Судове рішення #6660873

Справа № 2-7472/09  

Р І Ш Е Н Н Я  

Іменем України  


09 листопада 2009 року  

Малиновський районний суд міста Одеси у складі:  

Головуючого – судді Гуревського В.К.  

за секретаря     – Кузнецовій Т.В.,  

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Одесі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності, –  


в с т а н о в и в :  


Позивач звернувся до суду з вимогою про визнання за ним права власності на спадкове майно, що складається з 2/5 частин житлового частини домоволодіння під № 17 по вул. Санітарній в м. Одесі, а саме: з житлового будинку під літ. „А” – повністю, сараїв під літ. „М”, „Н”, літньої кухні літ. „Л”, вбиральні літ. „К” відповідно до технічного паспорту від 20.07.2006 року, у порядку спадкування за законом після ОСОБА_3, посилаючись в обгрунтування своїх вимог на такі обставини. Позивач є спадкоємцем після смерті свого батька, ОСОБА_3, який помер 11.08.2008 року. 2/5 частин житлового частини домоволодіння під № 17 по вул. Санітарній в м. Одесі, яка складається з житлового будинку під літ. „А” – повністю, сараїв під літ. „М”, „Н”, літньої кухні літ. „Л”, вбиральні літ. „К” відповідно до технічного паспорту від 20.07.2006 року, складеного КП „ОМБТІ та РОН”, належали померлому на підставі рішення Малиновського районного суду м. Одеси від 11 грудня 2006 року. На цей час позивач не може оформити свідоцтво на спадщину у нотаріальній конторі через відмову у видачі відповідного свідоцтва, в зв’язку з тим, що батько не зареєстрував своє право власності, яке було визнане за ним рішенням Малиновського районного суду м. Одеси від 11 грудня 2006 року. Тому, позивач вимушений звернутися з цим позовом до суду за захистом своїх законних прав.  

Відповідач ОСОБА_2, яка є  дружиною ОСОБА_3, у судове засідання з’явилася, позовні вимоги позивача визнала у повному обсязі, не заперечувала проти визнання за ОСОБА_1 права власності на спадкове майно.  

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити із задоволенням позову. Згідно з ч. 4 ст. 174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про його задоволення. Судом встановлені наступні фактичні обставини на підставі пояснень сторін, представлених сторонами письмових доказів.  

Згідно із свідоцтвом про одруження ІІ-ЯК № 0374613 від 25 лютого 1967 року, запис № 155, ОСОБА_3 зареєстрував шлюб з ОСОБА_2, яка змінила прізвище на „Норенко”.  

Від цього шлюбу народився син – ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, позивач по справі, що підтверджує свідоцтво про народження серії 1-ЖД № 069813 від 16 листопада 2006 року, актовий запис № 2241, де його батьком вказаний ОСОБА_3, а матір’ю – ОСОБА_4, відповідач по цій справі.  

На підставі рішення Малиновського районного суду м. Одеси, цивільна справа № 2-8626/06 року від 11 грудня 2006 року, за ОСОБА_3 визнано право власності у порядку успадкування за законом після смерті його матері ОСОБА_5, яка померла 25.10.1993 року, на 2/5 частини домоволодіння під № 17 по вул. Санітарній в м. Одесі, що складається з житлового будинку під літ. „А” – повністю, сараїв під літ. „М”, „Н”, літньої кухні літ. „Л”, вбиральні літ. „К” у відповідності із технічним паспортом від 20.07.2006 року. Означене рішення суду набрало законної сили і ніким не було оскаржене.  

У зв’язку з хворобою ОСОБА_3 не встиг зареєструвати своє право власності на означене майно в КП „ОМБТІ та РОН”. Відповідно до свідоцтва про смерть серії 1-ЖД №159853, запис № 6462, виданого Першим відділом реєстрації актів цивільного стану Приморського районного управління юстиції м. Одеси, 11 серпня 2008 року ОСОБА_3 помер.  

У зв’язку зі смертю ОСОБА_3 відкрилась спадщина.  

За відповіддю П’ятої Одеської державної нотаріальної контори від 16.10.2009 року за № 2782/01-14 спадкова справа щодо майна померлого 11.08.2008 року ОСОБА_3 не заводилась, свідоцтво про право на спадщину не видавалось.  

Відповідно до ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.  

Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Позивач та відповідач постійно проживали разом із померлим, позивач, звернувшись у встановлений строк до нотаріальної контори з відповідною заявою про прийняття спадщини, заявивши в суді про прийняття спадщини після смерті свого батька, фактично прийняв спадщину. Відповідач до нотаріальної контори із відповідною заявою не звернулась, спадщину не прийняла шляхом відмови від спадщини на користь позивача, що підтверджується визнанням позову у судовому засіданні, інші особи, які вправі претендувати на спадкове майно, із відповідними заявами до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини не звернулись, та судом не встановлені.  

Відсутність реєстрації права власності в КП „ОМБТІ та РОН” на ім’я спадкодавця не має правового значення, оскільки виникнення права власності на спірний об’єкт нерухомого майна пов’язується з моментом виникнення права власності на підставі рішення суду, а не з іншими обставинами.  

Відповідно до ст. 2 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” Державний реєстр прав на нерухоме майно та їх обмежень (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, яка містить відомості про речові права на нерухоме майно, їх обмеження, суб'єктів речових прав, технічні характеристики об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд тощо), кадастровий план земельної ділянки, а також відомості про правочини, вчинені щодо таких об'єктів нерухомого майна. Згідно з ч. 6 ст. 12 зазначеного Закону порядок ведення Державного реєстру прав встановлюється Кабінетом Міністрів України. У ч.5 Прикінцевих Положень Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” вказано, до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об’єктів нерухомості проводиться підприємствами бюро технічної інвентаризації. Наказом Міністерства юстиції України “Про затвердження Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно” від 07.02.2007 року встановлено, що з метою належного забезпечення захисту права власності на нерухоме майно фізичних та юридичних осіб до запровадження єдиної системи державної реєстрації прав власності на нерухоме майно та до введення в дію Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ) здійснюють реєстрацію прав власності на нерухоме майно, відповідно до затвердженого цим наказом Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно, яке визначає порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні та спрямоване на забезпечення визнання та захисту цих прав (п.1.1.).  

За переліком правовстановлюючих документів, на підставі яких проводиться реєстрація прав власності на об’єкти нерухомого майна, що міститься у Тимчасовому положенні про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, що затверджений Наказом Міністерства Юстиції України від 07.02.2002 р., із змінами, внесеними згідно з Наказом Мін'юсту № 36/5 від 17.05.2004 р., рішення суду є правовстановлюючим документом для визнання права власності особи.  

На сьогоднішній момент позивач позбавлений можливості оформити спадщину в нотаріальній конторі через відмову у видачі відповідного свідоцтва, в зв’язку з тим, що батько не зареєстрував своє право власності, яке було визнане за ним рішенням Малиновського районного суду м. Одеси від 11 грудня 2006 року. Таким чином, суд має вимоги позивача задовольнити, визнавши за ним право власності на частину домоволодіння у порядку спадкування за законом.  

Керуючись ст. ст. 16, 1268, 1269, 1270 Цивільного кодексу України, Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень”, ст. ст. 10, 11, 61, 130, 174, 212-215 Цивільного процесуального кодексу України, СУД –  


В И Р І Ш И В :  


Позов ОСОБА_1 – задовольнити.  

Визнати за ОСОБА_1 у порядку спадкування за законом право власності на 2/5 частин домоволодіння № 17 по вулиці Санітарній в м. Одесі, яке складається з: житлового будинку під літ. „А” – повністю, сараїв під літ. „М”, „Н” літньої кухні під літ. „Л”, вбиральні під літ. „К”, розташованих на земельній ділянці площею 740,0 кв. м.  

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційному суду через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення та подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, або шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення у порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.  


СУДДЯ   :           Гуревський В.К.  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація