копія
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 2-а-11718/08/0470
категорія статобліку - 2.11.16
ПОСТАНОВА
Іменем України
13 листопада 2009 року м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В.М.
суддів Барановського Р.А., Букіної Л.Є.
при секретарі Лоба Е.Г.
за участю:
позивача ОСОБА_1
представника позивача Денисової В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинську, Державної податкової адміністрації України про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Сьомого листопада 2008 року від Заводського районного суду м. Дніпродзержинська до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла справа за позовом ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинську, Державної податкової адміністрації України, з позовними вимогами, з урахуванням їх уточнень від 04.09.09 р., про:
- визнання дій Дніпродзержинської міської державної податкової інспекції та Державної податкової адміністрації України в частині порядку внесення відмітки до паспорту позивача щодо відмови від індивідуального ідентифікаційного номера фізичної особи – платника податків та інших обов’язкових платежів – неправомірними;
- визнання за позивачем права здійснювати податковий облік за раніше встановленими формами обліку без застосування індивідуального ідентифікаційного номеру, та звільнення позивача від індивідуального ідентифікаційного номеру;
- зобов’язання Дніпродзержинську міську державну податкову інспекцію виключити з інформаційного фонду Державного реєстру відомості про індивідуальний ідентифікаційний номер позивача і загальні відомості про позивача;
- зобов’язання Дніпродзержинську міську державну податкову інспекцію знищити Облікову картку форми № 1 ДР, на підставі якої були внесені дані про присвоєння позивачу індивідуального ідентифікаційного номера і загальні відомості про позивача в інформаційному фонді державного реєстру Дніпродзержинської міської державної податкової інспекції та Державної податкової адміністрації України;
- зобов’язання Державну податкову адміністрацію України виключити присвоєний позивачу індивідуальний ідентифікаційний номер і всю інформацію про позивача з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків і інших обов’язкових платежів, та повідомити позивача письмово у встановлені законодавством строки про виключення всієї інформації про позивача з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків і інших обов’язкових платежів, включаючи прізвище, ім’я, по батькові, індивідуальний ідентифікаційний номер і все пов’язане з ним;
- зобов’язання Дніпродзержинську міську державну податкову інспекцію зробити в паспорті позивача на сторінці 7 або 8, або 9 відмітку наступного змісту «Має право здійснювати будь-які платежі без індивідуального ідентифікаційного номера», завірити цю відмітку підписом начальника або його заступника і гербовою печаткою Дніпродзержинської міської державної податкової інспекції;
- зобов’язання Дніпродзержинську міську державну податкову інспекцію зберегти за позивачем раніше встановлену форму обліку платника податків інших обов’язкових платежів без застосування індивідуального ідентифікаційного номера.
Позовні вимоги позивач мотивувала тим, що за релігійними переконаннями не бажає мати індивідуальний ідентифікаційний номер, а також будь-які відомості про себе у державних реєстрах.
В судовому засіданні позивач та представник позивача уточнені позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Представник відповідача - Державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинську звернувся до суду із клопотанням про розгляд справи без його участі. В письмових запереченнях представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на Наказ ДПА України, МВС України від 19.10.2004 №602/1226, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 20.10.2004 за №1345/9944 , яким затверджено Порядок внесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів. На теперішній час це єдиний нормативно-правовий акт, яким визначено механізм щодо порядку заміни ідентифікаційних номерів іншими видами обліку. Цим порядком запроваджено альтернативну форму обліку громадян України – платників податків та інших обов’язкових платежів, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера фізичної особи.
Представник відповідача – Державної податкової адміністрації України, в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце проведення якого належним чином повідомлений, що підтверджується матеріалами справи. Відповідно до заперечень, які направлялись відповідачем на адресу суду, відповідач просить відмовити у задоволенні позову та також посилається на Наказ ДПА України, МВС України від 19.10.2004 №602/1226, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20.10.2004 за №1345/9944 , яким затверджено Порядок внесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів.
Дослідивши чинне законодавство, матеріали справи, заслухавши доводи позивача та його представника, суд доходить висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що 22 вересня 2006 року позивач звернулась до Державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинську з письмовою заявою з вимогами, які поставлені в даному адміністративному позові.
Відповіддю Державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинську їй було надано роз'яснення щодо дій, які необхідно здійснити стосовно присвоєння та скасування ідентифікаційного номера.
Органи державної податкової служби в Україні, відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», в своїй діяльності керуються Конституцією України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади, а також рішеннями органів місцевого самоврядування з питань оподаткування, виданих у межах їх повноважень.
Згідно п.13 ст.8 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», здійснення функцій по наданню фізичним особам - платникам податків та інших обов'язкових платежів ідентифікаційних номерів покладено на Державну податкову адміністрацію України.
Разом з тим, не може бути задоволеною вимога позивача про зобов'язання Державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинську зробити у паспорті відмітку на одній із 7-9 сторінок, посилаючись на ч.2 ст.1 Закону України «Про Державний реєстр фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів», оскільки зазначена правова норма не передбачає обов'язку податкового органу вносити відмітки у паспорт осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від ідентифікаційного номера.
Всі записи, які вносяться в паспорт громадянина України, регламентуються Положенням про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.92 №2503-ХІІ (в редакції Постанови Верховної Ради України від 02.09.03 №3423-ХП) та Інструкцією щодо правил та порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженої наказом МВС України від 17.08.94 №316, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 05.09.94 за №211/421, згідно яких на 7-9 сторінок паспорта, на підставі відповідних документів, на прохання громадянина, проставляються установами (закладами) охорони здоров'я відмітки про групу крові і резус фактор, та можуть бути внесені дані про дітей органами реєстрації актів громадянського стану під час реєстрації народження дітей.
Крім цього, п.7 вищевказаного Положення, вказує, що записи, вклеювання фотокарток і відмітки у паспорті громадянина України здійснюються паспортною службою органів внутрішніх справ.
При зверненні громадянина за місцем його реєстрації щодо внесення на 7-9 сторінку відмітки встановленого змісту та форми, відповідно до розділу 5 вищевказаного Порядку, здійснює посадова особа органу внутрішніх справ.
Пленум Верховного Суду України у п.7 своїй постанові від 13 червня 2007 року №8 «Про незалежність судової влади», вказує на те, що не допускається постановлення рішень, які зобов'язують до вчинення дій, які не є обов'язковими за законом. З огляду на викладене вище, вимоги у адміністративному позові про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити дії з анулювання інформації про позивача з Державного реєстру та внесення відмітки у його паспорт, є незаконними та безпідставними, оскільки з урахуванням положень ч.1 ст.19 Основного Закону, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Відповідно до частини 2 статті 1 Закону України «Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів», для осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи, зберігаються раніше встановлені форми обліку платників податків та інших обов'язкових платежів. У паспортах зазначених осіб робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера.
З метою виконання положень Закону України «Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів», розроблено Порядок внесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів (далі Порядок), який затверджено спільним наказом Державної податкової адміністрації України і Міністерства внутрішніх справ №602/1226 від 19 жовтня 2004 року та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20.10.04 за №1345/9944.
Даний Порядок визначає процедуру внесення відмітки про наявність права особи, яка за релігійними або іншими переконаннями відмовляється від ідентифікаційного номера та офіційно повідомляє про це у формі заяви орган державної податкової служби.
Дія Порядку розповсюджується як на осіб, у яких наявні ідентифікаційні номери, так і на таких осіб, у яких вони відсутні.
Згідно зазначеного порядку, після прийняття заяви, орган державної податкової служби за місцем реєстрації особи, проводить перевірку наявності інформації про особу в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів щодо достовірності поданих даних.
Термін дії довідки, яка надається фізичній особі у органі державної податкової служби, становить 30 календарних днів.
Фізична особа з довідкою звертається до органу внутрішніх справ за своїм місцем реєстрації, який здійснює внесення відмітки до паспорта фізичної особи.
Відповідно до розділу 5 Порядку, посадова особа органу внутрішніх справ при зверненні громадянина за місцем його реєстрації щодо внесення відмітки до паспорта вносить на 7-9 сторінку паспорта відмітку встановленого змісту та форми.
Після отримання в органі внутрішніх справ відмітки про право здійснювати платежі без ідентифікаційного номера і передачі до органів державної податкової служби відривного корінця до довідки за ф. №В3, що є свідченням наявності у паспорті такої відмітки, у органах державної податкової служби доходи такої особи будуть обліковуватись з використанням інформації про її прізвище, ім'я та по-батькові, серію та номер паспорта.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», визначений чіткий перелік відповідних функції державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій. Однак, до цих функцій не належить внесення до паспорта будь-яких записів та анулювання інформації про платників податків з Державного реєстру.
Частиною першою статті 3 Закону України «Про Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів» передбачено, що Державний реєстр створюється Головною державною податковою інспекцією України (з 1996 року - Державна податкова адміністрація України). Відповідно до ст.5 цього Закону, фізичній особі-платнику податків та інших обов'язкових платежів ідентифікаційний номер надає Головна державна податкова інспекція України (Державна податкова адміністрація України).
Разом з тим, органи державної влади і місцевого самоврядування, їх посадові особи повинні діяти виключно в межах, визначених відповідними видами правових норм.
Здійснення посадовими особами органу державної податкової служби інших функцій, ніж тих, що визначаються законодавством, є недопустимим.
Таким чином, проаналізувавши діюче законодавство, оцінивши докази, наявні в матеріалах справи, суд приходить до висновку, що належні докази правомірності дій відповідачів ними надані, останні діяли у межах та у спосіб, що передбачено Конституцією, законами України та підзаконними нормативно - правовими актами. Спільним наказом Державної податкової адміністрації України та Міністерства внутрішніх справ від 19.10.2004 р. № 602/1226 «Про затвердження Порядку внесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів», чітко врегульований механізм реалізації внесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера.
За таких обставин суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову ОСОБА_1.
Керуючись ст.ст. 112, 122, 136, 162 КАС України , суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинську, Державної податкової адміністрації України відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови складений 18 листопада 2009 року.
Головуючий суддя: В.М. Олійник
Судді: Л.Є. Букіна
Р.А. Барановський
З оригіналом згідно.
Суддя Олійник В.М.