Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #66431391

Справа № 513/682/17

Провадження № 2/513/559/17


Саратський районний суд Одеської області

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 вересня 2017 року Саратський районний суд Одеської області у складі: судді Кожокар Т.Я., при секретарі Райчевій Т.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в смт. Сарата цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Зорянської сільської ради Саратського району Одеської області, третя особа без самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_2 про визнання права власності у порядку спадкування за заповітом,

В С Т А Н О В И В:


у липні 2017 року позивач звернулась до суду з даним позовом вказуючи, ІНФОРМАЦІЯ_2 року померла її мати ОСОБА_3, якій на праві власності належали земельні ділянки, розташовані на території Зорянської сільської ради Саратського району Одеської області.

23 лютого 2011 року мати склала заповіт, яким заповідала усе належне їй на момент смерті майно позивачці. При зверненні до нотаріуса з приводу прийняття спадщини позивачці було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину через відсутність правовстановлюючих документів а спадкове майно. Крім того, спадкодавець була співвласником земельних ділянок.

Позивач просила визнати за нею право власності у порядку спадкування на 1/620 частку земельної ділянки від загальної площі 127,9093 га, масив НОМЕР_1 та 1/78 частку земельної ділянки від загальної площі 180,5803 га, масив НОМЕР_2 розташовані на території Зорянської сільської ради Саратського району, які належали покійній матері, оскільки вона фактично прийняла спадщину.

У дане судове засідання позивач не прибула, подала заяву про розгляд справи за її відсутності, позов підтримала, просила його задовольнити.

Представник відповідача - Зорянської сільської ради Саратського району подав заяву про розгляд справи за його відсутності, позов визнав, не заперечував проти його задоволення.

Третя особа ОСОБА_2 подав заяву про розгляд справи за його відсутності, позов підтримав, просив його задовольнити.

Вивчивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ст. ст. 15, 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Згідно ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Статею 392 ЦК України визначено, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до ст.ст. 1216,1217 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Статтями 1261, 1268, 1269 ЦК України визначено, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки. Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Згідно ст. 1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Відповідно до ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Позивачка ОСОБА_1 є дочкою ОСОБА_4 та ОСОБА_3, що підтверджується копією свідоцтва про народження та укладення шлюбу (а.с. 7-8).

23 лютого 2011 року ОСОБА_3 склала заповіт, посвідчений секретарем Зорянської сільської ради Саратського району, Одеської області, яким заповідала усе належне їй на момент смерті майно ОСОБА_1. Зазначений заповіт зареєстровано в реєстрі заповітів під номером 22 , на день смерті спадкодавця є чинним (а.с. 10-11).

Як вбачається з копії свідоцтва про смерть ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року (а.с. 9).

Згідно копій державних актів на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_3 ОСОБА_3 була співвласником земельних ділянок площею 127,9093, масив НОМЕР_1, та земельної ділянки площею 180,5803, масив НОМЕР_2 які розташовані на території Зорянської сільської ради Саратського району Одеської області та призначенні для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с. 20-23).

Спадкова справа після смерті ОСОБА_3 відкрита приватним нотаріусом Саратського районного нотаріального округу Одеської області за заявою про прийняття спадщини за заповітом, яка надійшла від ОСОБА_1. Спадкоємцю ОСОБА_1 видано нотаріусом свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку та майнові паї ОСОБА_3 (а.с. 42-65).

Нотаріус відмовив ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину на дві земельні ділянки спадкодавця ОСОБА_3 (а.с. 15).

Судом встановлено, що позивач як спадкоємець за заповітом не відмовлялась від прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті матері, подала нотаріусу заяву про прийняття спадщини, отримала свідоцтва про право на спадщину на частину спадкового майно та фактично прийняла її. ОСОБА_1 не отримала свідоцтва про право на спадщину на дві земельні ділянки матері з поважних причин, тому суд вважає, що позов підлягає задоволенню, за позивачем слід визнати право власності на спадкове майно спадкодавця ОСОБА_3

Керуючись ст.ст. 328, 392, 1217, 1223, 1268, 1269, 1296 ЦК України, ст.ст. 3-8, 10, 11, 60, 209, 212-215, 218 ЦПК України, суд


В И Р І Ш И В:


позов задовольнити. Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності у порядку спадкування:

- на 1/620 частку земельної ділянки від загальної площі земельної ділянки 127,9093 га, масив НОМЕР_1, розташовану на території Зорянської сільської ради Саратського району Одеської області та призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (Державний акт на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_4, виданий 14 лютого 2005 року);

- на 1/78 частку земельної ділянки від загальної площі земельної ділянки 180,5803 га, масив НОМЕР_2 розташовану на території Зорянської сільської ради Саратського району Одеської області та призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (Державний акт на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_5, виданий 14 лютого 2005 року).

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Одеської області через Саратський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Суддя Т. Я. Кожокар


  • Номер: 2/513/559/17
  • Опис: про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом
  • Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
  • Номер справи: 513/682/17
  • Суд: Саратський районний суд Одеської області
  • Суддя: КОЖОКАР Т.Я.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 25.07.2017
  • Дата етапу: 18.09.2017
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація