АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-2388/2009 р Головуючий у 1-й інстанції – Бершадська О.В.
Доповідач – Пономаренко В.Г.
У Х В А Л А
10 листопада 2009 року Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області у складі :
головуючого - судді Суровицької Л.С.,
суддів – Спірідонової Л.С., Пономаренко В.Г.,
при секретарі - Пітель Г.М.,
за участю – позивача, представника позивача, представника відповідача
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кіровограді цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Кіровського районного суду міста Кіровограда від 16 березня 2009 року.
ВСТАНОВИЛА:
У січні 2009 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до ОСОБА_2 про визнання права власності на 1/2 частини квартири АДРЕСА_1
Ухвалою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 16 березня 2009 року провадження у справі закрито на підставі п.3 ч.1 ст. 205 ЦПК України.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1. просить ухвалу суду скасувати і направити справу до районного суду для розгляду позовної заяви по суті, посилаючись на порушення судом норм процесуального права.
Зокрема , посилається на те, що суд розглянув справу у його відсутності і, не роз’яснивши наслідки відповідної процесуальної дії, прийняв рішення про закриття провадження у справі.
У судовому засіданні позивач та його представник підтримали доводи апеляційної скарги і просили її задовольнити, а представник відповідача, посилаючись на необґрунтованість вимог позивача , просив скаргу відхилити.
Колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а ухвала суду – скасуванню з наступних підстав.
Як убачається із матеріалів справи, у січні 2009 року позивач звернувся з позовом до відповідачки про визнання за ним права власності на Ѕ частину спірної квартири, яка є їх спільною сумісною власністю, набутою в період шлюбу.
По результатам розгляду справи в попередньому судовому засіданні ухвалою суду від 18 лютого 2009 року справу призначено до розгляду в судовому засіданні на 16 березня 2009 року.
03 березня 2009 року позивач подав до суду письмову заяву про відмову від позову і закриття провадження у справі , оскільки спір вирішено мирним шляхом. У заяві зазначив , що наслідки відмови від позову, передбачені ст.. 206 ЦПК України, йому відомі і зрозумілі.
У судовому засіданні 16 березня 2009 року суд розглянув справу без участі сторін і закриваючи провадження у справі керувався положеннями п.3 ч.1 ст. 205 ЦПК України.
Відповідно до ст..ст. 10, 11, 27, 31 ЦПК України сторона на власний розсуд розпоряджається своїми процесуальними правами і одним із них є відмова позивача від позову, яким позивач має право скористатися, зробивши відповідну заяву до видалення суду у нарадчу кімнату для ухвалення свого рішення у справі .
Приписами ч. 2 ст. 174 ЦПК України визначено, що до ухвалення судового рішення у зв’язку з відмовою позивача від позову або визнання позову відповідачем суд роз’яснює сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, перевіряє, чи не обмежений представник сторони, який висловив намір вчинити ці дії, у повноваженнях на їх вчинення.
Судом першої інстанції вказані вимоги закону були грубо порушені, оскільки справа розглянута в відсутності позивача і суд, отримавши письмову заяву через канцелярію суду, не виконав свого обов’язку щодо роз’яснення позивачеві наслідків відмови від позову і до ухвалення рішення у справі не переконався у його свідомому бажанні на вчинення такої дії.
Зазначене дає підстави вважати, що ухвала суду першої інстанції постановлена з порушенням вимог процесуального закону, а тому відповідно до ч.3 ст. 112 ЦПК України підлягає скасуванню з направленням справи до суду першої інстанції на новий розгляд.
Керуючись ст..ст. 303, 304, п.4 ч. 2 ст. 307, п.3 ч.1 ст. 312, п.6 ч.1 ст. 314,315 ЦПК України колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Скасувати ухвалу Кіровського районного суду міста Кіровограда від 16 березня 2009 року.
Справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на 1/2 частини квартири направити на новий розгляд до того ж суду іншим суддею.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і оскарженню не підлягає.
Головуючий –суддя:
Судді: