Судове рішення #66485058

                              Категорія статобліку 6.6.4


ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

69041, м. Запоріжжя, вул. Кремлівська, 65 в


ПОСТАНОВА

Іменем України


20 серпня 2009 р. справа № 2а-2911/09/0870

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О. при секретарі Шербині Л.М., представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Відкритого акціонерного товариства «Ремонтно-будівельне управління №51»

до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя

про визнання протиправним та скасування повідомлення


ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ВАТ «Ремонтно-будівельне управління № 51»до Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Запоріжжя про визнання протиправним та скасування повідомлення, в якому позивач зазначив, що 31.01.2009 р. позивачем було отримано повідомлення з розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Зазначене повідомлення позивач вважає безпідставним та таким що суперечить вимогам чинного законодавства в сфері пенсійного забезпечення, у зв’язку з чим просить у судовому порядку визнати повідомлення протиправним та скасувати.

Позивач у судовому засіданні на позові наполягає.

Відповідач позов не визнав, посилаючись на те, що призначення пільгових пенсій та відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій відбувається відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.13, 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення»та п.6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1. Згідно з п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»особам, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за Списками № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 162 від 11.03.1994 р. та за результатами атестації робочих місць. Згідно зі статтею 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення»право на пільгове пенсійне забезпечення мають особи, які працювали до введення в дію цього Закону (до 01.01.1992 р.) на роботах із шкідливими важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством. Якщо особа продовжувала працювати на роботах, передбачених Списками після 01.01.92 р., то пенсія призначається відповідно до ст.13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».

Розглянувши та дослідивши матеріли справи, вислухавши думку представників позивача і відповідача, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Пенсіонерка ОСОБА_3 працювала на ВАТ «Ремонтно-будівельне управління №51»з 10.09.1984 р. по 21.08.1992 р. - 07 р. 11 міс. Після 01.01.1992р. вона продовжувала працювати на даному підприємстві на роботі із шкідливими і важкими умовами праці. За призначенням пенсії гр. ОСОБА_3 звернулася в 2006 р., до залікового пільгового стажу на ВАТ «РБУ 51»було зараховано 06 р. 00 міс. Оскільки гр. ОСОБА_3 має пільговий стаж тільки на ВАТ «Ремонтно-будівельне управління №51», то відповідно частка плати з боку підприємства становить 100 %.

Пенсіонер ОСОБА_4 працював на ВАТ «Ремонтно-будівельне управління №51»з 09.01.1974 р. по 20.09.1978 р., тобто 04 р. 08 міс., після чого продовжував працювати на інших підприємствах на роботах із шкідливими і важкими умовами праці і після 01.01.1992 року. За призначенням пенсії звернувся в 2005 р. Відповідно частка плати витрат на виплату та доставку пільгової пенсії з боку ВАТ «Ремонтно-будівельне управління №51» стосовно ОСОБА_4 складає 37,61%.

Зазначені обставини підтверджується наданими сторонами та дослідженими в судовому засіданні довідкою, що підтверджує пільговий стаж ОСОБА_3В на ВАТ «Ремонтно-будівельне управління №51» № 15 від 28.01.2004 р., розрахунком стажу ОСОБА_3, довідкою, що підтверджує пільговий стаж ОСОБА_4Г на ВАТ «Ремонтно-будівельне управління № 51» № 26 від 14.09.2005 р., розрахунком стажу ОСОБА_4

Згідно п. 2 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до пенсійного Фонду України плату, що покриває витрати на виплату і доставку пенсій відповідно до пп. б - з ст. 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення".

Постановою Правління пенсійного Фонду України від 19.12.03 р. № 21-1 „Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного Фонду України", зареєстрованою Мінюстом України 16.01.04 р., встановлено порядок внесення коштів на покриття витрат на виплату та доставку зазначених пенсій.

Згідно п. 2 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, особам, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за списками № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженими постановами Кабміну України, і за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до раніше чинного законодавства мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку, та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України „Про пенсійне забезпечення".

У відповідності до ст. 100 Закону України „Про пенсійне забезпечення" право на пільгове пенсійне забезпечення мають особи, які працювали до введення в дію цього Закону, тобто до 01.01.1992 р. на роботах із шкідливими важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, і пенсії за віком призначаються за таких умов: особам, які на день введення Закону України „Про пенсійне забезпечення" в дію мають повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством, - особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими та важкими умовами праці, вік необхідний для призначення пенсії відповідно до ст. 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому ст. ст. 13-14 Закону України „Про пенсійне забезпечення", виходячи із вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством. Тобто, ст. 100 Закону України „Про пенсійне забезпечення" визначає право на пільгове пенсійне забезпечення особам, які працювали до введення в дію цього Закону /до 01.01.1992 р./ на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченими раніше діючим законодавством.

Якщо особа продовжувала працювати на роботах, передбачених Списками № 1 і № 2 після 01.01.1992 р., то пенсія призначається відповідно до ст.13 Закону України „Про пенсійне забезпечення", що випливає із змісту роз'яснювального листа Пенсійного Фонду України від 22.03.07 р.

Законом України „Про внесення змін до деяких законів України" від 17.02.2000 р. ч. 2 ст. 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення" було виключено та одночасно цим же Законом доповнено статті 2 і 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенс страхування», якими встановлено обов'язок підприємств відшкодовувати витрати Пенсійного Фонду України на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за п.п. б-з ст. 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення". Згідно з п. 1 ст. 2 Закону України „Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", об’єктом оподаткування є також фактичні витраті на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пп. б-з ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Розмір збору із зазначеного об’єкту оподаткування - 100% від об’єкта оподаткування, визначеного абз. 3 і 4 п. 1 ст. 2 Закону України „Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".

Таким чином, відповідно до Закону України „Про збір на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", суб’єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у 100% розмірі від об’єкта оподаткування, яким є фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених у відповідності до пп.. б-з ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Згідно з п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженої Постановою правління ПФУ від 19.12.2003 р. № 21-1, витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах. Відповідно до п. 6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Таким чином, Повідомлення - розрахунок заборгованості фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пп. б-з ст. 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення" за 2009 рік, стосовно пенсіонерів ОСОБА_4 та ОСОБА_3 відповідачем складені у відповідності із Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного Фонду України, підстави для скасування Повідомлення - розрахунку відсутні.

За таких обставин, враховуючи положення ч. 1 ст. 11 КАС України (розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості) та ч. 1 ст. 71 КАС України (кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення) суд дійшов висновку, що заявлені Відкритим акціонерним товариством «Ремонтно-будівельне управління № 51»до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя вимоги про визнання протиправним та скасування повідомлення не обґрунтовані і не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України; п. 2 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. ст. 12, 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення", ст.ст. 2, 4 ЗУ „Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", п. 6, п. 6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженої Постановою правління ПФУ від 19.12.2003 р. № 21-1, суд,

ПОСТАНОВИВ:

          

Відкритому акціонерному товариству «Ремонтно-будівельне управління №51»в задоволенні адміністративного позову до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя про визнання протиправним та скасування повідомлення –відмовити в повному обсязі.


Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Постанову виготовлено у повному обсязі 25.08.2009 р.


Суддя                    /підпис/                                                                       ОСОБА_5

Постанова не набула чинності.

Суддя                                                   Л.О.Нестеренко

                              


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація