Судове рішення #6682825


  

Україна  

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД  


П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И


   

 13 січня 2009 р.                                                                       справа № 25424/08/0570


час прийняття постанови:   


Донецький окружний адміністративний суд в складі:


головуючого                                                  судді   


при секретарі                                                  Мичак О.С.


при секретарі Мичак О.С.

за участю позивача ОСОБА_1

розглянувши у судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А 0820 про розірвання контракту про проходження військової служби в Збройних силах України,


ВСТАНОВИВ:


          Позивач  ОСОБА_1  звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Військової частини А 0820 про розірвання контракту про проходження військової служби в Збройних силах України.

В обґрунтування позову позивач вказав, що між ним і міністерством оборони України було укладено контракт про проходження військової служби в Збройних силах України. Позивач є капітаном, начальником зенітної ракетної обслуги – заступником командира зенітної ракетної батареї військової частини А 1428.

Умовами контракту визначено, що строк його дії спливає 26.06.2008 р. Крім того, його положеннями встановлено, що не пізніше, як за три місяці до закінчення строку контракту сторони зобов’язані повідомити один одного про намір  укласти контракт на новий строк або його розірвати.

Позивач повідомляє, що в установлений контрактом строк він виявив бажання укласти контракт на новий строк, у зв’язку з чим 12 березня 2008 р. ним було підписано новий контракт строком на 3 роки, яки набирає сили з 26.06.2008 р.

Однак після цього, а саме 11.06.2008 р. позивачем на ім’я командира частини А 1428 було подано рапорт про намір розірвати новий контракт і звільнення з лав Збройних Сил України. Після розгляду рапорту командиром вч А 1402, позивачу було відмовлено.

Позивач вважає, що подавши рапорт про намір розірвати контракт, він тим самим виявив свою волю про небажання продовжувати у майбутньому відносини з відповідачем.

Тому, просить суд розірвати контракт проходження військової служби в Збройних силах України від 12 березня 2008 року, укладений між ним та Міністерством оборони України.  

              В судовому засіданні  позивача підтримав  позовні вимоги, на їх задоволенні наполягав.

Представник відповідача в судове засідання  не з’явився,  про день, час і місце розгляду справи був належним чином повідомлений.

          Перевіривши матеріали справи та вислухавши пояснення позивача, судом встановлено наступне.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства  є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади та їхніх посадових осіб при здійсненні останніми владних управлінських функцій відповідно до  законодавства.                                   

КАС встановлює, що до адміністративного суду можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб‘єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

В судовому засіданні було встановлено, що 12.03.2008 р. між позивачем та командиром військової частини А0820 було укладено контракт про проходження військової служби у Збройних Силах України.

Відповідно до умов зазначеного контракту, його укладено на три роки з 26.06.2008 р. до 26.06.2011 р.

Крім того, не пізніш, як за 3 місяці до закінчення строку дії зазначеного контракту сторони зобов’язуються повідомити одна дону про намір укласти контракт на новий строк або про його не укладання.

Відповідно до п. 9 зазначеного контракту, він набирає чинності з 26.06.2008 р.

Як вбачається з наявного в матеріалах справи рапорту позивача від 11.06.2008 р. на ім’я командира військової частини А1428, позивач просив звільнити його з лав Збройних Сил України по закінченню контракту.

Суд приходить до висновку про задоволення вимог позивача ОСОБА_1, виходячи з наступних підстав.

Відповідно до п. 10 Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України, Затвердженого

 Указом Президента України від 7 листопада 2001 року № 1053/2001, новий контракт укладається не пізніше ніж за два місяці до закінчення строку чинного контракту і набирає чинності після дня закінчення дії попереднього контракту.

  В судовому засіданні знайшов своє підтвердження той факт, що позивач виявив бажання укласти новий контракт, який був ним підписаний 12.03.2008 р.

Крім того, відповідно до вимог п. 8 зазначеного Положення, контракт про проходження військової служби у Збройних Силах України - письмова угода, що укладається між громадянином України і державою, від імені якої виступає Міністерство оборони України, для встановлення правових відносин між сторонами під час проходження військової служби.

Як передбачено ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно до п.п. а п. 63 Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України, контракт припиняється (розривається), а особи офіцерського складу, прапорщики (мічмани), які проходять службу за контрактом, звільняються з військової служби після закінчення строку контракту.

Як передбачено вимогами ч. 1 ст. 43 Конституції України, кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.

Приписи ст. 21 Конституції України наголошують на тому, що усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.

В судовому засіданні встановлено, що позивачем, у передбачений контрактом строк було подано рапорт про намір розірвати зазначений контракт, а саме 11 червня 2008 року,  на що відповідач необґрунтовано відповів йому відмовою.

Суд приходить до висновку, що відповідачем не доведена правомірність своїх дій, крім того, через неявку відповідача до судового засідання, суд позбавлений можливості ознайомитись з його позицією, внаслідок чого позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

       Відповідно  до частини 2 статті 19 Конституції України та частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України органи державної влади зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

          Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Позивач під час подачі позовної заяви сплатив судовий збір у сумі 3 грн. 40 коп., що підтверджується квитанцією.

Витрати по сплаті судового збору у зазначеній сумі підлягають стягненню з коштів Державного бюджету на користь позивача.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 1, 2, 4, 5, 6, 10, 11, 14, 15, 17, 23, 48, 58, 69-71, 79, 86, 87, 94, 98, 104, 105, 111, 112, 114, 121, 160, 161, 162, 163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -



П О С Т А Н О В И В:


            Позов ОСОБА_1  до Військової частини А 0820 про розірвання контракту про проходження військової служби в Збройних силах України – задовольнити .

Розірвати контракт проходження військової служби в Збройних силах України від 12 березня 2008 року, укладений між ОСОБА_1 та Міністерством оборони України.  

Стягнути  з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1  витрати по сплаті судового збору у сумі 3,40 грн.  

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 13 січня 2009 року.

Постанова виготовлена у повному обсязі 18 січня 2009 року.





          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі  - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                                          Галатіна О.О.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація