Справа №2-а-828-2009 року
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 листопада 2009 року
Новоушицький районний суд Хмельницької області в складі :
головуючої - судді Шуригіної О.В.,
при секретарі - Стандрійчук М.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом
ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Новоушицькому районі
про визнання незаконною відмови в перерахунку основної та додаткової пенсії інваліду 3 групи Чорнобильської катастрофи, передбачених ст..ст.. 50,54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та зобов”язання провести перерахунок пенсії за період з 01 січня 2007 року по 01 жовтня 2009 року та виплату пенсії, -
В С Т А Н О В И Л А :
В жовтні 2009 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Новоушицькомку раойні про перерахунок пенсії.
В обґрунтування вимог посилався на те, що йому, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та інваліду 3 групи, інвалідність пов’язана з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», щомісячно повинна нараховуватись та виплачуватись пенсія в розмірі не менше 6-ти мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ст.. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, що віднесені до 1 категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія для інвалідів 3-ї групи у розмірі 50% від мінімальної пенсії за віком. Проте, відповідач в порушення норм закону нараховував та виплачував йому пенсію у меншому розмірі.
Позивач просить визнати неправомірними дії відповідача та зобов”язати провести перерахунок пенсії з 01 січня 2007 року по 01 жовтня 2009 року та в подальшому виплачувати пенсію відповідно до ст.. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В судовому засіданні позивач позов підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позові.
Представник відповідача в судове засідання не з”явився, подав заяву про розгляд справи без його участі. В запереченні на позов посилається на те, що пенсія позивачам нараховується відповідно до змін, внесених п.29 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» в ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на підставі постанов Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 28.05.2008р. №530 та «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» від 16.07.2008р. №654. Саме ці нормативні акти визначають розмір пенсій, які повинні нараховуватись і виплачуватись особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи. Законодавством України не визначено поняття «мінімальна пенсія за віком» як розрахункову величину для підвищення пенсії згідно з вимогами ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а визначення мінімальної пенсії за віком у ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», згідно ч.3 цієї статті, стосується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим законом.
Оскільки, позивачу було нараховано та виплачено пенсію відповідно до нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, то вимоги позивача щодо перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є безпідставними.
Заслухавши позивача, дослідивши обставини справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та інвалідом 3 групи, інвалідність пов’язана з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується відповідними посвідченнями та документами.
Підпунктами 12, 15 пункту 28 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12.2007р. №107-\/І ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» викладено в новій редакції, а саме : встановлено, що особам, віднесеним до 1 категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю інвалідам 1 групи у розмірі 30 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, інвалідам 2 групи у розмірі 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, інвалідам 3 групи у розмірі 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а в ч.4 ст.54 цього Закону внесено зміни, якими передбачено, що розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв»язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими для інвалідів 1групи - 130 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, для інвалідів 2 групи - 120 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, для інвалідів 3 групи - 110 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
22 травня 2008 року Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 вказані зміни у ст.50, ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
На підставі ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Оскільки зазначені зміни у ст.50, ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визнано неконституційними, суд приходить до висновку, що потрібно застосовувати редакції цих статей, які діяли до внесення у них вищевказаних змін, а саме :
Відповідно до ч.1 ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», віднесеним до 1 категорії, які є інвалідами 3 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в усіх випадках розмір пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими для інвалідів 3 групи 6 мінімальних пенсій за віком.
Із ч.2 ст.19 Конституції України вбачається, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законом України.
Відповідно до положення ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов»язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
На підставі викладеного, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд приходить до висновку про те, що при визначенні розміру пенсії позивачу підлягають застосуванню ч.1 ст.50 та ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008), а не постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008р. «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» та №654 від 16.07.2008р. «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян», які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.
Згідно ст.50 та ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вбачається, що під час визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування». Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Відповідно до ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст.54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, особам, віднесеним до 1,2,3,4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім»ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму (зміни, внесені підпунктом 17 пункту 28 розділу ІІ Закону України від 28.12.2007р. №107-\/І визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008).
Зазначена норма є імперативною, а тому підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму.
Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму. Залежно від зміни розміру прожиткового мінімуму ст.58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» було встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня - 470грн., з 1 квітня 481грн., з 1 липня 482грн., з 1 жовтня - 498грн.
Щодо перерахунку пенсії за 2008 рік, то п.28 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якими встановлено мінімальний розмір пенсії для інвалідів 3 групи, щодо яких встановлено зв’язок із Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим: по 3 групі інвалідності - 180% прожиткового мінімуму.
З матеріалів справи вбачається, що за період з 01.01.2008 року по 22.05.2008 року позивачу було нараховано та виплачено пенсію відповідно до внесених змін Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України». Тому, позовні вимоги позивача в частині перерахунку пенсії за вказаний період не підлягають задоволенню.
За таких обставин, суд приходить до висновку про підставність позовних вимог ОСОБА_1 в частині перерахунку пенсії відповідно по ст.ст. 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01 січня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно та з 22 травня 2008 року виходячи з розміру мінімальної пенсії, встановленого Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Враховуючи викладене, управлінню Пенсійного фонду України в Новоушицькому районі необхідно було проводити нарахування пенсії позивачу, виходячи з положень ст.50 та ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме додаткової пенсії – особам, які є інвалідами 3 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, основної - для інвалідів 3 групи - 6 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням розміру прожиткового мінімуму, зазначеного у Законах України «Про Державний бюджет України” на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком, а не положення постанов Кабінету Міністрів України, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.
Суд не приймає до уваги доводи представника відповідача про те, що ч.3 ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» передбачає застосування мінімального розміру пенсії за віком, встановленого абз.1 ч.1 цієї статті, виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми за відсутності іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачами конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено ст.ст.50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Керуючись ст.ст.8,9,12, 158-163, 167 КАС України, на підставі ст.19 ч.2,46, 152 ч.2 Конституції України, ст.50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008р., ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Новоушицькому районі в частині відмови ОСОБА_1 в нарахуванні та виплаті пенсії відповідно до ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Новоушицькому районі провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01.01.2007 року по 31.12.2007 року включно та з 22.05.2008 року по по 30 вересня 2009 року влючно відповідно до ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з мінімального розміру пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», в подальшому виплачувати відповідно до вимог цих законів та виплатити різницю між сумою перерахованої та виплаченої пенсії.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Новоушицького
Районного суду ОСОБА_2