ОСОБА_5 на індивідуально профілактичному обліку ГКМСД Рокитнівського РВ УМВС України в Рівненській області не перебував. (а.с. 89 т.2)
Дії підсудного ОСОБА_5 вірно кваліфіковані за ч.2 ст.121 КК України – умисне тяжке тілесне ушкодження, що спричинило смерть порерпілого.
При призначенні покарання суд враховує ступінь тяжкості вчиненого злочину, злочин вчинено тяжкий, особу підсудного, який по місцю проживання характеризується позитивно, злочин вчинив неповнолітнім, щиро розкаюється, з'явився із зізнанням, що визнається судом обставинами, які пом'якшують покарання, вчинення злочину в стані алкогольного сп'яніння, є обставиною, яка обтяжує покарання і призначає покарання, необхідне і достатнє для його виправлення та попередження нових злочинів у виді позбавлення волі.
Цивільний позов не заявлений.
Керуючись ст. 323 – 324 КПК України, суд, -
З А С У Д И В :
ОСОБА_5 визнати винним у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.121 КК України, призначити покарання у виді позбавлення волі на строк 7 ( сім ) років.
Запобіжний захід до набрання вироком законної сили залишити попередній - взяття під варту.
Строк відбування покарання засудженому рахувати з 09 лютого 2009 року.
Речові докази по справі:
кобилу темно – чевоної масті віком 12 років, яка належить ОСОБА_7, яку передано на зберігання ОСОБА_7, жительці с. Борове Рокитнівського району Рівненської області залишити ОСОБА_7;
поліетиленовий пакет в якому штани, сорочка, кофта, куртка ОСОБА_6, які передані на зберігання в кімнату речових доказів Рокитнівського РВ УМВС України - повернути потерпілій ОСОБА_3;
поліетиленовий мішок в якому кінська упряж, який переданий на зберігання в кімнату речових доказів Рокитнівського РВ УМВС України - повернути ОСОБА_7;
2 паперові коробки в яких одяг ОСОБА_5, а саме: черевики, штани, світер, шапка та шкарпетки, які передані на зберігання в кімнату речових доказів Рокитнівського РВ УМВС України - повернути ОСОБА_5;
паперовий конверт зі зрізами нігтів з рук ОСОБА_6, який переданий на зберігання в кімнату речових доказів Рокитнівського РВ УМВС України – знищити;
паперовий конверт зі зрізами волосся з голови ОСОБА_6, який переданий на зберігання в кімнату речових доказів Рокитнівського РВ УМВС України – знищити;
паперовий конверт зі зразками крові ОСОБА_5, який переданий на зберігання в кімнату речових доказів Рокитнівського РВ УМВС України – знищити;
паперовий конверт зі зрізами волосся з голови ОСОБА_5, який переданий на зберігання в кімнату речових доказів Рокитнівського РВ УМВС України – знищити;
паперовий конверт зі зрізами нігтів з рук ОСОБА_5, який переданий на зберігання в кімнату речових доказів Рокитнівського РВ УМВС України – знищити;
поліетиленовий файл в якому монета номіналом 50 копійок, який переданий на зберігання в кімнату речових доказів Рокитнівського РВ УМВС України – знищити;
відеокасету “ТDК” з записом допиту підозрюваного від 09 лютого 2009 року та при проведенні відтворення обстановки та обставин події від 10 лютого 2009 року з підозрюваним ОСОБА_5, яка зберігається при кримінальній справі – залишити при справі.
На вирок протягом 15 діб може бути подана апеляція до апеляційного суду Рівненської області через Рокитнівський районний суд, а засудженим ОСОБА_5 в той же строк і в тому ж порядку з моменту отримання копії вироку.
СУДДЯ: ( підпис ) З оригіналом вірно.
Суддя Рокитнівського
районного суду: ОСОБА_13