У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 листопада 2009 року м. Ужгород
Судова колегія палати в цивільних справах апеляційного суду Закарпатської області у складі:
головуючої - судді Кожух О.А.
суддів - Павліченка С.В., Собослоя Г.Г.
при секретарі – Медяник Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ужгород апеляційну скаргу позивача ОСОБА_1 на ухвалу судді Ужгородського міськрайонного суду від 20 серпня 2009 року, якою відмовлено у прийнятті позовної заяви ОСОБА_1 до Вуличного комітету вул. Пушкіна смт. Великий Березний про зобов’язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и л а :
ОСОБА_1 звернулась до суду із вказаним позовом, в якому просила зобов’язати вуличний комітет вул. Пушкіна смт. Великий Березний безоплатно допустити підключити будинок № 37 гр. ОСОБА_1 по АДРЕСА_1 до газопроводу вул. Пушкіна, та зобов’язати Перечинську філію ВАТ „Закарпатгаз” виготовити технічну документацію на підключення згаданого будинку до газопроводу.
Ухвалою судді Ужгородського міськрайонного суду від 20 серпня 2009 року відмовлено у відкритті провадження по вказаній справі, оскільки вуличний комітет не є юридичною особою.
Позивачем подано апеляційну скаргу на зазначену ухвалу, в якій просить її скасувати та направити справу на новий розгляд. У скарзі посилається на положення Конституції України, Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” та Цивільного кодексу України щодо порядку організації юридичних осіб та органів самоорганізації населення.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши окремі матеріали справи, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ст. 30 ЦПК України сторонами в цивільному процесі можуть бути фізичні та юридичні особи.
Відповідно до ст. 80 ЦК України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку, наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді. Юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації (ч. 4 ст. 87 ЦК України), дані державної реєстрації включаються до єдиного державного реєстру (ч. 1 ст. 89 ЦК України).
Відповідно до ст. 14 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” сільські, селищні, міські, районні в місті (у разі їх створення) ради можуть дозволяти за ініціативою жителів створювати будинкові, вуличні, квартальні та інші органи самоорганізації населення і наділяти їх частиною власної компетенції, фінансів, майна; правовий статус, порядок організації та діяльності органів самоорганізації населення за місцем проживання визначаються законом.
_____________________________________________________________________________________
Справа № 22-1947/09 Номер рядка статистичного звіту
Головуючий у першій інстанції: Івашкович І.І.
Суддя - доповідач – Кожух О.А.
На даний час питання правового статусу, порядку організації та діяльності органів самоорганізації населення не врегульовані в силу відсутності відповідного закону.
Даних про те, що вуличний комітет вул. Пушкіна смт. Великий Березний є юридичною особою - немає, тому, в силу ст. 30 ЦПК України, він і не може бути відповідачем по справі.
Таким чином, судом першої інстанції було правомірно відмовлено у прийнятті позовної заяви ОСОБА_1 і судова колегія не вбачає підстав для скасування такої ухвали.
Керуючись п. 1 ст. 312, п.4 ст. 314, ст. 315 ЦПК України, судова колегія, -
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 – відхилити.
Ухвалу судді Ужгородського міськрайонного суду від 20 серпня 2009 року - залиши без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України шляхом подачі протягом двох місяців з дня набрання законної сили касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуюча :
Судді: