Справа: №22ц-2110/09 Категорія: 52
Головуючий у І-ій інстанції: Розман М.М.
Доповідач: Дроботя В.В.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 листопада 2009 року м. Ужгород
Колегія суддів палати з цивільних справ апеляційного суду Закарпатської області в складі:
Головуючого – Дроботі В.В.,
суддів – Фазикош Г.В., Мацунича М.В.,
при секретарі - Коновчук Т.В.
з участю позивачки ОСОБА_1
представника відповідача Сасин М.І.,
прокурора Тацюн С.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою позивачки ОСОБА_1 на рішення Тячівського районного суду від 04 вересня 2009 року, -
в с т а н о в и л а:
ОСОБА_1 пред’явила до відділу освіти Тячівської районної державної адміністрації позов про скасування дисциплінарного стягнення, поновлення на роботі та стягнення моральної шкоди.
Позивачка зазначала, що директором Углянської загальноосвітньої школи 1-3 ступенів вона з перервою в один день працювала з 04 грудня 2007 року по 27 вересня 2008 року. Підставою припинення з нею правовідносин на цій посаді послужив наказ відповідача №737-к від 10 вересня 2008 року про призначення керівником школи іншої особи, який по суті означав її звільнення. Окрім того, відповідач наказом №132 від 07 квітня 2008 року оголосив їй догану.
Посилаючись на те, що накладення на неї стягнення та усунення з посади директора школи протирічать вимогам трудового законодавства позивачка просила скасувати зазначені вище накази та поновити її на посаду директора школи. Також просила стягнути на її користь 100 000 грн. моральної компенсації за порушення її трудових прав.
Рішенням суду наказ відповідача про оголошення позичці догани визнано незаконним та скасовано.
У решті позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі позивачка просить рішення змінити, задовольнивши її вимоги щодо поновлення на роботі та стягнення моральної шкоди. Вказує на те, що висновки суду не відповідають обставинам справи. Окрім того, суд не застосував матеріальний закон, що регулює дані правовідносини.
Колегія вважає, що скарга підлягає до часткового задоволення з таких підстав.
Відповідно до ст.ст.295, 303 та 309 ЦПК України колегія встановила нові обставини щодо вимог ОСОБА_1 про поновлення на роботі, які судом першої інстанції залишені поза увагою, хоча докази з приводу цього були надані суду.
Позивачка вперше на посаду в.о. директора Углянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів була призначена 04 вересня 2007 року (а.с.3).
04 грудня 2007 року з нею було переукладено трудовий договір на дану посаду (а.с.4).
13 лютого 2008 року у зв’язку з поновленням на цю посаду іншої особи позивачка була звільнена з неї (а.с.6).
Втретє позивачка була призначена на посаду директора школи 19 лютого 2008 року (а.с.6).
На цей час вказана посада була вільною і за жодним працівником не зберігалась.
Із вказаної посади позивачка відбула у відпустку по вагітності та пологах, а виконання її обов’язків було покладено на іншу особу (а.с.20).
Не припиняючи з позивачкою даний трудовий договір відповідач 10 вересня 2008 року на посаду директора школи призначив Пригару Л.В. (.а.с.8).
Про свій намір після закінчення відпустки приступити до виконання обов’язків саме директора школи позивачка 05 та 12 вересня 2008 року повідомила відповідача у письмовій формі (а.с.40-41, 96-98).
Таким чином, на час виникнення даного спору трудовий договір з позивачкою про призначення на посаду директора школи укладався та переукладався тричі, з цієї посади вона не звільнена, але на дану посаду призначена інша особа за безстроковим трудовим договором.
До даних правовідносин слід застосувати ст.ст.23, 39? Кодексу законів про працю України, ст.24 ЗУ «Про загальну середню освіту».
Оскільки з вересня 2007 року відповідач тричі укладав з позивачкою безстрокові трудові договори на посаду директора Углянської загальноосвітньої школи і жодного разу - строкові договори, то відповідно до вимог ч.2 ст. 39? КЗпП вони вважаються такими, що укладені на невизначений строк, в тому числі й останній за наказом №88-к від 19 лютого 2008 року.
Перебування ОСОБА_1 на цій посаді відповідає вимогам ч.2 ст.24 ЗУ «Про загальну середню освіту».
Колегія констатує, що призначенням Пригари Л.В. безстроково на посаду директора школи відповідач фактично припинив з позивачкою трудові правовідносини на даній посаді, тому її вимоги про поновлення на попередній роботі підлягають задоволенню.
Що стосується посилання суду першої інстанції на відсутність погодження питання призначення позивачки на дану посаду з управлінням освіти та науки Закарпатської облдержадміністрації, як перешкоди для її поновлення на попереднє місце роботи, то воно до уваги прийнято бути не може.
Розроблений у 2000 році на підставі розпорядження голови облдержадміністрації Порядок призначення на посади та звільнення з посад працівників відділів освіти райдержадміністрацій, міськвиконкомів і методичних центрів, у головному управлінні юстиції не зареєстрований, а тому немає юридичної сили (а.с.57, 58, 179).
Колегія вважає, що вимоги позивачки про стягнення моральної шкоди підлягають задоволенню на суму 20 000 грн. Відповідач під час знаходження позивачки у відпустці по вагітності та пологах порушив її законні права: безпідставно притягнув до відповідальності, що встановив суд першої інстанції, та припинив з нею трудові правовідносини, призначивши на її місце роботи іншу особу.
На думку колегії, саме ці дії призвели до негативних наслідків у житті позивачки: передчасних пологів, виникнення гіпертонічної хвороби та необхідності штучного годування новонародженої дитини (а.с.14, 15, 16, 20, 90, 91, 93),
Згідно ст.237? КЗпП відповідач повинен відшкодувати заподіяну їй моральну шкоду.
Відповідно до положень п.3 та п.4 ч.1 ст.309 ЦПК України невідповідність висновків суду обставинам справи та неправильне застосування норм матеріального права є підставами для зміни рішення.
Керуючись ст.ст.307, 309 ЦПК України, колегія суддів,-
Р І Ш И Л А:
Апеляційну скаргу позивачки ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Тячівського районного суду від 04 вересня 2009 року змінити.
Поновити ОСОБА_1 на посаду директора Углянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів (с.Угля Тячівського району) днем 10 вересня 2008 року.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.367 ЦПК України рішення в цій частині підлягає до негайного виконання.
Стягнути з відділу освіти Тячівської райдержадміністрації на користь ОСОБА_1 20 000 (двадцять тисяч) грн. моральної шкоди.
Рішення в частині скасування дисциплінарного стягнення залишити без змін.
Рішення набирає законної сили після його проголошення, але може бути оскаржено до Верховного Суду України протягом двох місяців шляхом подачі скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: (підпис)
Судді: (підписи)
Згідно з оригіналом :
Суддя апеляційного суду
Закарпатської області В.В. Дроботя