Справа№2-а-1788 -2009 р.
ПОСТАНОВА
Іменем України
3 вересня 2009 р. Артемівський міськрайонний суд, Донецької області у складі:
головуючого судді - Кушнарьової В.А., при секретарі - Черкай С.М.
у відсутності сторін розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Артемівська справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення м. Артемівська Донецької області про визнання бездіяльності незаконною та стягнення суми, -
Встановив:
ОСОБА_1, позивачка по справі, має дитину ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н. і знаходилася у відпустці по догляду за дитиною до жовтня 2008 р.
Їй було призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно ЗУ № 2240 111 від 18.01.2001 р. зі змінами. Згідно Порядку призначення і виплати допомоги при народженні та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам застрахованим в системі загального страхування на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 13 від 11.01.2007 р. і Постанови КМ України № 32 від 1.01.2007 р. Згідно п.9 Порядку допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім*ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менш 23 % зазначеного прожиткового мінімуму. Протягом 2007 р. вона отримувала допомогу у розмірі 130-140 гр. щомісячно, а повинна була отримувати 463-470 гр. щомісячно. Вона зверталася до відповідача з письмовою заявою про стягнення недоплаченої допомоги, її відмовили у перерахунку.Таким чином відповідач повинен був сплати її 2679, 51 гр. а сплатив частково, тому вона просить стягнути з відповідача 1863,11 гр. і визнати бездіяльність незаконною. Позивачка зверталася до відповідача з письмовою заявою про сплату грошової допомоги, але її було відмовлено. Позивачка просить стягнути з відповідача 1863,11 гр. і визнати бездіяльність незаконною та стягнути судові витрати.
Відповідач заперечує проти позову з тих підстав, що позивачки ОСОБА_1 управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради не може сплатити суму допомоги по догляду за дитиною за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 рік у сумі 1863,11 грн.
Представник відповідача пояснив, що позивачка отримувала грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ( на сина ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н.) в розмірі відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми» від 11.01.2007 № 13, у порядку встановленому постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» від 27.12.2001 № 1751.
На підставі ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 рік. ЗУ 489-У було зупинено дію ч.і ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 № 2811-XI (надалі ЗУ № 2811-ХІ ), в якій встановлювалась допомога по догляду за дитиною до 3-х років ( не застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особам), у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. На виконання Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» була встановлена допомога по догляду за дитиною до 3-х років у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не не менш 30% до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (ЗУ № 2811-ХІ ) здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами для непрацюючих осіб та осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, а для працюючих осіб - з дня настання відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення. Усиновителям та опікунам допомога призначається не раніше ніж з дня прийняття рішення про усиновлення або встановлення опіки. Днем звернення за призначенням допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку вважається день прийняття органом праці та соціального захисту населення відповідної заяви з усіма необхідними документами.
В ч. 2. ст. 95 Конституції України передбачено, що виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Згідно п. 5, ч. 1, ст. 4 Бюджетного Кодексу України до нормативно-правових актів, які регулюють бюджетні відносини в Україні належать нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, які прийняті на підставі та на виконання Бюджетного кодексу та інших законів України. Частиною другою ст. 4 Бюджетного кодексу України встановлено, що при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього кодексу та Закону України «Про державний бюджет України».
Крім того за обсягами наданих прав управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня, який у своїй діяльності підпорядковується головному розпоряднику та діяльність якого координується через нього. Згідно з ч.4, ст. 22 Бюджетного кодексу, головний розпорядник бюджетних коштів отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України, доводить у встановленому порядку до розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня відомості про обсяги асигнувань, забезпечує управління бюджетними асигнуваннями. Затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.
Згідно ч.2, ст. 51 Бюджетного кодексу, відповідно до затвердженого бюджетного розпису розпорядників коштів Державного бюджету України одержують бюджетні асигнування, що є підставою для затвердження кошторисів.
Затвердження, а також коригування протягом бюджетного року кошторисів бюджетних установ здійснюється розпорядниками коштів відповідно до затвердженого бюджетного розпису Держаного бюджету. Кошторис є основним плановим документом бюджетної установи, який надає повноваження щодо здійснення видатків, визначає обсяг і спрямування коштів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення цілей, визначених на бюджетний період відповідно до бюджетних призначень.
Виплати, передбачені Законом України № 2811-ХІ, які базуються на розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, виплачувались в розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 13 від 11.01.2007 р.
В зазначеній постанові допомога по догляду за дитиною до 3-х років призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менш 90 грн. (для незастрахованих осіб).
Державним бюджетом України на 2008 рік ч.і ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» викладена в такій редакції «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень».
Фінансування витрат, пов'язаних з виплатою допомоги, здійснювались із розрахунку розміру сум, визначених постановою Кабінету Міністрів України №13.
Згідно цього встановленого розміру ОСОБА_1. було перераховано зазначену допомогу за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р..
Відповідно до ст. 99 КАСУ адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду. Для звернення до адміністративного суду встановлюється річний строк, який обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. ОСОБА_1. на момент виплати допомоги дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав чи інтересів.
Відповідно до ст. 100 КАСУ порушення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Пропуск такого строку є підставою для відмови в задоволенні позову з огляду на те, що виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється з КЕКВ 1341 . Представник відповідача просить з вказаних підстав відмовити позивачки у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши позивачку, яка підтримала свій позов у повному обсязі, представника відповідача і його заперечення, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов не підлягає задоволенню.
Позивачка мати однієї дитини, яка 3.11.2006р. народила сина ОСОБА_2 і перебувала на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради , як одержувач державної допомоги сім'ям з дітьми.
Позивачка вважає, що відповідач з липня 2007р.повинен був виплачувати позивачки на сина ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н. по 463грн.на місяць та з 1.10.2007р.по 470 грн . на місяць . Всього з липня по грудень 2007р.включно відповідач повинен був беззаперечно виплатити її державну допомогу по догляду на сина ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н. до досягнення ним трирічного віку у сумі 2679, 51 грн., а сплатив частково, не сплачено 1863,11 грн., які просить стягнути з відповідача, які її не сплачені та 10,90 гр. судових витрат і визнати дії відповідача незаконними.
Позивачка отримувала грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ( на сина ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н. ) в розмірі відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми» від 11.01.2007 № 13, у порядку встановленому постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» від 27.12.2001 № 1751.
На підставі ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 рік. ЗУ 489-У було зупинено дію ч.і ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 № 2811-XI (надалі ЗУ № 2811-ХІ ), в якій встановлювалась допомога по догляду за дитиною до 3-х років ( не застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особам), у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. На виконання Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» була встановлена допомога по догляду за дитиною до 3-х років у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не не менш 30% до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (ЗУ № 2811-ХІ ) здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам. Допомога по доглядуза дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами для непрацюючих осіб та осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, а для працюючих осіб - з дня настання відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення. Усиновителям та опікунам допомога призначається не раніше ніж з дня прийняття рішення про усиновлення або встановлення опіки. Днем звернення за призначенням допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку вважається день прийняття органом праці та соціального захисту населення відповідної заяви з усіма необхідними документами.
В ч. 2. ст. 95 Конституції України передбачено, що виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Згідно п. 5, ч. 1, ст. 4 Бюджетного Кодексу України до нормативно-правових актів, які регулюють бюджетні відносини в Україні належать нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, які прийняті на підставі та на виконання Бюджетного кодексу та інших законів України. Частиною другою ст. 4 Бюджетного кодексу України встановлено, що при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього кодексу та Закону України «Про державний бюджет України».
Крім того за обсягами наданих прав управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня, який у своїй діяльності підпорядковується головному розпоряднику та діяльність якого координується через нього. Згідно з ч.4, ст. 22 Бюджетного кодексу, головний розпорядник бюджетних коштів отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України, доводить у встановленому порядку до розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня відомості про обсяги асигнувань, забезпечує управління бюджетними асигнуваннями. Затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.
Згідно ч.2, ст. 51 Бюджетного кодексу, відповідно до затвердженого бюджетного розпису розпорядників коштів Державного бюджету України одержують бюджетні асигнування, що є підставою для затвердження кошторисів.
Затвердження, а також коригування протягом бюджетного року кошторисів бюджетних установ здійснюється розпорядниками коштів відповідно до затвердженого бюджетного розпису Держаного бюджету. Кошторис є основним плановим документом бюджетної установи, який надає повноваження щодо здійснення видатків, визначає обсяг і спрямування коштів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення цілей, визначених на бюджетний період відповідно до бюджетних призначень.
Виплати, передбачені Законом України № 2811-ХІ, які базуються на розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, виплачувались в розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 13 від 11.01.2007 р.
В зазначеній постанові допомога по догляду за дитиною до 3-х років призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менш 90 грн. (для незастрахованих осіб).
Державним бюджетом України на 2008 рік ч.і ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» викладена в такій редакції «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень».
Фінансування витрат, пов'язаних з виплатою допомоги, здійснювались із розрахунку розміру сум, визначених постановою Кабінету Міністрів України №13.
Згідно цього встановленого розміру ОСОБА_1. було перераховано зазначену допомогу за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р..
Відповідно до ст. 99 КАСУ адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду. Для звернення до адміністративного суду встановлюється річний строк. Відповідно до ст. 100 КАСУ порушення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Відповідач наполягає на відмові у задоволенні позовних вимог. Позивачка не ставить питання про поновлення строку.
Пропуск такого строку є підставою для відмови в задоволенні позову з огляду на те, що виплата допомоги по догляду за дитиною здійснювалася в обсязі і в розмірі відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми» від 11.01.2007 № 13, у порядку встановленому постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» від 27.12.2001 № 1751.
Керуючись ст.. ст.. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 100 КАС України, ст.95 Конституції України: постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми» від 11.01.2007 №13; ст. 43 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» віл 18.01.2001 № 2240-І11; постановою Кабінету Міністрів України «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» від 16.01.2007 № 32; рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 № 6-рп/2007; п.5 ч.і ст.4, ч.2 ст.4, ч.4 ст.22, ч.2 ч.5 ст.51 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001 №2542-111, суд
Постановив:
Відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі ОСОБА_1 у позові до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради про визнання бездіяльності незаконною та стягнення суми допомоги по догляду за дитиною за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 рік.
На постанову суду подається заява про апеляційне оскарження протягом 10 днів.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Апеляційного суду Донецької області протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Постанова винесена у нарадчий кімнаті.
Суддя Кушнарьова В.А.