Судове рішення #6660875



Справа № 2-6342/09  

 

Р І Ш Е Н Н Я  

І М Е Н Е М  У К Р А Ї Н И  


21 вересня 2009 року Малиновський районний суд м. Одеси в складі  

головуючого судді Дрішлюка А.І.,

при секретарі судового засідання Шевченко Г.О,,

розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за позовом ОСОБА_1  до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання права власності в порядку спадкування за законом , -  



В С Т А Н О В И В :  


В Малиновський районний суд м. Одеси з позовною заявою про визнання права власності в порядку спадкування за законом звернулась  ОСОБА_1 . В обґрунтуванні заявлених вимог вона  зазначила, що є спадкоємицею  за законом після смерті своєї мати – ОСОБА_6 та після смерті свого чоловіка ОСОБА_7. Позивачка звернулась до нотаріальної контори з питанням про прийняття спадщини, але її було відмовлено в зв’язку з тим, що в свідоцтві про право власності на житло не зазначені частки, які належать кожному співвласнику, а також в зв’язку з тим, що в позивачки не залишилось її свідоцтва про народження, яким підтверджується факт родинних відносин з померлою матір’ю. Відповідно, позивачка просила суд встановити факт родинних відносин між нею та її матір’ю – ОСОБА_6, встановити, що за свідоцтвом про право власності частки співвласників є рівними та визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_6, померлої 31.08.1998 року на 1/3 частину квартири АДРЕСА_1 та після смерті ОСОБА_7, померлого 02.06.2008 року, на 1/3 частину квартири АДРЕСА_1   (а.с.2)  .

Відповідачі ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 позовні вимоги визнали, про що надали суду відповідні заяви. Згідно з ч.4 ст. 174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.  

Вислухавши пояснення учасників провадження, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Як  встановлено у судовому засіданні, вказана квартира,  яка знаходиться за адресою:  АДРЕСА_2, належала  на праві спільної сумісної власності померлому чоловіку позивачки – ОСОБА_7, позивачці – ОСОБА_1 та померлої матері позиваці - ОСОБА_6, що підтверджується свідоцтвом про право власності від 12 серпня 1993 року №0142, виданого Органом приватизації державного житлового фонду Приморського району   (а.с.5).  

Визначаючи обсяг спадщини, що відкрилась після смерті ОСОБА_6, померлої 31.08.1998 року та після смерті ОСОБА_7, померлого 02.06.2008 року, суд виходе з того, що згідно з п. 5 Постанови Пленуму Верховного суду України № 20 від 22.12.95 р. „Про судову практику у справах за позовами про захист права  приватної власності” частка учасника спільної сумісної власності визначається  при поділі майна, виділі частки з спільного майна, зверненні стягнення на майно учасника спільної власності за  його  боргами,  відкритті після  нього  спадщини. Крім того,  відповідно до ст. 368 ЦК України спільною власністю вважається спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності.  Відповідно до ч. 2 ст. 370, ч. 2 ст. 372 ЦК України, у разі виділу (поділу) майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними або законом. При відсутності доказів про те, що участь когось з учасників спільної сумісної власності у надбанні  майна  була  більшою  або меншою - частки визначаються рівними. Аналогічні положення закріплені в п. 12 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про спадкування», № 7 від 30.05.2008 відповідно до якого у разі смерті співвласника приватизованого будинку (квартири) частки кожного із співвласників у праві спільної власності є рівними, якщо інше не було встановлено договором між ними.  

Таким чином, згідно свідоцтва про право власності від 12 серпня 1993 року №0142, виданого Органом приватизації державного житлового фонду Приморського району, померлому  ОСОБА_7, померлої ОСОБА_6 та ОСОБА_1 належало по 1/3 частки квартири АДРЕСА_1.  

31 серпня 1998 року мати позивачці – ОСОБА_6  померла, про що в Книзі реєстрації актів про смерть 31.08.1998 року було зроблено відповідний актовий запис за №7026, та відділом реєстрації актів громадянського стану Жовтневої районної адміністрації виконкому Одеської міської ради, було видано Свідоцтво про смерть   (а.с.9).   Таким чином, після її смерті відкрилась спадщина у вигляді 1/3 частини квартири АДРЕСА_1.

Як вбачається з відповіді нотаріальної контори позивачка у встановлений законом строк  не звернувся до Сьомої одеської державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_6   (а.с.17),   але вона постійно проживала з померлою матір’ю та доглядала її.

Відповідно до ст.549 ЦК УРСР, який діяв на той час, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, тобто можна зробити висновок про виникнення права власності в порядку спадкування на майно, проте правоустановчий документ на спадкове майно не було оформлено.  

06 квітня 2001 року чоловік позивачки – ОСОБА_7 склав заповіт, відповідно до якого квартиру АДРЕСА_1 він заповів донькам - ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, у рівних частинах кожній   (а.с.10)  .

02 червня 2008 року ОСОБА_7 помер, про що в Книзі реєстрації актів про смерть 02.06.2008 року було зроблено відповідний актовий запис за №4711 та Першим Приморським відділом реєстрації актів цивільного стану Одеського міського управління юстиції було видано свідоцтво про  смерть   (а.с.8).   Таким чином, після його смерті відкрилась спадщина у вигляді 1/3 частини квартири АДРЕСА_1.

Згідно відповіді нотаріальної контори позивачка у встановлений законом строк  звернувся до Сьомої одеської державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_7   (а.с.7),  але її було відмовлено в зв’язку з тим, що в свідоцтві про право власності на житло не були зазначені частки, які належать кожному співвласнику, а також в зв’язку з тим, що в позивачки не залишилось її свідоцтва про народження, яким підтверджується факт родинних відносин з померлою матір’ю – ОСОБА_6. Разом з тим, зібрані по справі докази, дозволяють суду зробити висновок про наявність родинних зв’язків „мати-донька” між спадкодавцем та позивачем, а тому суд приймаючи рішення по справі встановлює цей юридичний факт та враховує його під час прийняття рішення.      

Згідно зі ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема визнання права. Згідно зі ст.  392 ЦК України в ласник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. Таким чином, суд  вважає, що зібрані по справі докази та встановлені судом фактичні обставини справи, дозволяють задовольнити позов в повному обсязі.  

Згідно зі ст. 217 ЦПК України суд,  який  ухвалив  рішення,  може визначити порядок його виконання,  вжити заходів  для  забезпечення  його  виконання,  про  що  зазначає  в рішенні.

Керуючись ст. 549 ЦК УРСР, ст.ст. 16, 392 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 60,  130, 208, 209, 212, 213-215, 217 ЦПК України, суд, -  


В И Р І Ш И В :  


Позов  ОСОБА_1  до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання права власності в порядку спадкування за законом - задовольнити.

Встановити факт родинних відносин між ОСОБА_1 та її матерю ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка померла 31 серпня 1998 р.  

Визнати за  ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2, право власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_6, померлої 31.08.1998 року, на 1/3 частину квартири АДРЕСА_1.

Визнати за  ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2, право власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_7, померлого 02.06.2008 року, на 1/3 частину квартири АДРЕСА_1.

Встановити порядок виконання рішення, згідно з яким, воно після набрання ним законної сили є підставою для реєстрації за  ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2, права власності в порядку спадкування за законом   після смерті ОСОБА_6, померлої 31.08.1998 року на 1/3 частину квартири АДРЕСА_1 та після смерті ОСОБА_7, померлого 02.06.2008 року, на 1/3 частину квартири АДРЕСА_1.  


Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Одеської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк зі дня проголошення рішення заяви про апеляційне  оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.


ГОЛОВУЮЧИЙ               А.І. ДРІШЛЮК  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація