ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2009 року Справа № 2а-5731/09/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О. при секретарі Міроновій Є.В., представника позивача - ОСОБА_1, розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області
до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2
про стягнення 1000 грн. фінансових санкцій.
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення економічних санкцій, в якій позивач вказує, що за наслідками проведеної 23.04.2009р. перевірки було встановлено порушення чинного законодавства щодо дотримання мінімальних оптово-відпускних цін та роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва, та у подальшому прийнято рішення про застосування фінансових санкцій за порушення державної дисципліни цін від 07.05.2009р. № 80, згідно якого до ОСОБА_2 застосовані фінансові санкції у розмірі 1000 грн. Оскільки вказана сума добровільно відповідачем не сплачена, позивач просить суд стягнути її у примусовому порядку.
Представник позивача в судовому засіданні на позові наполягає, просить суд стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 суму фінансових санкцій у розмірі 1000 грн.
Відповідач, повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справи у судове засідання не з’явився, про причини неприбуття не повідомив, заяву про розгляд справи за його відсутності не надав.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, вислухавши думку представника позивача, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що в період з 22.04.2009р. по 23.04.2009р. Державною інспекцією з контролю за цінами в Запорізькій області на підставі п. 3.1.2. Плану роботи на ІІ квартал 2009р. проведено перевірку фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 з питань дотримання вимог Постанови КМУ від 30.10.2008 р. № 957 щодо дотримання мінімальних оптово-відпускних цін та роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва.
За результатами проведеної перевірки складено Акт № 000093 від 23.04.2009р.
Актом перевірки встановлено застосування відповідачем в період з 24.11.2008 р. по 13.02.2009р. роздрібних цін на алкогольні вироби вітчизняного виробництва нижче за мінімальну ціну, чим порушено вимоги Постанови КМУ від 30.10.2008 р. № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних цін та роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва».
Згідно ч. 1 ст. 218 Господарського кодексу України, «учасники господарських відносин несуть господарську-правову відповідальність за порушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених Господарським кодексом, іншими законами та договором. Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання».
Застосування адміністративно-господарської санкції щодо вилучення виручки та накладення економічних санкцій (штрафу) регулюється вимогами чинного законодавства, а саме приписами ст.14 Закону України «Про ціни та ціноутворення» від 03.12.1990 р. №507-XІІ, якою передбачено, що «вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету АРК, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтованої суми виручки».
Повноваження позивача – Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області щодо здійснення контролю та застосування адміністративно-господарських санкцій передбачені статтею 13 Закону України «Про ціни та ціноутворення», відповідно до якої «державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України та визначені Положенням про Державну інспекцію з контролю за цінами в Запорізькій області, затвердженим наказом Державної інспекції з контролю за цінами від 29.03.2001р. №9.
Відповідно до п.3. 1 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.
На підставі акту перевірки № 000093 від 23.04.2009р. Державною інспекцією з контролю за цінами в Запорізькій області прийнято Рішення про застосування фінансових санкцій за порушення державної дисципліни цін № 80 від 07.05.2009 р., згідно якого відповідно до п. 15 ст. 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 р.», ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 застосовані фінансові санкції у розмірі 1000 грн.
Відповідно до п. 3 Положення про державну інспекцію з контролю за цінами в Запорізькій області, основним завданням державної інспекції є організація та здійснення контрольно-наглядових функцій з питань додержання органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін та тарифів.
Прийняте Державною інспекцією з контролю за цінами в Запорізькій області Рішення про застосування фінансових санкцій за порушення державної дисципліни цін №80 від 07.05.2009 р в адміністративному та в судовому порядку не оскаржувалося.
07.05.2009р. Державною інспекцією з контролю за цінами в Запорізькій області відповідачу направлена претензія № 01-15/1332 з вимогами про сплату суми вказаних санкцій, яка була залишена без задоволення.
На момент розгляду справи вказана сума фінансових санкцій відповідачем не сплачена.
За таких обставин, враховуючи положення ч. 1 ст. 11 КАС України (розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості) та ч. 1 ст. 71 КАС України (кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення) суд дійшов висновку, що вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в Запорізькій області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій у розмірі 1000 грн. обґрунтовані і підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України; ст. 218 ГК України; ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення»; 3.1 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 3 грудня 2001 року N 298/519, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (71100, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Приморська, 25, і.н.н. НОМЕР_1) на користь державного бюджету м. Бердянська Запорізької області фінансові санкції в сумі 1000 грн.
Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Суддя Л.О.Нестеренко
Постанову виготовлено у повному обсязі 07.12.2009 р.