Судове рішення #666805
Справа НОМЕР_12-302/07

Справа НОМЕР_12-302/07

РІШЕННЯ  ІМЕНЕМ    УКРАЇНИ

19 лютого 2007 року Скадовський районний суд Херсонської області в складі:

головуючої судді                                                                              Овчаренко А.А.

при секретарі                                                                                                 Пенза Н.І.

за участю адвоката                                                                                       ОСОБА_6

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Скадовська цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 діючої за дорученням і в інтересах ОСОБА_2, до виконкому Михайлівської сільської ради Скадовського району Херсонської області, зацікавленої особи державного нотаріуса Скадовського районного нотаріального округу Херсонської області про визнання право власності на нерухоме майно, про визначення частки співвласників у спільній сумісній власності, визнання факту прийняття спадкового майна та визнання права власності на спадкове майно,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_1 діюча за дорученням і в інтересах ОСОБА_2, звернулася до суду із позовними вимогами до виконкому Михайлівської сільської ради Скадовського району Херсонської області, зацікавленої особи держнотаріуса Скадовського райнотокругу Херсонської області про визнання права власності на нерухоме майно, про визначення частки співвласників у спільній сумісній власності, визнання факту прийняття спадкового майна та визнання права власності на спадкове майно.

В судовому засіданні ОСОБА_1 підтримала свої позовні вимоги і просила їх задовольнити в повному обсязі та пояснила, що згідно відомостей погосподарської книги Михайлівської сільради Скадовського району Херсонської області, житловий будинок АДРЕСА_1 Скадовського району Херсонської області належить ОСОБА_3 (дідові ОСОБА_2).За вищевказаним житловим будинком з надвірними побудовами та спорудами закріплена земельна ділянка площею 0,22 га, згідно рішення виконкому Михайлівської сільради Скадовського району Херсонської області від ІНФОРМАЦІЯ_1 року за НОМЕР_1.

Подружжя ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (бабуся ОСОБА_2.) власними матеріальними силами вели будівництво вищевказаного житлового будинку з надвірними побудовами та спорудами, однак правоустановчих документів на право власності на житловий будинок юридично не оформили.

ІНФОРМАЦІЯ_2року ОСОБА_3 помер.

ІНФОРМАЦІЯ_3 року секретарем виконкому Михайлівської сільської ради Херсонської обл. посвідчено заповіт: «Все належне ОСОБА_4. майно, рухоме і нерухоме, де б воно не було і з чого б не складалося і яким вона буде володіти на день своєї смерті» ОСОБА_4 заповідала у рівних частках ОСОБА_5 (батькові ОСОБА_2.) та ОСОБА_2.                                  ІНФОРМАЦІЯ_4 року ОСОБА_5 помер.

ІНФОРМАЦІЯ_5 року ОСОБА_4 померла. Після її смерті відкрилося спадкове майно за заповітом у вигляді житлового будинку АДРЕСА_1 Скадовського району Херсонської області.

Позивачка також пояснила, що після смерті ОСОБА_4., в передбачений законом 6-ти місячний строк онук ОСОБА_2 звернувся із заявою про видачу свідоцтва про право власності на спадкове майно за заповітом до держнотаріуса Скадовського району Херсонської області, однак у здійсненні нотаріальних дій йому відмовлено, в зв'язку з відсутністю правоустановчих документів, які б підтверджували право власності спадкодавця на житловий будинок.

Позивачка також пояснила, що ОСОБА_2 фактично прийняв спадкове майно, оскільки на момент смерті ОСОБА_4. разом проживав з бабусею у вищевказаному житловому будинку, вели сумісне господарство, ніс витрати на її поховання, в установлений законом термін звернувся з заявою про прийняття спадщини за заповітом, крім того, на ОСОБА_2. складено заповіт.

Виконком Михайлівської сільради Скадовського району Херсонської області та зацікавлена особа - держнотаріус Скадовського райнотокругу Херсонської обл. направили до суду заяву, в якій позовні вимоги ОСОБА_1., діючої по дорученню і в інтересах ОСОБА_2., визнають у повному обсязі, та просять розглянути цивільну справу без їх участі.

Суд, вислухавши ОСОБА_1, діючу за дорученням і в інтересах ОСОБА_2, перевіривши матеріали цивільної справи, вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1., діючої за дорученням і в інтересах ОСОБА_2., підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.

 

               Так, судом встановлено, що згідно відомостей погосподарської книги НОМЕР_2 особового рахунку

НОМЕР_3 Михайлівської сільської ради Скадовського району Херсонської області, житловий будинок АДРЕСА_1 Скадовського району Херсонської області належить ОСОБА_3 (дідові ОСОБА_2х а.с.13);.

На підставі рішення виконкому Михайлівської сільської ради Скадовського району Херсонської області від ІНФОРМАЦІЯ_1 року за НОМЕР_1, за вищевказаним житловим будинком АДРЕСА_1 Скадовського району Херсонської області закріплена земельна ділянка площею 0,22 га.(а.с.14)

Судом також встановлено, що подружжя ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (бабуся ОСОБА_2.) власними матеріальними силами вели будівництво вищевказаного житлового будинку з надвірними побудовами та спорудами, однак правоустановчих документів про право власності на житловий будинок юридично не оформили.

ІНФОРМАЦІЯ_2року ОСОБА_3 помер.(а.с. 15);

Також судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 року секретарем виконкому Михайлівської сільської ради Херсонської області посвідчено заповіт за реєстр. НОМЕР_4, згідно якого: «Все належне ОСОБА_4 майно, рухоме і нерухоме, де б воно не було і з чого б не складалося і яким вона буде володіти на день своєї смерті» ОСОБА_4 заповідала у рівних частках ОСОБА_5 (батькові ОСОБА_2.) та ОСОБА_2.(а.с. 16)

ІНФОРМАЦІЯ_4 року ОСОБА_5 помер (а.с.17);

ІНФОРМАЦІЯ_5 року ОСОБА_4 померла.(а.с. 18); Після смерті ОСОБА_4. відкрилося спадкове майно у вигляді житлового будинку АДРЕСА_1 Скадовського району Херсонської області.

Станом на ІНФОРМАЦІЯ_6 року дійсна вартість житлового будинку АДРЕСА_1 Скадовського району Херсонської області становить 47 678 грн.(а.с.19);

Відповідно до ст. 22 КпШС України „Спільна сумісна власність подружжя" „Майно, набуте подружжям в період шлюбу, є його спільною сумісною власністю. Кожен із подружжя має рівні права володіння, користування та розпорядження цим майном".

Стаття 60 СК України "Підстави набуття права спільної сумісної власності подружжя" передбачає, що: "Майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини самостійного заробітку (доходу)".

Стаття 316 ЦК України "Поняття права власності" "Правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб».

Відповідно до статті 355 ЦК України «Поняття та види права спільної власності» «Майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно).

Майно може належати особам на праві спільної часткової або на праві спільної сумісної власності. Право спільної власності виникає з підстав , не заборонених законом. Спільна власність вважається частковою, якщо договором або законом не встановлена спільна сумісна власність на майно».

Згідно ст. 356 ЦК України «Право спільної часткової власності» «Власність двох або більше осіб із визначенням часток кожної з них у праві власності є спільною частковою власністю. Суб'єктами права спільної часткової власності можуть бути фізичні особи».

Стаття 357 п. 1 ЦК України «Визначення часток у праві спільної часткової власності». «Частки у праві спільної часткової власності вважаються рівними, якщо інше не встановлено за домовленістю співвласників або законом».

У відповідності з п. п. 1,2 ст. 1220 ЦК України „Відкриття спадщини" „Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою".

Стаття 1221 п. 1 ЦК України „Місце відкриття спадщини" передбачає, що: „Місцем відкриття спадщини є останнє місце мешкання спадкодавця".

Згідно зі ст. 1261 ЦК України «Перша черга спадкоємців за законом" „В першу чергу право на спадщину за законом мають ..., той з подружжя, який його пережив...".

Стаття ст. 1222 п. 1 ЦК України „Спадкоємці" „Спадкоємцями за заповітом можуть бути фізичні особи, які знаходяться в живих на час відкриття спадщини".

Відповідно до ст. 1223 ЦК України "Право на спадкування" "Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті".

Стаття 1225 ЦК України "Спадкування права на земельну ділянку" передбачає, що: "До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені".

Відповідно до ст. 1266 п. 1 ЦК України „Успадкування за правом надання" „Внуки... спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини".

 

             Стаття 1268 п. п. 1, З ЦК України «Прийняття спадщини» передбачає, що: «Спадкоємець за  заповітом ... має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно мешкав разом із спадкодавцем на момент відкриття спадщини, вважається прийнятим спадщину, якщо на протязі строку, встановленого ст. 1270 цього кодексу (6 міс.) він не заявив про відмову від нього".

Відповідно до ст. ЗО п. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 p. (280/97-BP) до повноважень виконавчих комітетів сільських рад відноситься облік та реєстрація згідно із законом об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності".

На підставі вищевикладеного та керуючись Законом України „Про власність", ст. 30 п. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 р. (280/97-ВР), ст. 22 КпШС України, ст. ст. 60, 62 СК України, ст. 316, 355, 356, 357, 358, 1220, 1221, 1222, 1223, 1225, 1261, 1268, 1296 ЦК України, ст. ст. 10, 57, 60, 64, 209, 212 - 215, 294 ЦПК України,

ВИРІШИВ:

Визнати право спільної сумісної власності подружжя на нерухоме майно - житловий будинок АДРЕСА_1 Скадовського р-ну Херсонської обл. за ОСОБА_3 та ОСОБА_4, встановши по 14 частки в домоволодінні за кожним.

Встановити факт прийняття ОСОБА_4 спадкового майна - 14 частини житлового будинку АДРЕСА_1 Скадовського району Херсонської обл., відкритого після смерті ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 року, визнати за ОСОБА_4 право власності на нерухоме майно -житловий будинок АДРЕСА_1 Скадовського району Херсонської області, відкрите після смерті ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 року.

Визнати за ОСОБА_2право власності на спадкове майно - житловий будинок АДРЕСА_1 Скадовського району Херсонської області, відкрите після смерті ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 року.

На рішення може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви на апеляційне оскарження через Скадовський районний суд Херсонської області.

Рішення ухвалено, оформлено, підписано в нарадчій кімнаті.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація