донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
14.05.2007 р. справа №4/1пн
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: | М'ясищева А.М. |
суддів | Алєєвої І.В. , Шевкової Т.А. |
За участю представників сторін:
від позивача –не з’явився
від прокуратури - не з’явився
від відповідача –Момот О.В. –довіреність б/н від 09.02.2007р.
Розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю “МВА” м. Донецьк
на рішення
господарського суду Донецької області
від 22.02.2007p.
по справі № 4/1пн (суддя Гринько С.Ю.)
за позовом прокурора м. Донецька в інтересах держави в особі Донецької міської ради
до відповідача –товариства з обмеженою відповідальністю “МВА” м.Донецьк
про повернення самовільно зайнятої земельної ділянки шляхом зносу будівель, розташованих на земельній ділянці
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Донецької області від 22.02.2007р. по справі № 4/1пн (суддя Гринько С.Ю.) задоволено позовні вимоги прокурора м. Донецька в інтересах держави в особі Донецької міської ради та зобов’язано ТОВ “МВА” м. Донецьк повернути самовільно зайняту земельну ділянку загальною площею 0,0131га, розташовану за адресою: м. Донецьк, вул. Університетська (на південь від будинку №18) шляхом зносу будівель, розташованих на земельній ділянці.
Рішення суду мотивоване тим, що відповідач не надав суду договір, укладений за правилами статті 123 Земельного кодексу України, а саме: надання земельної ділянки юридичним особам в постійне користування здійснюється на підставі рішень виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок. Умови і строки розроблення проектів відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору.
Оскаржуючи рішення суду, відповідач просить його скасувати та відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки ним зібрані всі необхідні документи для укладення договору оренди земельної ділянки з Донецькою міською радою, є позитивні висновки від управління земельних ресурсів, Центрально-Донецької регіональної екологічної інспекції, науково-методичного відділу охорони пам’яток історії та культури, управління містобудування та архітектури. Однак суд не прийняв ці документи та не залучив до матеріалів справи.
Клопотання ТОВ “МВА” щодо зупинення розгляду справи до винесення рішення по справі за його позовом до Донецької міської ради про зобов’язання укласти договір оренди земельної ділянки із ТОВ “МВА” взагалі не розглядалося у судовому засіданні.
Відповідно до ст.101 ГПК України за заявою відповідача залучені до матеріалів справи додаткові докази.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника відповідача, судова колегія встановила.
Між ПП “Сотел” м. Донецьк (продавець) та ТОВ “МВА” м. Донецьк (покупець) 02.06.2005р. укладено договір купівлі-продажу рухомого майна, а саме торговельного павільйону, розташованого за адресою: м. Донецьк, вул. Університетська (на південь від будинку № 18), загальною площею 55 м2.
Відповідно до п. 10 договору продавець зобов’язався передати павільйон покупцеві 02.06.2005р.
Управлінням з контролю за використанням та охороною земель в Донецькій області 09.10.2006р. проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства ТОВ “МВА”, за наслідками якої складено акт.
Перевіркою виявлено, що підприємство використовує земельну ділянку площею 0,0131га під розміщення торгового павільйону та гостьової автостоянки по вул. Університетська, 18 у Ворошиловському районі м.Донецька на землях житлової та громадської забудови без правовстановлюючих документів (без встановлення її меж в натурі (на місцевості), без документа, що посвідчує право на неї та його державної реєстрації, що є порушенням ст. 125 Земельного кодексу України.
Згідно акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 27.11.2006р. та припису № 005126 від 27.11.2006р., ТОВ “МВА” документи на земельну ділянку не оформило.
З метою усунення вищевказаних порушень Управлінням з контролю за використанням та охороною земель в Донецькій області 09.10.2006р. винесено припис № 002038, яким відповідача зобов’язано до 09.11.2006р. оформити правовстановлюючі документи, що підтверджують право власності чи право користування земельною ділянкою.
Частиною 1 статті 120 ЗК України визначено, що при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди.
Відповідно до ст.16 Закону України “Про оренду землі” особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання).
Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України.
У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього Закону.
З метою отримання права користування ТОВ “МВА” листом від 11.07.2005р. звернулося до міського голови м. Донецька із заявкою про виділення земельної ділянки загальною площею 131м2, попередньо погодивши це питання з головою Ворошиловської районної в м. Донецьку ради.
Листом № 01/43-3419 від 09.06.2006р. міський голова повідомив заявника про дозвіл виконкому Донецької міської ради на підготовку матеріалів для розробки технічної документації для переоформлення земельної ділянки в оренду під існуючий об’єкт - торгівельний павільйон та гостьову автостоянку по вул. Університетська, 18 у Ворошиловському районі м. Донецька.
Таким чином, отримання такого дозволу відповідає приписам ст.16 вищеназваного Закону та обумовлює в подальшому укладання договору.
Згідно наданих до матеріалів справи відповідачем документів вбачається, що ним отримані позитивні висновки від управління земельних ресурсів, Центрально-Донецької регіональної екологічної інспекції, науково-методичного відділу охорони пам’яток історії та культури, управління містобудування та архітектури, юридичного відділу міськвиконкому, голови Ворошиловської районної ради м. Донецька.
Тому на виконання вимог Управління з контролю за використанням та охороною земель в Донецькій області відповідачем проведені всі необхідні дії щодо оформлення документів на право користування земельною ділянкою.
Крім того, ТОВ “МВА” у зв’язку з тривалим часом оформлення правовстановлюючих документів звернувся до господарського суду із позовом про зобов’язання Донецької міської ради укласти договір оренди земельної ділянки. Рішенням господарського суду по справі № 43/54 пд позовні вимоги задоволено.
Згідно ст.631 ЦК України сторони можуть встановити, що умови договору можуть застосовуватись до відносин, які виникли до його укладення.
Оскільки позивачем не підтверджений відповідними документами факт відмови виконкому Донецької міської ради щодо оформлення правовстановлюючих документів, а чинне законодавство не обмежує його у строках оформлення цих документів, тому відсутні підстави вважати, що відповідач самовільно захопив земельну ділянку, у зв’язку з чим, враховуючи вищенаведене, вимоги позивача щодо повернення земельної ділянки шляхом зносу будівель не підлягають задоволенню.
З огляду на наведене, судова колегія вважає, що рішення суду не відповідає матеріалам справи, вимогам чинного законодавства та підлягає скасуванню.
Керуючись ч.1 п.2 ст. 103, ч. 1 п. 4 ст. 104, ст. 105 ГПК України, судова колегія,
ПОСТАНОВИЛА:
Рішення господарського суду Донецької області від 22.02.2007р. по справі № 4/1пн скасувати.
Прокурору м. Донецька в позові, заявленому в інтересах Донецької міської ради до ТОВ “МВА” м. Донецьк про повернення самовільно зайнятої земельної ділянки відмовити.
Головуючий А.М. М'ясищев
Судді: І.В. Алєєва
Т.А. Шевкова
Надруковано:
1. позивачу
2. прокурору
3. прокуратурі Донецької області
4. відповідачу
5. господарському суду Донецької області
6. у справу № 4/1пн (2 прим.)