Справа № 1813/5777/2012
2/583/100/13
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 січня 2013 року м. Охтирка
Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого Мовчан Н.В.,
за участі секретаря Явтушенко Т.О.,
представник позивача ОСОБА_1,
відповідача ОСОБА_2,
третьої особи ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Охтирського міськрайонного суду Сумської області цивільну справу
за позовом ОСОБА_4
до ОСОБА_2
третя особа ОСОБА_3
про стягнення аліментів на час навчання,
встановив:
03 грудня 2012 року ОСОБА_4 звернулася до Охтирського міськрайонного суду Сумської області з позовом до ОСОБА_2, в якому просить суд стягнути з відповідача аліменти на утримання їх сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.н. у розмірі 1/4 частини від усіх видів заробітку (доходу) щомісячно до закінчення ним навчання або до досягнення ним 23 років. Свої вимоги мотивує тим, що від шлюбу з відповідачем є син - ОСОБА_3, який вступив до навчального закладу та планує продовжувати навчатися, потребує матеріальної допомоги, а відповідач працює та має можливість надавати матеріальну допомогу сину в період навчання, тому вона просить стягнути з нього аліменти.
Представник позивачки в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила позов задовольнити та пояснила, що син навчається в Петербурзькому державному університеті шляхів сполучення на денному відділенні, на комерційній основі, стипендії не отримує, не працює, тому потребує матеріальної допомоги.
Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позову та пояснив, що на даний час не працює, а позивачка працює підприємцем і отримує достатній дохід для утримання сина. Просив суд врахувати, що на даний час він перебуває в шлюбі в якому народилася дитина, жінка перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років. Крім того, жінка звернулася до суду з позовом про стягнення аліментів на утримання дитини та її до виповнення дитиною 3 років.
Третя особа ОСОБА_3 в судовому засіданні просив позов задовольнити, оскільки він навчається на контрактній основі, стипендії не отримує, інших доходів не має, перебуває на утриманні матері.
Суд, вислухавши пояснення сторін, надавши оцінку доказам по справі, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідач є батьком ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 від 16.01.1995р.(а.с.5)
Судом встановлено, що шлюб між сторонами розірвано, що підтверджується копією свідоцтва про розірвання шлюбу серія НОМЕР_2
Судом встановлено, що на даний час ОСОБА_3 навчається в Петербурзькому державному університеті шляхів сполучення, форма навчання денна, на контрактній основі, термін навчання з 01.09.2012р. по 01.07.2016р., що підтверджується копією довідки № 824/9509 від 31.10.2012 р. (а.с.7)
Відповідно до ч.3 ст. 199 СК України право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає дочка, син.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 проживає разом з матір'ю - ОСОБА_4 та знаходиться на її утриманні, що підтверджується довідкою, виданою ПП «Базис»№77 від 11.01.2013р..(а.с. 32)
Згідно ч.1 ст. 199 СК України, якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв'язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов'язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.
Право на утримання припиняється у разі припинення навчання.
Відповідно до положень ст. 200 СК України суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у статті 182 цього Кодексу. При визначенні розміру аліментів з одного з батьків суд бере до уваги можливість надання утримання другим з батьків, своїми дружиною, чоловіком та повнолітніми дочкою, сином.
Відповідно до ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує стан здоров'я та матеріальне становище дитини, стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів, наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина, інші обставини, що мають істотне значення.
Згідно п 20 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківська, материнства та стягнення аліментів»від 15.05.2006р. - обов'язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчатися після досягнення повноліття (незалежно від форми навчання), виникає за обов'язкової сукупності таких юридичних фактів: досягнення дочкою, сином віку, який перевищує 18, але є меншим 23 років; продовження ними навчання; потреба у зв'язку з цим у матеріальній допомозі; наявність у батьків можливості надавати таку допомогу.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 з 26.12.2012року звільнився з ВАТ «Укртелеком»за власним бажанням, що підтверджується копією трудової книжки (а.с. 39-42).
Встановлено також, що відповідач матеріальну допомогу на утримання повнолітнього сина, що навчається, не надає.
На даний час відповідач перебуває в шлюбі з ОСОБА_5.
Рішенням Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 03.01.2013р. з відповідача стягнуто аліменти в розмірі 1/4 частини від усіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 30 відсотків від прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, на утримання доньки ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3.н., до досягнення нею повноліття, які стягувати на користь ОСОБА_5. Крім того, 03.01.2013р. до Охтирського міськрайонного суду від ОСОБА_5 надійшла позовна заява від ОСОБА_5 про стягнення з ОСОБА_7 аліментів на її утримання. Зазначені обставини підтверджуються матеріалами справи.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_2 в період з 04.04.2011р. по 29.04.2011р. знаходився на стаціонарному лікуванні в КЗ «Тростянецька ЦРЛ»з діагнозом: застаріле пошкодження внутрішнього меніска лівого колінного суглобу, згинально-розгинальна контрактура, що підтверджується копією довідки та копією виписного епікризу, що знаходяться в матеріалах справи. Однак, доказів того, що зазначена травма призвела до втрати працездатності відповідачем до суду не надано.
Позивачка ОСОБА_4 зареєстрована підприємцем (а.с. 26) та отримала в 3, 4 кварталі 2012р. дохід у розмірі -11 207,00 рублів РФ щомісячно. Крім того, позивачка зареєструвала шлюб з ОСОБА_8, в якому має доньку -ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_4., та на даний час є вагітною. Зазначене підтверджується довідкою № 14-14/00568 від 21.01.2013р., довідкою, виданою ПП «Базис» №77 від 11.01.2013р. та довідкою з жіночої консультації від 09.01.2013р., які наявні в матеріалах справи.
Судом встановлено, що син відповідача - ОСОБА_3 потребує матеріальної допомоги, оскільки навчається на денній формі навчання в Петербурзькому державному університеті шляхів сполучення на денному відділенні, він ніде не працює, стипендії не отримує, власні кошти на оплату навчання, придбання навчальних приналежностей, харчування та одяг у нього відсутні.
При визначенні розміру аліментів суд враховує стан здоров'я та матеріальне становище ОСОБА_3, який потребує матеріальної допомоги, знаходиться на утриманні матері. Також враховує те, що позивач є працездатним, знаходиться в молодому віці, на даний час офіційно не працює.
З огляду на викладене, керуючись пріоритетністю інтересів дитини, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню та визначенню розміру аліментів на утримання ОСОБА_3 у твердій грошовій сумі.
Відповідно до ч. 3 ст. 88 ЦПК України якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави.
Керуючись ст. ст. 182, 191, 199, 200, 201 СК України, ст. ст. 10, 60, 88, 212-215, 367 ЦПК України, суд -
вирішив:
Позовні вимоги ОСОБА_4 задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 аліменти в розмірі 500(п'ятсот) грн. 00 коп. щомісячно на утримання повнолітнього сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, на весь період навчання, починаючи стягувати з 03.12.2012р. і до закінчення сином навчання, але не більше ніж до досягнення ним 23 років, аліменти сплачувати ОСОБА_4.
В задоволенні іншої частини позову відмовити.
Рішення підлягає негайному виконанню в межах суми платежу аліментів за один місяць.
Стягнути з ОСОБА_2 в доход держави судовий збір в сумі 229 (двісті двадцять дев'ять) грн. 40 коп.
Рішення може бути оскаржено в Апеляційний суд Сумської області через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 10 днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Повний текст рішення складено 01.02.2013р.
Суддя
Охтирського міськрайонного суду
Сумської області Н.В.Мовчан