Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(ВСТУПНА ОСОБА_1 ЧАСТИНА)
25 липня 2011 р. № 2-а- 3291/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого –судді Присяжнюк О.В.
за участю секретаря судового засідання Крайник Т.О.,
за участю: позивача - ОСОБА_2, представника позивача –ОСОБА_3, представників відповідачів та третьої особи –ОСОБА_4, ОСОБА_5,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові адміністративний позов ОСОБА_2 до Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, Начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, третя особа Начальник Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинення дій, визнання незаконними та скасування наказів, поновлення на посаді, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому з подальшими уточненнями просить: визнати незаконними, недійсними та скасувати накази начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 28 лютого 2011 р. № 22-ос, від 08 квітня 2011 р. № 115-ос; визнати недійсним і скасувати дисциплінарне стягнення, яке було накладене на позивача таким, що є з завишенням ступеню його вини; визнати недійсним і скасувати наказ начальника Східного регіонального управління № 40 від 31 січня 2011 р. визнати недійсним та скасувати службове розслідування та накази начальника Східного регіонального управління № 25 від 24 січня 2011 р., № 31 від 24 січня 2011 р.; визнати рапорт № Р-443 від 14 січня 2011 р. незаконним і недійсним, а підпис і ньому підробленим, визнати недійсним і незаконним контракт, укладений на підставі цього рапорту; скасувати рапорт та контракт; визнати порядок звільнення позивача незаконним і недійсним; визнати незаконними та недійсними дії Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби та Східного регіонального управління Державної прикордонної служби; зобов’язати відповідачів поновити позивача на попередній посаді та звільнити позивача з посади, яку він обіймав за старим контрактом, строк дії якого закінчився 04 березня 2011 р., про що видати наказ.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2011 р. до участі у справі у якості співвідповідачів було залучено Начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, Східне регіональне управління Державної прикордонної служби України та у якості третьої особи було залучено Начальника Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України.
У судовому засіданні позивач та його представник підтримали позовні вимоги та просили задовольнити їх у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві.
У судовому засіданні представники відповідачів та третьої особи проти адміністративного позову заперечували, у зв’язку з його необґрунтованістю та безпідставністю, надали суду письмові заперечення проти адміністративного позову, з урахуванням яких просили відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.
Суд, вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, установив такі обставини.
З 04 березня 2005 р. ОСОБА_2 проходив військову службу в прикордонній службі, що підтверджується контрактами, укладеними з позивачем від 04 березня 2005 р., від 04 березня 2008 р. і від 04 березня 2011 р.
03 січня 2011 р. позивачем було подано рапорт про продовження дії контракту про проходження військової служби строком на 3 роки.
14 січня 2011 р. позивачем було підписано контракт № 233 про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, що підтверджується наказом № 11-ос від 14 січня 2011 р.
Згідно наказу начальника Східного регіонального управління Прикордонної служби України від 21 січня 2011 р. № 25, (зі змінами відповідно до наказу № 41 від 24 січня 2011 р. призначене службове розслідування з метою з’ясування обставин можливих неправомірних дій з боку персоналу відділу прикордонної служби «Козача Лопань»Харківського прикордонного загону, викладених у скарзі громадян ОСОБА_6 та ОСОБА_7 та для перевірки дотримання посадовими особами цього підрозділу порядку здійснення реєстрації іноземців та осіб без громадянства і їх паспортних документів 18 листопада та 14 грудня 2010 р. в пункті пропуску через державний кордон для залізничного сполучення «Козача Лопань».
У ході перевірки встановлено факт несвоєчасного внесення до БД «Гарт –1» інформації стосовно 8 осіб молодшого прикордонного наряду з перевірки документів старшим сержантом ОСОБА_8 після відправлення поїзду № 15 сполучення «Москва –Дніпропетровськ»також встановлено, що ОСОБА_2 недостатньо був здійснений контроль очолюваного ним прикордонного наряду в період несення служби щодо своєчасного внесення інформації, порушений порядок здійснення реєстрації іноземців та їх паспортних документів, внесення недостовірної інформації до бази даних ПТК АПК «Гарт –1/П», що підтверджується витягами з бази даних «Ризик». Зазначені обставини підтверджуються матеріалами службового розслідування.
Під час проведення перевірки 21 січня 2011 р. у ОСОБА_2 були відібрані пояснення стосовно дотримання порядку здійснення реєстрації іноземців та осіб без громадянства і їх паспортних документів з 13 на 14 грудня 2010 р. в пункті пропуску через державний кордон для залізничного сполучення «Козача Лопань», своєї вини він не визнав.
За результатами вищезазначеного службового розслідування був складений висновок від 31 січня 2011 р., яким встановлено наявність в діях прапорщика ОСОБА_2 складу дисциплінарного проступку, який полягає у порушенні ним приписів пунктів 39, 311 Інструкції з організації та здійснення прикордонного контролю, затвердженої наказом Адміністрації Держприкордонслужби України від 05 жовтня 2004 р. № 711; пункту 149 Інструкції з організації оперативно-службової діяльності відділу прикордонної служби Державної прикордонної служби України; пунктів 12, 17 Положення про базу даних «Відомості про осіб, які перетинали кордон України», п. 1 Контракту про проходження військової служби в Державній прикордонній службі України від 04 березня 2008 р., статті 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України. Вищезазначені порушення полягали в недостатньому контролі очолюваного прикордонного наряду в період несення служби щодо своєчасності внесення інформації, порушенні порядку здійснення недостовірної інформації до бази даних ПТК АПК «Гарт - 1/П». 31 січня 2011 р. начальником Харківського прикордонного загону полковником ОСОБА_9 проведено бесіду з ОСОБА_2, під час якої позивачеві було доведені факти встановлені в ході службового розслідування, проведеного на згідно наказу № 25 від 21 січня 2011 р.
31 січня 2011 р. наказом начальника Східного регіонального управління Прикордонної служби України № 40 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності»було накладено дисциплінарне стягнення на ОСОБА_2 у вигляді звільнення з військової служби за службовою невідповідністю.
08 лютого 2011 р. ОСОБА_2 був підписаний аркуш попередження про дострокове розірвання контракту та звільнення з військової служби.
Наказом № 22-ос від 28 лютого 2011 р. позивача було звільнено в запас Збройних Сил України відповідно п. «е»ст. 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»та наказом Харківського прикордонного загону № 115-ос від 08 квітня 2011 р. «По особовому складу»ОСОБА_2 було виключено зі списків особового складу.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, у межах повноважень , та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 14 Закону України «Про Державну прикордонну службу України»передбачено, що особовий склад Державної прикордонної служби України складається із військовослужбовців та працівників Державної прикордонної служби України. Комплектування Державної прикордонної служби України військовослужбовцями і проходження ними військової служби здійснюються на підставі Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». Уповноважені посадові особи Державної прикордонної служби України попередньо вивчають склад призовників та здійснюють їх добір у військових комісаріатах.
Згідно п. «е»ч. 6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», контракт припиняється (розривається), а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, звільняються з військової служби через службову невідповідність.
Пунктом 8 цієї статті передбачено, що звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється в порядку, передбаченому положеннями про проходження військової служби громадянами України.
Статтею 16 Закону України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України»встановлено, що кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Посадові обов’язки інспектора 2 відділення інспекторів прикордонної служби відділу ПС «Козача Лопань»прапорщика ОСОБА_2 визначені в посадовій інструкції, затвердженій 13 листопада 2010 р. начальником впс «Козача Лопань». Згідно цієї Інструкції, інспектор ДПС є особою, яка виконуючи обов’язки по охороні державного кордону України входить у склад зміни прикордонного наряду і здійснює прикордонний контроль осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна, що прямує через державний кордон. Він відповідає за точне та вчасне виконання покладених на нього обов’язків та завдань і повинен, у тому числі, уважно і швидко перевіряти в осіб, що прямують через державний кордон, документи на право перетинання державного кордону і робити в них відповідні відмітки, здійснювати реєстрацію іноземців, осіб без громадянства та їх паспортних документів.
Відповідно до п. п. 7, 6 Інструкції про порядок проведення службового розслідування у Державній прикордонній службі України, затвердженої Наказом адміністрації Державної прикордонної служби № 111 від 14 лютого 2005 р., зареєстрованої в Мін’юсті України 23 лютого 2005 р. за № 261/10541 (в подальшому –Інструкція), підставою для призначення службового розслідування можуть бути рапорти посадових та службових осіб добового (прикордонного) наряду, командирів підрозділів, начальників служб, інших посадових осіб, окремих військовослужбовців, заяви (скарги) громадян, а також інші повідомлення про правопорушення, події, що потребують з'ясування обставин, за яких вони сталися. Начальник (командир) зобов'язаний призначити службове розслідування не пізніше триденного терміну з моменту, коли йому стало відомо про факт учинення правопорушення, подію, що потребують з'ясування обставин, за яких вони сталися.
Згідно зі ст. 84 Закону України «Про Дисциплінарний Статут Збройних Сил України», прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування, що проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини та відповідно до вимог ст. 85 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України службове розслідування призначається письмовим наказом командира, який вирішив притягти військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності.
Статтею 86 Закону України «Про Дисциплінарний Статут Збройних Сил України»передбачено, що після розгляду письмової доповіді про проведення службового розслідування командир проводить бесіду з військовослужбовцем, який вчинив правопорушення. Якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир приймає рішення про накладення дисциплінарного стягнення. Під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду враховується: характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередня поведінка військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби.
Згідно п. 24 Інструкції, посадова особа, яка призначала службове розслідування, у 10-денний термін розглядає висновок та всі інші матеріали службового розслідування і проводить бесіду з військовослужбовцем, який вчинив правопорушення. У ході бесіди до військовослужбовця доводяться суть учиненого ним порушення, які вимоги законів чи інших нормативно-правових актів та керівних документів або посадових інструкцій він порушив. За результатами бесіди оформляється аркуш бесіди із зазначенням дати її проведення, а також заперечень, заяв та клопотань особи, стосовно якої проведено службове розслідування. Він підписується особою, яка проводила бесіду, присутніми посадовими особами та військовослужбовцем, з яким проводилась бесіда. Аркуш бесіди долучається до матеріалів розслідування.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, передбачених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
При визначенні виду дисциплінарного стягнення відповідачем було враховано тяжкість проступку, обставини, за яких його скоєно, заподіяна шкода, попередня поведінка особи та визнання нею своєї вини, її ставлення до виконання службових обов'язків.
За таких обставин, суд вважає, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, у зв’язку з чим відмовляє у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 у повному обсязі.
На підставі вищевикладеного, ст. 19 Конституції України, ст. ст. 84, 86 Закону України «Про Дисциплінарний Статут Збройних Сил України», ст. 14 Закону України «Про Державну прикордонну службу України», ст. 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», ст. 16 Закону України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України», ст. ст. 2, 4, 5, 7-14, 49, 71, 86, 160-164, 167, 185, 186 КАС України, суд –
П О С Т А Н О В И В:
Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, Начальника Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, третя особа Начальник Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинення дій, визнання незаконними та скасування наказів, поновлення на посаді, - у повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.
Якщо суб’єкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п’ятиденного строку з моменту отримання суб’єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги.
Постанову в повному обсязі виготовлено 01 серпня 2011 р.
Суддя О.В. Присяжнюк