Судове рішення #6662400

Справа № 22-а- 1539-Ф/08 Головуючий суду першої інстанції Белоусов Е.Ф.

Суддя-доповідач суду апеляційної інстанції Ломанова Л.О.


УХВАЛА

ІМЕНЕМУКРАЇНИ


19 серпня 2008 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду АР Крим у м. Феодосії у складі:

головуючого - судді Ломанової Л.О.,

Суддів Притуленко О.В.,

Соболюка М.М.

при секретарі Арутюнян Т.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Феодосії справу адміністративної юрисдикції за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Керченської міської ради АР Крим про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Керченської міської ради АР Крим АР Крим на постанову Керченського міського суду АР Крим від 20 травня 2008 року,


ВСТАНОВИЛА:


У листопаді 2007 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Керченської міської ради АР Крим АР Крим (далі - УПСЗН Керченської міської ради АР Крим) про визнання неправомірними дій щодо відмови у виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, не меншому прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років, та зобов'язання щомісячно виплачувати цю допомогу у зазначеному розмірі.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є матір'ю дитини, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, у відповідь на своє звернення до відповідача отримала відмову у виплаті допомоги. Зазначену відмову вона вважає неправомірною, оскільки вона не відповідає вимогам Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та рішенню Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року, яким було визнано такими, що не відповідають Конституції України положення абзацу 3 частини 2 статті 56, пунктів 7, 14 статті 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік».

Постановою Керченського міського суду АР Крим від 20 травня 2008 року визнано неправомірними дії УПСЗН Керченської міської ради АР Крим щодо відмови позивачу у виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, зобов'язано відповідача виплатити позивачу допомогу за дитиною з 9 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року в розмірі встановленому частиною 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції 27 квітня 2007 року; в решті частині позовних вимог -відмовлено.

Начальник УПСЗН Керченської міської ради АР Крим, не погодившись зі вказаним судовим рішенням, подав на нього апеляційну скаргу, в якій просить оскаржувану ним постанову скасувати та прийняти нову - про відмову у задоволенні адміністративного позову.

В обґрунтування своїх вимог УПСЗН Керченської міської ради АР Крим посилається на неправильне застосування судом норм матеріального і процесуального права, неповне

з'ясування суттєвих обставин у справі та надання неналежної правової оцінки доказам, які надавалися відповідачем.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Визнаючи дії УПСЗН Керченської міської ради АР Крим та зобов'язуючи відповідача надати позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до статті 15 та пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» з 9 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року, суд першої інстанції виходив з того, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що відповідають вимогам чинного законодавства.

З такими висновками суду погоджується колегія суддів, оскільки судом правильно встановлені фактичні обставини справи, характер спірних правовідносин і ухвалене судове рішення, яке відповідає вимогам матеріального і процесуального закону.

Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу, сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року (зі змінами та доповненнями, внесеними Законами України та Рішенням Конституційного Суду України станом на 9 липня 2007 року) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Частиною 1 статті 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» № 489-V від 19 грудня 2006 року затверджено прожитковий мінімум на дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 грн., з 1 квітня - 463 грн., з 1 жовтня - 470 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач має доньку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження (а.с. 6), у зв'язку з чим звернулася до відповідача із заявою про виплату їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років та 20 вересня 2007 року отримала відповідь, згідно з якою допомога у наведеному розмірі буде виплачена лише після внесення змін до законодавства та виділення необхідних коштів (а.с. 5).

Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» (справа про соціальні гарантії громадян) № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення пункту 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» в частині зупинення на 2007 рік дії статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року (в редакції від 9 липня 2007 року) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Згідно з пункту 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (в редакції Закону № 2505-IV від 25.03.2005 року) розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 1 січня 2006 року - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.

Отже, законодавцем був визначений розмір грошової допомоги, яка надається сім'ям з дітьми, а тому підстав для відмови у задоволенні відповідного позову колегія суддів не вбачає.

Що стосується посилання УПСЗН Керченської міської ради АР Крим на неможливість виплати вказаної допомоги у зв'язку з невизначеністю законодавства про порядок та розмір допомоги на 2007 рік, відсутність відповідних коштів та інших умов для розрахунку допомоги, то воно не може бути взято до уваги колегією суддів з таких підстав.

Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» № 3477-IV від 23 лютого 2007 року суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

У рішеннях Європейського суду з прав людини неодноразово (у справах проти України за заявами № 18966/02 № 18219/02) йдеться про необхідність відхилення тверджень державних органів про те, що їх не можна звинуватити у бездіяльності через неналежне виконання своїх обов'язків при виконанні прийнятих рішень за відсутності законодавчих заходів.

Крім того відмова позивачу у виплаті їй оспорюваної допомоги суперечить вимогам статті 46 Конституції України, якою встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За таких обставин колегія суддів приходить до висновку про правильність та обгрунтованість оскаржуваної постанови суду першої інстанції, дотримання судом норм матеріального і процесуального права, врахування всіх суттєвих обставин справи та надання дослідженим доказам належної правової оцінки, а тому підстав для задоволення апеляційної скарги УПСЗН Керченської міської ради АР Крим та скасування постанови суду не вбачається.

На підставі наведеного, керуючись статтями 195 і 196, пунктом 1 частини 1 статті 198, статтею 200, пунктом 1 частини 1 статті 205, статтею 206 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів


УХВАЛИЛА:


Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Керченської міської ради АР Крим АР Крим залишити без задоволення.

Постанову Керченського міського суду АР Крим від 20 травня 2008 року залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення, однак може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання нею законної сили.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація