Судове рішення #66721116

Справа № 1013/3509/2012


ІРПІНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ


Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


06 квітня 2012 року Ірпінський міський суд Київської області у складі:

головуючого судді Мікуліна А.В.,

при секретарі Мидловець М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ірпінської міської ради Київської області про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом, -


в с т а н о в и в:


До Ірпінського міського суду надійшов зазначений вище позов, який позивач мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 р. померла його рідна матір -ОСОБА_2. Після її смерті відкрилася спадщина на будинковолодіння за адресою: АДРЕСА_1 Дане будинковолодіння належало ОСОБА_2 на підставі договору дарування, посвідченого Ірпінською міською державною нотаріальною конторою 21.04.1964 р., реєстраційний № 1304. Спадкоємцями першої черги після смерті ОСОБА_2 був її чоловік -ОСОБА_3, з яким ОСОБА_2 перебувала у шлюбі, що підтверджується посвідкою про шлюб від 1946 р. актовий запис № 24, та позивач. Вказує, що є рідним сином ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відповідно до свідоцтва про народження, виданого Дзержинським райбюро РАКС м. Москва 23.03.1956 р актовий запис № 309. Також зазначає про те, що був зареєстрований та постійно проживав в спадковому будинку. ІНФОРМАЦІЯ_2 р. помер ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть виданого Виконавчим комітетом Бучанської селищної ради, актовий запис № 207, і після його смерті відкрилася спадщина у вигляді 1/2 частини будинковолодіння АДРЕСА_1 Після смерті батька, він є єдиним спадкоємцем. До нотаріальної контори про прийняття спадщини після смерті батька не звертався так як фактично вступив в управління та володіння спадковим майном. В січні 2012 р. звернувся до Бучанської міської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті батьків, однак йому відмовили видати свідоцтво про право на спадщину, оскільки в довідці, яка була видана КП БУЖКГ № 122 від 23.01.2012 р. не вказано, що позивач на день смерті матері був зареєстрований в спадковому будинку. Але в будинковій книзі вказано, що позивач постійно був зареєстрований в спадковому будинку та проживав там разом з батьками до дня їх смерті, а також продовжує там проживати, володіти та користуватися спадковим майном по сьогодні.

Тому просить встановити факт прийняття спадщини у вигляді 1/2 частини будинковолодіння, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті матері -ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 р.; визнати право власності на 1/2 частину будинковолодіння, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті матері -ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 р.; встановити факт прийняття спадщини у вигляді 1/2 частини будинковолодіння, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті батька -ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 р.; визнати право власності на 1/2 частину будинковолодіння, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті батька -ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 р.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, надіслав заяву у якій позов підтримав, просив його задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з'явився, надіслав до суду заяву, в якій просив слухати справу за відсутності представника.

Суд, заслухавши доводи та пояснення позивача, дослідивши письмові докази по справі, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Так судом встановлено, що ОСОБА_2 і ОСОБА_3 перебували у шлюбі, що підтверджується посвідкою про шлюб від 1946 р. актовий запис № 24 (а.с. 6). ІНФОРМАЦІЯ_1 р. померла матір позивача -ОСОБА_2, це підтверджується свідоцтвом про смерть виданого Бучанським бюро РАКС Київської області 01.04.1971 р. актовий запис № 31 (а.с. 8). ІНФОРМАЦІЯ_2 р. помер батько позивача -ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть виданого Виконавчим комітетом Бучанської селищної ради м. Ірпінь Київської області 07.08.2001 р. актовий запис № 207 (а.с. 9). ОСОБА_1 є рідним сином ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відповідно до свідоцтва про народження, виданого Дзержинським райбюро РАКС м. Москва 23.03.1956 р актовий запис № 309 (а.с. 7). Будинковолодіння за адресою: АДРЕСА_1 належало ОСОБА_2 на підставі договору дарування посвідченого Ірпінською міською державною нотаріальною конторою 21.04.1964 р., реєстраційний № 1304 (а.с. 14-17). У січні 2012 р. позивач звернувся до Бучанської міської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті батьків, однак йому відмовили видати свідоцтво про право на спадщину, оскільки в довідці, яка була видана КП БУЖКГ № 122 від 23.01.2012 р. не вказано, що позивач на день смерті матері був зареєстрований в спадковому будинку (а.с. 32). Факт реєстрації позивача та проживання разом зі своїми батьками до їх смерті в спадковому будинку, а також проживання позивача на теперішній час, підтверджується будинковою книгою (а.с. 18-26) та актом депутата Бучанської міської ради від 31.01.2012 р. (а.с. 33).

Оскільки позивач вступив в управління та володіння спадковим майном з моменту смерті рідного батька, а саме ІНФОРМАЦІЯ_2 р., то до цих правовідносин застосовуються норми Цивільного кодексу Української РСР (далі ЦК Української РСР).

Відповідно до ст. 525 ЦК Української РСР часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця, а при оголошенні його померлим -день, зазначений в статті 21 цього Кодексу.

Згідно зі ст. 527 ЦК Української РСР спадкоємцями можуть бути особи, що були живими на момент смерті спадкодавця, а також діти померлого, зачаті при його житті і народженні після його смерті.

Статтею 529 ЦК Української РСР передбачено, що при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті. Онуки і правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем; вони успадковують порівну в тій частці, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родителю.

Відповідно до ст. 549 ЦК Української РСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.

Отже, виходячи із встановлених судом обставин, ОСОБА_2 на день смерті належало будинковолодіння за адресою: АДРЕСА_1, після її смерті 1/2 частка перейшла у фактичне управління та володіння до її чоловіка ОСОБА_3, після його смерті в порядку спадкування за законом право власності на дане будинковолодіння має перейти до їх сина ОСОБА_1.

На підставі статей 525, 527, 529, 549 Цивільного кодексу Української РСР, керуючись статтями 4-8, 15, 30, 60, 64, 209, 212-215 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -


в и р і ш и в:


Задовольнити позов.

Визнати за ОСОБА_1 факт прийняття спадщини у вигляді 1/2 частини будинковолодіння, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті матері -ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 р.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/2 частину будинковолодіння, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті матері -ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 р.

Визнати за ОСОБА_1 факт прийняття спадщини у вигляді 1/2 частини будинковолодіння, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті батька -ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 р.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/2 частину будинковолодіння, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті батька -ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 р.

Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Київської області через Ірпінський міський суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 (десяти) днів з дня проголошення рішення, а особами, які були відсутні в судовому засіданні під час проголошення рішення, -з дня отримання копії рішення.





Суддя: А. В. Мікулін



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація